Neler Yeni

TARTIŞALIM! Türkiye'deki şık sade MATX kasa eksikliği/pahalılığı

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,378
İsim
Yusuf
Dostlar;
Güzel ülkemin firmalarının/distiribitörlerinin garip heyhülâ kasa dayatmasından dolayı herkes dev gibi, gerek duymadığı yada zorunda bırakıldığı eşşşşşşek gibi kasalar almak zorunda kalıyor. Dünyada markalar öyle güzel Matx kasalar yapıyorlar ki biz sadece yalanarak bakmak durumunda kalıyoruz. Hadi itx anakart piyasası pahalı anlarım niye itx kasa satışının az olduğunu ama şuan Türkiye bile f/p bütün sistemlerde bile m-atx anakart dayatıyorlar ama yanında verilen kasa mid-tower yada extanted atx oluyor ve kasanın içinde sistem bit kadar kalıyor. Hele birde siyah renk furyası var ki başlı başına bir konu bu; kasaya bakınca sistemden çok siyah çirkin levhalar görmek zorunda bırakılıyoruz. Bu furya stajyer olarak çalıştığım 2005'li yıllarda piyasaya giren ''siyah renk kasa satıyor ağğğbi klişesinden'' itibaren tam 15 yıldır sürüyor ve olduğu gibide devam ediyor. Halbuki medeniyetin olduğu yerlerde insanlar siyahtan çooooktaan baymış, sıkılmış yerine beyaz mor sarı mavi hatta şeffaf türevlerini satın alıyor durumda. Bakın altını çiziyorum bunu pahalı olan itx değil, ucuz olan micro atx anakart/kasa formantında yapıyolar. Ama gel gelelim güzel ülkemin firmaları üreticiden hangisini 5-10 dolara kaparımda 100dolar itelerim anlayışında olduğu için tüketicinin ne istediğini iplemez oldular. Sen ben bizim oğlanda anca amazonda neweggde aliexpresste bakıp bakıp çok güzelmiş la demek durumda kalıyoruz. Son dönemde bir tek Asus tarafı AP201 beyaz modeliyle bir atılım yapayım dedi o kasada bildiğiniz heryeri kapalı şıklıktan uzak, heryeri delikli performans tarafında bir kasa ve hiçbir bileşeni sergileyemiyor. Diğer markaların getirdikleri m-atx kasalar ise bildiğiniz 2017'den kalma davul fırın formatında veya corsair gibi markalar aşşşşşırı abartı fiyat bandında satmaya çalışıyor. Halbuki bunların fiyatları ATX veya E-ATX kasalara göre daha uygun konumda olması ve yaygınlaşması gerekiyor. Unutmayalımki kasa dediğimiz şey sistem performasına direk değil dolaylı yoldan katkı sağlayan bir parça hatta parçaları bir arada tutan düzenleyicide diyebiliriz. Ne kadar az metal/cam o kadar az üretim maliyet. Fakat bu dediğim sadece yurtdışı için geçerli. bknz: diğer ülkelerde 60dolar-99dolar skalasında binlerde micro atx kasa fiyatları geziyor. Hadi gözünüzü kararttınız yurtdışından getirteyim dediniz o zamanda sizi avrupa birliği dışı trasnfer olduğu için kol gibi vergiler ve kargo bedelleri karşılıyor, Firmalarımız/distribitörlerimiz kolaylıkla bu işi halledebilir gibime geliyor. Bir baksanıza aşağıdaki fotoğraftaki güzelliklere, çoğunuzun evdeki sistemi bile fotoğraflardaki kasalara sorunsuz uyacak seviyede çünkü çoğu micro atx anakart ve standart psu desteklerine sahip. Belki bir distribitör işe uyanırda 'yav biz bu insanlara niye gereksiz büyüklükte kasalar dayatıyoruz, biz de getirtelim böyle şeyler en kötü hazır sistemlerde veririz'' derler... pardon yok yok onlar klasik olarak 5-10dolara nasıl alır 100dolara nasıl itelerim derdine düşerler. @Abdullah Hacıgül

GM.jpg
jonsbo.jpg
kpk.jpg
inwin.jpg
zm.jpg

Dahası  
Reaksiyon skoru
9,190
İsim
Diyarhan
Görseldeki ürünler az üretiliyor ve malzeme kaliteleri üst düzey. O sebepten tr de alan sayısı az olucağından az getiriyorlar. ATX olarak Sharkoon Puresteel modeli vardı çok sevdiğim bir üründü artık gelmiyor.

