Neler Yeni

Stok sorunu - Abdullah abinin dediği gibi silikon gerçekten tükendi mi?

Status
Bu konu kilitlenmiştir.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,075
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Bugün Abdullah abinin en son attığı videoyu izliyordum, bence durumu iyi açıklayan bir video olmuş ancak bir nokta dikkatimi çekmedi değil.
Abdullah abi burada Dünya'daki silikonun tükendiğini söyledİ:

Eğer bu doğruysa olayın bu boyutunu hiç bilmiyordum. Bunu başka hiçbir kaynaktan duymamıştım. Ayrıca eğer silikon bitmiş olsa (bitmiş olsa hiçbir çip üretilemezdi zaten, bitmeye yakın olsa diyelim) işlemci fiyatlarında da aynı derecede bir artış görmemiz lazımdı. Ancak 5800x şu anda 449 dolarlık MSRP'sinin altında eBay'de bulunabiliyor.

Şunu da diyen olacak, eBay ikinci el sitesi, bu neden kaynak oluyor? Nedeni ise bu.

1631389834762.png

Sorun yaşanan parçada buradaki fiyatlar 2 katı durumda. Yani demek ki işlemci konusunda bir sıkıntı yok.
Silikon konusunda belki bilmediğim bir şey vardır diye düşündüm ve Intel'in sitesinden araştırma yaptım.

1631389952642.png

Burada silikonun doğal bir yarı iletken olduğunu ve sahil kumundaki ana madde olduğunu söylüyor ve en önemlisi de oksijenden sonra Dünya'daki en bol bulunan element olduğu söyleniyor.
Videoda mı bir yanlış anlaşılma var yoksa benim anlamadığım bir yer mi var?

@Abdullah Hacıgül Abdullah abi biraz daha açıklar mısın bu konuyu? Yanlış anlamayın lütfen, burada ben "ben biliyorum" havası yapmaya çalışmıyorum, eğer Türkiye'nin en başarılı teknoloji editörlerinden biri bunu dediyse ben yüksek ihtimal bir yerde yanlış düşünüyorum. O kısmı bulmak istiyorum sadece.

Jaess

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Evet, bende merak ettim bu konuyu.

DonanımFikir

Moderatör
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
36,710
İsim
Selimhan
İlgilendiği Kategoriler
SıcakFırsatlar Bilgisayar Toplama Konu Dışı
Steam
#Samsunlu
Belki o slikonun ekran kartı için işlenmesindeki yavaşlıktan dolayı vb. diyeceğim de aşılanma tüm dünyada artıyor.
Harbi ben de merak ettim.

deadfellow

80+ Silver
En İyi Cevap
3
Yanlış aciklamis sorun silikondan kaynaklanmiyor su makaleyi okuyunuz lutfen

deadfellow

80+ Silver
En İyi Cevap
3
Dunyadaki silikon tükendi kadar sacma bi aciklama yok bu arada keske dikkatli açıklamalar yapilsa

Cevdet Sunay

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
24,475
İsim
Hakan
Dünya da nasıl silikon tükensin ki? İşlemcide Dioksit silikon var, kumu kuvarsdan ayrıştırıp yapıyorlar silisyum dioksit.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,075
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yanlış aciklamis sorun silikondan kaynaklanmiyor su makaleyi okuyunuz lutfen

Ben de böyle biliyorum, Dünya genelinde alüminyum gibi maddelerin de zamlanması ve üretimin yapıldığı Tayvan'da bir ara olan su kesintisi vs. sanki bitmesinden daha mantıklı bir açıklama. LTT bunun hakkında birkaç video yapmıştı.

Abdullah Hacıgül

Kurucu - Yönetici
Yönetici
En İyi Cevap
4
Silikon tükendi diye bir açıklamam yok neyi nasıl dinliyorsunuz gerçekten şaşırıyorum. Orada verilen örnek lüks tüketim çılgınlığınaydı tükenen yok olan şey ham madde bugün her şey 10 seneye önce 2-3 kat daha fazla işlem maliyeti istiyor. Su bastı falan olayları 5 yıl önce de vardı hatta yanan nand fabrikasını bilenler bilir 3 ayda piyasa normale dönmüştü bugün ise durum aynı değil yani bunun felsefesini çok yaparım da oradaki silikon israfı sadece gereksiz tüketime örnekti kaldı ki onunda üretimi 10 yıla önce daha da pahalılandı.

Cevdet Sunay

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
24,475
İsim
Hakan
Yer yüzünde %25 oranında var ve bir çok tuz türünde de bulunuyor, tamamen tükenmesi çok zor zaten bunun kum kısmı işlemci üretiminde önemli.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,075
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Silikon tükendi diye bir açıklamam yok neyi nasıl dinliyorsunuz gerçekten şaşırıyorum.
Video zaman ayarlı "kaynakları tükettik, hammaddeler tükendi" demişsiniz. Buradaki hammadde de silikon oluyor herhalde. Hammaddenin gerçekten tükenmediğini biz de biliyoruz ama bilgilendirme için direkt olarak bu videoları izleyen çok kişi var ve gerçekten hammaddenin bittiğini anlayan olabilir. Ondan dedim. Ben buraya "Evet" yazsam "Hayır" anlaşılmaz bence.

VorleN

80+ Silver
Bugün Abdullah abinin en son attığı videoyu izliyordum, bence durumu iyi açıklayan bir video olmuş ancak bir nokta dikkatimi çekmedi değil.
Abdullah abi burada Dünya'daki silikonun tükendiğini söyledİ:

Eğer bu doğruysa olayın bu boyutunu hiç bilmiyordum. Bunu başka hiçbir kaynaktan duymamıştım. Ayrıca eğer silikon bitmiş olsa (bitmiş olsa hiçbir çip üretilemezdi zaten, bitmeye yakın olsa diyelim) işlemci fiyatlarında da aynı derecede bir artış görmemiz lazımdı. Ancak 5800x şu anda 449 dolarlık MSRP'sinin altında eBay'de bulunabiliyor.

Şunu da diyen olacak, eBay ikinci el sitesi, bu neden kaynak oluyor? Nedeni ise bu.

Alıntıyı görüntüle

Sorun yaşanan parçada buradaki fiyatlar 2 katı durumda. Yani demek ki işlemci konusunda bir sıkıntı yok.
Silikon konusunda belki bilmediğim bir şey vardır diye düşündüm ve Intel'in sitesinden araştırma yaptım.

Alıntıyı görüntüle
Burada silikonun doğal bir yarı iletken olduğunu ve sahil kumundaki ana madde olduğunu söylüyor ve en önemlisi de oksijenden sonra Dünya'daki en bol bulunan element olduğu söyleniyor.
Videoda mı bir yanlış anlaşılma var yoksa benim anlamadığım bir yer mi var?

@Abdullah Hacıgül Abdullah abi biraz daha açıklar mısın bu konuyu? Yanlış anlamayın lütfen, burada ben "ben biliyorum" havası yapmaya çalışmıyorum, eğer Türkiye'nin en başarılı teknoloji editörlerinden biri bunu dediyse ben yüksek ihtimal bir yerde yanlış düşünüyorum. O kısmı bulmak istiyorum sadece.
Çok değerlenmişse bana da söyleyin bizim mahalledeki eski abi şuan abla :d göğüslerine yeni silikon döşetti 3-5 rtx 3090 çıkar herhalde oradan :)

Status
Bu konu kilitlenmiştir.
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
964,803
Üyeler
152,332
Son üye
melih444
Top Bottom