Neler Yeni

temel dini terimler özet.

Dinlerin temellerini anlattığım makaleye hoş geldiniz.

Teizm: Tanrı vardır peygamber gönderir.
Örnek: İslamiyet, Hristiyan'lık, yahudilik.

Deizm: Tanrı'nın ibadete ihtiyacı yoktur peygamber göndermez.
Örnek yoktur.

Agnostizm: Tanrı'nın varlığı ya da yokluğu bilinmez.
Örnek yoktur.

Apateizm: Tanrı'nın var olduğu veya olmadığı kimseyi ilgilendirmez umursamazlık.
Örnek yoktur.

Henoteizm: Tanrı'yı kabul eder ama birden fazla Tanrı vardır.
Örnek: Tengricilik.

İetsizm: Yaratan vardır ama bu yaratanın ne olduğu bilinmez.
Örnek yoktur.

İgnostisizm: Tanrı'nın var olduğunu veya olmadığını tartışmak saçmadır.
Örnek yoktur.

Katenoteizm: Bir sürü Tanrı vardır bunlar sadece kendine tapanla meşgul olur.
Örnek yoktur.

Monoteizm: Tanrı'lar birleşmelidir.
Örnek yoktur.

Omnizm: Bilgiler değişmiştir çoğu dinde haklılık vardır.
Örnek yoktur.

Pandeizm: Tanrı evrendeki her şeydir iç içedir.
Örnek yoktur.

Politeizm: Bazı Tanrı'lar gerçek bazıları yalandır.
Örnek antik Yunan dinleri.

Transteizm: Tanrı her şeyi yaratmıştır ancak sonra yarattıklarından daha da güçsüzleşmiştir evren kendi kendine işler.
Örnek yoktur

Makale bu kadardı yanlışlarım için özür dilerim.

Not: Örnek yoktur yazılarının çoğu kendi kendine bir görüştür ona bağlı bir din yoktur.

En popülerler:
Teizm 1
Ateizm 2
Deizm 3
Agnostizm 4

PokemonTR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
509
İsim
Salih ÇARDAK
Şayet tanrı olsaydım benliğimi, yüceliğimi, şan, şöhret ve kudretimi insanlara anlatsın diye her topluma peygamber gönderirdim. Zira insanoğlu tanrıyı ve onun özelliklerini hiçbir zaman tam olarak kavrayamayacak kadar cahil... Misal bu makale senin eserin ve sen bu eserini paylaşmak, tanıtmak istiyorsun ancak buna ihtiyacın yok ama her başarılı sanatçı eserini yarattıkları üzerinde göstermek ister. Bu da onun yarattıkları üzerinde dilediği gibi tasarruf hakkının bir sonucudur.

maury

80+
Yıllardır dinsizim. İster ateist ister agnostik isterse de apateist deyin. Ben kendime 'Dinsiz' diyorum.
Çünkü dinler yalandır. Yaratıcı, tasarlayan ya da tanrı var mı yok mu aslında bilinebilir. İspatlanamaz o ayrı bir şey.
Ben dinsiz olarak ruhani varlıkların (şeytan, melek, cin vs.) olduğuna inanmıyorum. Defalarca denememize rağmen hiçbiri ile iletişime geçemedik. Ve bunu muskacı hoca ile denedik. Uzun mesele ama kısaca dedim ki;
Hocam enerjimin çok düşük olduğunu hissediyorum. Neden olabilir?
Hoca da, sana cin kabilesi musallat olmuş onu defetmem gerek dedi.
Ben de, hocam iletişime geçmek istiyorum, tanımak ve tanışmak istiyorum, onları görmek istiyorum desem de yanaşmadı. Sonra dedim ki, sana şu kadar para vereyim dediklerimi yap.
Hahaha saatlerce denedik beceremedi. En son abdestsiz misin lan deyip kaçtı gitti.
Bu sadece bir örnek.
Tanrı da ruhani varlık olduğuna göre benim nezdimde yok hükmündedir. Cin, şeytan yoksa Tanrı da yoktur.

samaras00

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
930
İsim
veli gok
İlgilendiği Kategoriler
TEKNOLOJİ
Hocam şimdi bu konuya bir şeyler yazardım da . Ban yemeyelim durduk yere :D