En İyi Cevap
3
Hocam görselde koyduğunuz kasalardan daha küçük kasalı bir sistem toplamıştım gerçekten muazzamdı. Sadece bir itx anakarttan biraz büyüktü sadece duruşu için bile tekrar alabilirim. Gerçekten düz atx kasalar anlamsız büyük.
Edit: kasada 2 fanlı ekran kartı takılı.

1668334297013.png
1668334328271.png

PermaAir

80+
Türkiye'de böyle kasa isteyecek kişi sayısı halen yeterli değil bence. Çünkü ülkemizde "oyuncu bilgisayarı" diye bir algı hakim ve kasaları siyah rgb ışıklı yapmak halen çok satıyor. Belki sen belki ben belki bu forumda bulunan büyük bir çoğunluk böyle kasaları gerçekten istese de çocuğuna bilgisayar toplamak isteyen ailelerin ya da çocukların gözüne sade, şık küçük kasalar yerine cafcaflı rengarenk ışık saçan kasalar daha hoş görünüyor. Sadece bu işi aile/çocuk olayına da dökmeyelim. Çoğu kişinin gözüne ışık şovu yapan ürünler daha hoş görünür.

Boyut konusunda da haklısınız. Fakat ben yine bu durumu insanların araştırmamasına ve herşeyin büyüğünü istemesine bağlıyorum. Televizyon alırken de araba alırken de ev alırken de telefon alırken de halkımız sade düz cihazlar yerine dolu dolu görünen şık büyük devasa ürünleri tercih ediyor. Teknik detaylarına, özelliklerine bakanları oranlasak çok düşük bir sonuç elde ederiz.

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,378
İsim
Yusuf
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Türkiye'de böyle kasa isteyecek kişi sayısı halen yeterli değil bence. Çünkü ülkemizde "oyuncu bilgisayarı" diye bir algı hakim ve kasaları siyah rgb ışıklı yapmak halen çok satıyor. Belki sen belki ben belki bu forumda bulunan büyük bir çoğunluk böyle kasaları gerçekten istese de çocuğuna bilgisayar toplamak isteyen ailelerin ya da çocukların gözüne sade, şık küçük kasalar yerine cafcaflı rengarenk ışık saçan kasalar daha hoş görünüyor. Sadece bu işi aile/çocuk olayına da dökmeyelim. Çoğu kişinin gözüne ışık şovu yapan ürünler daha hoş görünür.

Boyut konusunda da haklısınız. Fakat ben yine bu durumu insanların araştırmamasına ve herşeyin büyüğünü istemesine bağlıyorum. Televizyon alırken de araba alırken de ev alırken de telefon alırken de halkımız sade düz cihazlar yerine dolu dolu görünen şık büyük devasa ürünleri tercih ediyor. Teknik detaylarına, özelliklerine bakanları oranlasak çok düşük bir sonuç elde ederiz.
Katılıyorum kanka dediğin çoğu şey doğru. Fakat yukarıdaki kasalarda da aynı durum geçerli biliyormusun hem ucuz hem ışıl ışıl hem şık. hatta şöyle diyim youtube'da özellikle izliyorum bu kasaları normal bir atx kasadan daha insanı cezbeder düzeyde duruyor. Ama ülkedeki insanlarda malesef dediğin gibi büyüğü hastalığı klişesini kırmak gerekiyor.

