Neler Yeni

Tanrı bilinemez diye düşünmemek

Delusion

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
yusuf aktaş
Tanrıyı tartışan ortamlarda genelde "tanrı bilinemez boşa tartışıyorsunuz" gibi söylemler oluyor. Ben bu tip düşüncenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Ne kadar agnostik olsam ve Tanrının bilinmezliğini savunsam da tanrı hakkında tartışmanın ve düşünmenin gereksiz olduğunu düşünmüyorum. Bilim ve felsefe de en önemli sorulardan biri olan "neden" sorusunun, eski zamanlarda da olduğu gibi o zaman bilinmemesine rağmen sürekli neden arayanlar ve kendi göremediyse bile sonraki kuşaklara ilham olanlar gibi bizimde Tanrı konusunda tartışmalı, düşünmeli ve "neden" sorusunu daima sorma kanaatındayım. Sizin bu konu hakkında düşünceniz neler?

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,883
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Neden böyle düşünüyorsun? Sorgulamak ayrı bir şey merak ayrı bir şey. Sorgulama kısmına katılmıyorum.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,883
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Tam olarak hangi kısma katılmıyorsunuz? Tanrıya "neden" sorusunun sorulmasına mı katılmıyorsunuz?
Aynen. Neden diye sorulamaz çünkü. Nasıl diye sorulur. Eğer evren var olmasaydı neden derdin. Çünkü ortada hiçbir şey yok gibi olurdu. Ama şu an var olan şeye nasıl diye sormak gerekir. Umarım anlatabilmişimdir.

Enivici Vokke

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,820
İsim
Abdullah Aydoğdu
Kanıtlanamayan bir şey hakkında tartışmak saçma geliyor. Tartışmanın sonu nereye çıkabilir ki en fazla?
Ya da bu tartışmadan kim ne ders çıkartabilir? Adı üstünde inanç.
Ama halkımızın zekası ancak bu kadar felsefe yapmaya yetiyor. Allah var mı sorusunun üstüne çıkamıyoruz.
Felsefe de sayılmaz bence bu, boş yapmaktan öteye geçemez.

TamerKs

80+ Silver
Tanrı sadece beyin gözü ile görülür.

Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Doctor Lecter
Siyaset ve inanç. Bu iki konu can ciğer sarması arkadaşları bile düşmanlığa götürür. Ne tartışırım, ne fikir belirtirim. Belki ilerde Avrupa'ya giderim, o zaman fikrim değişebilir. Burası Türkiye!

Enivici Vokke

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,820
İsim
Abdullah Aydoğdu
Siyaset ve inanç. Bu iki konu can ciğer sarması arkadaşları bile düşmanlığa götürür. Ne tartışırım, ne fikir belirtirim. Belki ilerde Avrupa'ya giderim, o zaman fikrim değişebilir. Burası Türkiye!
Farklı inançlara saygı duyarım da siyaset konusunda müsamaha göstermem. :D

Delusion

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
yusuf aktaş
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Aynen. Neden diye sorulamaz çünkü. Nasıl diye sorulur. Eğer evren var olmasaydı neden derdin. Çünkü ortada hiçbir şey yok gibi olurdu. Ama şu an var olan şeye nasıl diye sormak gerekir. Umarım anlatabilmişimdir.
Ben ikisinin de sorulmasında bir sakınca görmüyorum. Neden sorusu daha çok amacı öğrenmek üzere. Tanrı neden olmalı sorusu amacını öğrenmeye yönelik bir sorudur. Tanrı nasıl var veya olmalı sorusu, tanrının oluşumunu öğrenmeye yöneliktir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kanıtlanamayan bir şey hakkında tartışmak saçma geliyor. Tartışmanın sonu nereye çıkabilir ki en fazla?
Ya da bu tartışmadan kim ne ders çıkartabilir? Adı üstünde inanç.
Ama halkımızın zekası ancak bu kadar felsefe yapmaya yetiyor. Allah var mı sorusunun üstüne çıkamıyoruz.
Felsefe de sayılmaz bence bu, boş yapmaktan öteye geçemez.
Benim konuda değimdim görüş tam olarak bu. Eskiden bilinememesine rağmen dünya merkezli evren inancı vardı. O zaman ki insanlar evreni zamanın şartlarına göre nasıl yanlış anladıysalar bizde Tanrıyı yanlış anladığımızı düşünüyorum ve tartışmanın da gerekli olduğunu düşünüyorum.

