Neler Yeni

Sunucu Bilgisayar Önerisi

Oguzhan11

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Oğuzhan Küçüker
Merhabalar,

Ofiste kullanmak üzere bir sunucu/server bilgisayar kasası toplamak istiyorum. Bilgisayarda basit birkaç yazılım çalıştıracağımız için sadece depolamadan oluşan sunucu benzeri cihazları kullanmak istemiyorum. 7/24 çalışacağı için de güç ünitesi ve depolama da benim için daha önemli. Aklımda apu bir sistem toplamak var ama bu konuda tecrübeli arkadaşların önerilerine de açığım.

dreamuiz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
333
İsim
Anıl Aykın
Merhabalar,

Ofiste kullanmak üzere bir sunucu/server bilgisayar kasası toplamak istiyorum. Bilgisayarda basit birkaç yazılım çalıştıracağımız için sadece depolamadan oluşan sunucu benzeri cihazları kullanmak istemiyorum. 7/24 çalışacağı için de güç ünitesi ve depolama da benim için daha önemli. Aklımda apu bir sistem toplamak var ama bu konuda tecrübeli arkadaşların önerilerine de açığım.
Apu mantıklı olabilir çünkü ekran kartlık bir işiniz yok, rami de güzel bir sayıda tutarsanız iyi olur. Profesyonel biri olmasam da bende fazla kişi sayısı olmayan bir yere yedekleme için ellerinde ki eski bilgisayara Server 2012 kurdum ve cayır cayır çalışıyor + bir de active directory kurdum, her kullanıcının kendi klasörü var. Güzel bir tane de Ups alın anlık elektrik kesintilerine önlem amaçlı ve voltaj düşüklüğünün önüne geçilir. Depolama kısmında hard disk hala ön planda çünkü sürekli veri alışverişinde ssd'lerin bacakları yanabilir vesaire diye duymuştum. Kurduğum sistemde excel dosyaları, pdf gibi dosyalar yedeklendiği için sorun olacağını düşünmedim ve 1 ana ssd bir de yedekleme için bir ssd daha koydum. Sürekli veri alışverişi olacaksa biraz serin bir yerde olması daha iyi olabilir ve yedekleme için 1-2 tane depolama birimi koyun çünkü ne zaman ne olacağı belli olmuyor bunlara.

Aykut D.

80+ Gold
Merhabalar,

Sunucu amaçlı kullanılacaksa normal desktop anakartlar bu konu için iyi değil 7 8 aya fişi çekiyor . Önerim supermicro yada türevi server anakart almanız . Psu alınacaksa gereksiniminin 400w üzeri seasonic psu alınması . Ha ben amatör basit sistem kurcam dersen desktop anakart 500w psu ile apu topla sana kalmış .
Mesaj otomatik birleştirildi:

Merhabalar,

9 Ay 775 pin sistemi mc server yaptım geçmişte :D .

Aykut D.

80+ Gold
Tam cv'ye yazılmalık :D
Ram 16 olacaktı modun içinden geçmiştik fakat anakart 8gb destekliyordu . Wattmetreye bağladım kullanılan elektriği kullanan üye sayısına bölüyordum .

Vento kasa Asus P5k se Q9400 3.4GHZ O.C kingston 800mhz 8gb ram ekran kartı gerekmiyordu atı hd3450 takılıydı 350w fsp 80+ psu .

dreamuiz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
333
İsim
Anıl Aykın
Wattmetreye bağladım kullanılan elektriği kullanan üye sayısına bölüyordum .
Bunu okuyunca bir yaşıma daha girmiş gibi hissettim şu an. Wattmetreyi neye, nasıl yaptınız. Merak ettim şu an ama konu dışına çıkıyor...

Aykut D.

80+ Gold
Bunu okuyunca bir yaşıma daha girmiş gibi hissettim şu an. Wattmetreyi neye, nasıl yaptınız. Merak ettim şu an ama konu dışına çıkıyor...
Sunucunun gücü görseldeki ürünün üzerinden geçiyordu tüketilen gücü kaydediyordu 7/24 açık olduğundan kayda değer güç tüketecektir . Tüketilen gücü her 30 günde bir bakıp kwh kuruş hesabı ile tutan miktarı kullanan üye sayısına bölüyordum .
1708342321700.png

dreamuiz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
333
İsim
Anıl Aykın
Sunucunun gücü görseldeki ürünün üzerinden geçiyordu tüketilen gücü kaydediyordu 7/24 açık olduğundan kayda değer güç tüketecektir . Tüketilen gücü her 30 günde bir bakıp kwh kuruş hesabı ile tutan miktarı kullanan üye sayısına bölüyordum .
Alıntıyı görüntüle
Ben ram'i farklı şekilde kullandınız sandım ahah :D 16 takıp 8 desteklediğini söyleyince kafam karıştı. Sizde ona göre kar-zarar hesaplıyordunuz sanırım.

Aykut D.

80+ Gold
Ben ram'i farklı şekilde kullandınız sandım ahah :D 16 takıp 8 desteklediğini söyleyince kafam karıştı. Sizde ona göre kar-zarar hesaplıyordunuz sanırım.
Getiri yok ki 10 kişilik mc grubumuz vardı bendede eşantiyon 775 sistem vardı sunucu yaptım sadece elektrik tüketimini aldım .

Aykut D.

80+ Gold

Oguzhan11

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Oğuzhan Küçüker
Sunucu gibi kullanacağım fakat çok sistem ihtiyacı olmayan birkaç uygulama çalışacak sadece. Benim için bu uygulamaları sürekli olarak çalıştıması ve verileri depolaması yeterli. Ofiste kullandığımız ücretli yazılımlar için server olacak onun haricinde sürekli diğer bilgisaylar ile veri alıp göndermeyecek. Bu tarz bir sistem için hangi psu'lar tercih edilebilir ve ups için öneriniz var mı? Anakart ve işlemci önerisi de alabilirim

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
992,770
Üyeler
156,977
Son üye
mrcbrv
Top Bottom