tümen

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,946
İsim
tümen dağ
Bende bu aralar elimde olan sisteme boyle ufak kasaya dizmek istiyom leptopu satip
Haklisiniz pahalli gereksiz bir sekilde

PermaAir

80+
Katılıyorum kanka dediğin çoğu şey doğru. Fakat yukarıdaki kasalarda da aynı durum geçerli biliyormusun hem ucuz hem ışıl ışıl hem şık. hatta şöyle diyim youtube'da özellikle izliyorum bu kasaları normal bir atx kasadan daha insanı cezbeder düzeyde duruyor. Ama ülkedeki insanlarda malesef dediğin gibi büyüğü hastalığı klişesini kırmak gerekiyor.
Kasalar bence de çok şık zaten bu kasalara bir lafım yok fakat işte bunu genel kitleye anlatmak zor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
164
İsim
kuzey salgın
şuanda ülkede benim gözümde alınabilecek matx kasalar
aerocool atomic
msi m100r
deepcool matrex 40
fan eklemesi yapılırsa dark guardian mini
bunlar dışında matx boyutunda tercih edilebilecek kasa yok
Mesaj otomatik birleştirildi:

cooler master td300 mesh vardı birde gayet şıktı ama stok bitti

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,378
İsim
Yusuf
şuanda ülkede benim gözümde alınabilecek matx kasalar
aerocool atomic
msi m100r
deepcool matrex 40
fan eklemesi yapılırsa dark guardian mini
bunlar dışında matx boyutunda tercih edilebilecek kasa yok
Mesaj otomatik birleştirildi:

cooler master td300 mesh vardı birde gayet şıktı ama stok bitti
kanka senin modellerde güzel fakat dikkat ettiysen psu'yu aşağıya anakartın altına koymuşlar kasa yine yarı heyhülâ şişmiş. benim fotoğraftakilerde 1 model hariç psu ön panelde kalıyor fake itx formata bürünüyor yani dahada küçü küçü mini mini oluyor. jonsbo d30 beyaz modelini youtubeda izledim dibim düştü. şuan ülkede satılan ap201 beyaz acaip benziyor ama ap201 komple delikli yapıda bu temperli yapmış.

tümen

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,946
İsim
tümen dağ

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,378
İsim
Yusuf
Görseldeki ürünler az üretiliyor ve malzeme kaliteleri üst düzey. O sebepten tr de alan sayısı az olucağından az getiriyorlar. ATX olarak Sharkoon Puresteel modeli vardı çok sevdiğim bir üründü artık gelmiyor.
Malesef kanka tam tersine üretiliyor daha az maliyetli oluyor ve muazzam şık duruyorlar. Puresteeli hatırlıyorum bu arada bende bir dönem bakmıştım hatta. ama şuan jonsbo d30'a aklım çelindi. insanlar masanın üstüne duvar gibi kasa koymak yerine şunu tercih etse piyasada midtower kasaların çakıldığını göreceğiz. @Abdullah Hacıgül 'ün bir video içeriğine bakar aslında durumu anlatan içerik hazırlasa insanlardaki ''daha büyük daha dahadaaa büyüüüüüük'' algısı kırılacak ve illaki firmalar uyanacaktır bu duruma.

Dahası  
Reaksiyon skoru
164
İsim
kuzey salgın
kanka senin modellerde güzel fakat dikkat ettiysen psu'yu aşağıya anakartın altına koymuşlar kasa yine yarı heyhülâ şişmiş. benim fotoğraftakilerde 1 model hariç psu ön panelde kalıyor fake itx formata bürünüyor yani dahada küçü küçü mini mini oluyor. jonsbo d30 beyaz modelini youtubeda izledim dibim düştü. şuan ülkede satılan ap201 beyaz acaip benziyor ama ap201 komple delikli yapıda bu temperli yapmış.
izledim şimdi, psu önde olması iyiymiş ama olan modeller bu, ilerde umarım herkes micro atx sever de çeşit artar

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
938,864
Üyeler
147,624
Son üye
KalWardin
Top Bottom