Dark27

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
76
İsim
Muhammed Ali Üstün
Tanrıyı tartışan ortamlarda genelde "tanrı bilinemez boşa tartışıyorsunuz" gibi söylemler oluyor. Ben bu tip düşüncenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Ne kadar agnostik olsam ve Tanrının bilinmezliğini savunsam da tanrı hakkında tartışmanın ve düşünmenin gereksiz olduğunu düşünmüyorum. Bilim ve felsefe de en önemli sorulardan biri olan "neden" sorusunun, eski zamanlarda da olduğu gibi o zaman bilinmemesine rağmen sürekli neden arayanlar ve kendi göremediyse bile sonraki kuşaklara ilham olanlar gibi bizimde Tanrı konusunda tartışmalı, düşünmeli ve "neden" sorusunu daima sorma kanaatındayım. Sizin bu konu hakkında düşünceniz neler?
maalesefki bağzi topluluklar (insanlar) zaten sorglulamayı bıraktığından beri düzensizlik çığ boyu arttı. her geçen gün insanların bu tavrı ciddi küresel sorunlarada yol açıyor bağzı insanlar sorguladıklarından dolayı zor durumda bırakılıyorlar. tanrının daha doğrusu yaratıcının varlığı konusunda da fikrimi sorucak olursanız önce yaratılmanın köküne bakmak lazım mesela yaratılmak denince akla inanç ve bilimin sözde olasılıkları öne geliyor bu konuda önce bilimden bahsedelim bilimde inanç yoktur ama inançta olanüstü durumlar dışında bilim hatta İlim diye bir olay var bilime göre her şey sonuz olasılığa dayanıyor şuanda bu dünyanın oluşumu milyarlarca olasılığa dayanıyor haliyle bilim kendi içinde çelişen bir şey mesela big bang teorisi evrim teorisi kendi içerisinde çelişen konular örneğin bigbang sonucu herşeyin oluştuğu savunuluyor ama bilime göre hiçbir kargaşa(patlamadan) düzen oluşamaz ilkesi mevcut buda insanı hali hazırda inançlara sürüklüyor açıkçası bende bir yaratıcının varlığına hemfikirim mevcut bir yaratıcı varsa yaratıcının yarattıklarıyla iletişim halinde olduğunu varsayarsak bunlar dinler oluyor ve araştırdığım kadarıyla akla hizmet eden başlıca dinlerden biri İslam çünkü verdiği tüm hüküm ve yasaklar akla hizmet bu konuda böyle bir düşüncem var ya senin?

Farklı inançlara saygı duyarım da siyaset konusunda müsamaha göstermem. :D
karşında 2-3 seçenek var nası olsa bilimde dinlerde bir yerden sonra inanç gereksimi duyuyor örneğin bilim bağzı durumlarda hem kendi ile çelişiyor hemde bazğı olayları bilimsel yollar ile kanıtlayıp anlatamıyor din ise göksel varlıklar olanüstü olaylar ile inanç istiyo

oraltay

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
223
İsim
Mustafa
maalesefki bağzi topluluklar (insanlar) zaten sorglulamayı bıraktığından beri düzensizlik çığ boyu arttı. her geçen gün insanların bu tavrı ciddi küresel sorunlarada yol açıyor bağzı insanlar sorguladıklarından dolayı zor durumda bırakılıyorlar. tanrının daha doğrusu yaratıcının varlığı konusunda da fikrimi sorucak olursanız önce yaratılmanın köküne bakmak lazım mesela yaratılmak denince akla inanç ve bilimin sözde olasılıkları öne geliyor bu konuda önce bilimden bahsedelim bilimde inanç yoktur ama inançta olanüstü durumlar dışında bilim hatta İlim diye bir olay var bilime göre her şey sonuz olasılığa dayanıyor şuanda bu dünyanın oluşumu milyarlarca olasılığa dayanıyor haliyle bilim kendi içinde çelişen bir şey mesela big bang teorisi evrim teorisi kendi içerisinde çelişen konular örneğin bigbang sonucu herşeyin oluştuğu savunuluyor ama bilime göre hiçbir kargaşa(patlamadan) düzen oluşamaz ilkesi mevcut buda insanı hali hazırda inançlara sürüklüyor açıkçası bende bir yaratıcının varlığına hemfikirim mevcut bir yaratıcı varsa yaratıcının yarattıklarıyla iletişim halinde olduğunu varsayarsak bunlar dinler oluyor ve araştırdığım kadarıyla akla hizmet eden başlıca dinlerden biri İslam çünkü verdiği tüm hüküm ve yasaklar akla hizmet bu konuda böyle bir düşüncem var ya senin?
Bir tanrı neden bir insan yoluyla iletişime geçmek istesin? Ne zamandan beri insanlar bu kadar güvenilir? Şuan da bile çoğu insan bu düzen üzerinden işlerini kolayca görüyor '' bu dünya'da fakirlik çekenleri diğer tarafta büyük bir zenginlik bekliyor '' gibi. Bilim kendi içinde çelişiyorsa peki dinler neye göre garanti bilgi veriyor?

