Neler Yeni

Stabil bir internet çözümü arıyorum

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,066
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Bütçe
1250
Turknet 100 Mbps abonesiyim, şu an Türk Telekom'un getirdiği H298A router'ını kullanıyorum. Kullanan varsa bilir, Wi-Fi bağlantısı pek stabil değil, özellikle de uzak mesafede. Nereden baksam en kısa mesafede arada 10 metre ve 1 tavan (router lavabonun tavan kısmında çünkü daireye kablo oradan geliyormuş), 2 duvar ve 1 tahta masa kenarı var. 100 Mbps bağlantıda 5 GHz olduğum yerde stabil değil. Hız sık sık düşüyor ve ping/paket kaybı aşırı fazla. 2.4 GHz stabil, pingi az ama 5 GHz bazen hızlı olduğunda 2.4 GHz daha yavaş. Bu router'daki tek sıkıntı mesafe de değil aslında çünkü yakın mesafede A31, S21 Ultra'mdan daha fazla hız alıyor ki teorik olarak imkansız. En yakından bile. En yakından S21 Ultra 70-80 Mbps arası alıyor. Hatta benim PC'm de dahil olmak üzere şu anki router Wi-Fi 6 destekli cihazlarla uyumsuzluğu var gibi.

Düşündüğüm çözümler bunlardı:
- İlk başta odama ethernet çektirmek istedim. Bu en garanti ve en güzel çözüm ancak eve elektrikçi gelince birlikte fark ettik, kablo birleşme noktaları duvarların arkasında ve odama gelen yerde en az 2 tane birleşme noktası olduğunu düşünüyoruz. Kılavuz kablo diğer taraftan çıkmadı bile yani ona da emin değiliz. Ev aslında çok eski değil, 5 yıllık filan, ama hala şu evlere RJ11 soketleri neden koyuyorlar anlamadım. Evin elektriğini çeken kişiye de ulaşamadık çünkü kaçmış, yeni bir tane almışlar, o da bilmiyordu. Bunu yapamıyorum yani.
- Powerline adaptörlere baktım ancak çok kayıp olduğu söylendi ve memnun olmayanlar bir hayli fazla. Ayrıca 1000 Mbps olanlarda bile maks. 100 Mbps alıyorlarmış, eğer paketimi yükseltirsem bu uygun olmaz.
- Yeni bir router almak aklıma geldi. Bütçeme en iyi sanırım Huawei AX3 4-core ve TP-Link AX10 var. Bunlarda da 160 MHz kanal yokmuş ve uzak mesafede hızlarının yine düşük olduğu söyleniyor.
- Bir WAP alayım dedim ama yine başka bir yere ethernet çekemediğimizden ve bu router'ın kablosuzu zaten zayıf olduğundan pek anlamlı göremedim.
- Bir aux kablosuyla Wi-Fi antenlerimi yükseltirsem daha fazla hız alırım ve daha stabil olur diye düşündüm ama kasayı öne aldığımda da pek fark etmiyor.
- Türknet'ten yeni bir router istemeyi düşündüm ama o router'ı kullanan bir arkadaşım onun da iyi olmadığını söyledi.

Önerileriniz nelerdir, ne yapardınız?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
947,420
Üyeler
149,207
Son üye
NLARES
Top Bottom