Kerem gök

80+ Silver
1715170054143.png

BenRoboTdeğilİm

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,745
İsim
Feyzullah
Yıllardır dinsizim. İster ateist ister agnostik isterse de apateist deyin. Ben kendime 'Dinsiz' diyorum.
Çünkü dinler yalandır. Yaratıcı, tasarlayan ya da tanrı var mı yok mu aslında bilinebilir. İspatlanamaz o ayrı bir şey.
Ben dinsiz olarak ruhani varlıkların (şeytan, melek, cin vs.) olduğuna inanmıyorum. Defalarca denememize rağmen hiçbiri ile iletişime geçemedik. Ve bunu muskacı hoca ile denedik. Uzun mesele ama kısaca dedim ki;
Ben de, hocam iletişime geçmek istiyorum, tanımak ve tanışmak istiyorum, onları görmek istiyorum desem de yanaşmadı. Sonra dedim ki, sana şu kadar para vereyim dediklerimi yap.
Hahaha saatlerce denedik beceremedi. En son abdestsiz misin lan deyip kaçtı gitti.
Bu sadece bir örnek.
Tanrı da ruhani varlık olduğuna göre benim nezdimde yok hükmündedir. Cin, şeytan yoksa Tanrı da yoktur.
Bir cin görsen düşüncelerin değişirmiydi

kaşmerli oguz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
420
İsim
oguz kagan
Evet değişir.
cin gören herkes değişir tabi bu da Allah ın sınavı eğer çok bariz bir şekilde her şey apaçık olursa herkes müslüman olur onun için sadece gerçekten inanlar ve gerçekten sorgulayanlar cennetle ödüllendirilecek

maury

80+
cin gören herkes değişir tabi bu da Allah ın sınavı eğer çok bariz bir şekilde her şey apaçık olursa herkes müslüman olur onun için sadece gerçekten inanlar ve gerçekten sorgulayanlar cennetle ödüllendirilecek
Yüce Zeus çarpsın ki bunu yazmanı bekliyordum. Bak başka bir konuya bir şey yazdın aha şimdi. Onu oku orada konuşalım.

Xeaph

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
404
İsim
Ahmet Aytekin
Bu sadece bir örnek.
Seni ikna etmek amacım yok. Düşünceni merak ettiğim için soruyorum. Cinler, melekler vs. yok kabul ettik. Bu tanrının yokluna bir delil anlamına nasıl geliyor?

Kerem gök

80+ Silver
Seni ikna etmek amacım yok. Düşünceni merak ettiğim için soruyorum. Cinler, melekler vs. yok kabul ettik. Bu tanrının yokluna bir delil anlamına nasıl geliyor?
tanrı varsa işi gücü yokta bizim gibi önemsiz küçücük varlıkları sınava sokmakla mı uğraşıyor. madem çok kudretli o zaman neden insanların ona iman etmesine ihtiyacı var

kaşmerli oguz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
420
İsim
oguz kagan
Yüce Zeus çarpsın ki bunu yazmanı bekliyordum. Bak başka bir konuya bir şey yazdın aha şimdi. Onu oku orada konuşalım.
tek tek dediğin her şeyi açıklayacağım Allah her şeyi ayarlamaz ama bilir gaybı sadece Allah biliyor ama seni sorgulayacak ve cehenneme ya da cennete gitmene karar verecek olanlar melekler Allah senin kaderini belirlemiyor senin kaderini biliyor ve bu belli bi şey biz kadere inanırken kaderimizi değiştiremeyeceğimize inanıyoruz çünkü kaderimiz Allah ın bilidiği bir şey ve biz bunu değiştiremeyiz. imtihandayız çünkü Allah cennet ve cehennemi yarattıı ve cennete girip girememeye layık olma konusunda imtihandayız peki 2 yaşında bebek örneyi vermişsin o bebeyği allah doğrmuyor veya öldürmüyor bu onun anne babasının sorumluluğu ve bebeğini kaybeden ebeveynler içinde evlat acısı ayrıa bir sınavdır ve o bebekte cennette ailesi ile belki tekrar buluşacak

Top Bottom