Delusion

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
yusuf aktaş
Sorgulama konusunda dediklerinize katılıyorum. Ben şahsen eğer Tanrı var ise iletişim kuracağını mantıken düşünmüyorum çünkü benim tanrı tanımıma göre Tanrı, madde ve zaman ötesi olmalı. Madde ve zamanın ötesindeki Tanrının da madde ve zamana bağlı canlılarla iletişim kuracağını sanmıyorum. Dinlerde ki Tanrılar konusunda ise insanlar tarafından ortaya konduğu konusunda kesin bir tavrım var.

Dark27

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
76
İsim
Muhammed Ali Üstün
Bir tanrı neden bir insan yoluyla iletişime geçmek istesin? Ne zamandan beri insanlar bu kadar güvenilir? Şuan da bile çoğu insan bu düzen üzerinden işlerini kolayca görüyor '' bu dünya'da fakirlik çekenleri diğer tarafta büyük bir zenginlik bekliyor '' gibi. Bilim kendi içinde çelişiyorsa peki dinler neye göre garanti bilgi veriyor?
dediğim gibi dinlerinde bir yerde inanç gereksimi var ama dinler daha çok inanç temelli felsefi görüşlere dayanır

dinler garantiden çok insani değerlere hizmete odaklanır buda insanlara özgüven ve güven veriri yani elle tutulur kanıtları çok tartışmalı ama islam gibi inançların verdiği tüm (emirler ve yasaklar en azından benim açımdan) akla mantığa uygun

tanrı neden insanlarla iletişime geçsin sorusu ise gerçekten çok detaylı bir soru bence onu başka bir knu başlığı altında feslefi şekilde tartışalım

Sorgulama konusunda dediklerinize katılıyorum. Ben şahsen eğer Tanrı var ise iletişim kuracağını mantıken düşünmüyorum çünkü benim tanrı tanımıma göre Tanrı, madde ve zaman ötesi olmalı. Madde ve zamanın ötesindeki Tanrının da madde ve zamana bağlı canlılarla iletişim kuracağını sanmıyorum. Dinlerde ki Tanrılar konusunda ise insanlar tarafından ortaya konduğu konusunda kesin bir tavrım var.
şöye bi soru işareti var ne o diyeceksin? tanrının bizi yaratmaktaki amacını bile bilmiyorken bizimle iletişime geçmekteki amacını bilmemiz çok zor

son cümlenede şöyle bir cevabım var. bunu bizim dinimiz güzel anlatmış ilahi insanüstü bir olayın insanlara aktarılması bir insanın anlatması kısacası görevlendirilmiş bir peygamberin anlatması gerektiği emir ve şartların yaratıcı tarafından yazdırılıp peygamberler tarafından iletilmesine uygun görmüş

çünlü insanı ancak insan anlayıp anlatabilir bu yüzden inançlara dayalı dinlerde insan düşünceleri yani insani ürünler bulunması doğal en basitinden bir olayın kötü olduğunu yüzlerce farklı yolla anlatabilirsin mesela şiddet gösterip zorla şu ibadeti yap demek veya bu ibadeti yapmassan inançlarımıza uygun yaşayamazsın demek gibi tabi dinimiz saygı çerçevesinde özgürlüğü savunmuş ve şiddeti katiyen yasaklamıştır

bak örneğin sana bir tavsiye verebilirim bir doğruyu (herhangibi bir birlgiyi doğru yada yanlış) direkt red etmek yerine o bilgiye tarafsız ve kuşkuyla bakmak en mantıklısı dediğim gibi red etme ama saygı çerçevesinde kuşkuyla bak

Son düzenleme:
Top Bottom