Neler Yeni

temel dini terimler özet.

Dinlerin temellerini anlattığım makaleye hoş geldiniz.

Teizm: Tanrı vardır peygamber gönderir.
Örnek: İslamiyet, Hristiyan'lık, yahudilik.

Deizm: Tanrı'nın ibadete ihtiyacı yoktur peygamber göndermez.
Örnek yoktur.

Agnostizm: Tanrı'nın varlığı ya da yokluğu bilinmez.
Örnek yoktur.

Apateizm: Tanrı'nın var olduğu veya olmadığı kimseyi ilgilendirmez umursamazlık.
Örnek yoktur.

Henoteizm: Tanrı'yı kabul eder ama birden fazla Tanrı vardır.
Örnek: Tengricilik.

İetsizm: Yaratan vardır ama bu yaratanın ne olduğu bilinmez.
Örnek yoktur.

İgnostisizm: Tanrı'nın var olduğunu veya olmadığını tartışmak saçmadır.
Örnek yoktur.

Katenoteizm: Bir sürü Tanrı vardır bunlar sadece kendine tapanla meşgul olur.
Örnek yoktur.

Monoteizm: Tanrı'lar birleşmelidir.
Örnek yoktur.

Omnizm: Bilgiler değişmiştir çoğu dinde haklılık vardır.
Örnek yoktur.

Pandeizm: Tanrı evrendeki her şeydir iç içedir.
Örnek yoktur.

Politeizm: Bazı Tanrı'lar gerçek bazıları yalandır.
Örnek antik Yunan dinleri.

Transteizm: Tanrı her şeyi yaratmıştır ancak sonra yarattıklarından daha da güçsüzleşmiştir evren kendi kendine işler.
Örnek yoktur

Makale bu kadardı yanlışlarım için özür dilerim.

Not: Örnek yoktur yazılarının çoğu kendi kendine bir görüştür ona bağlı bir din yoktur.

En popülerler:
Teizm 1
Ateizm 2
Deizm 3
Agnostizm 4

kaşmerli oguz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
423
İsim
oguz kagan
tek dediğin şey sınav, belli ki allah kendisine tapan insanlar olmadan var olamıyor sonucunu çıkarıyorum ben buradan
ne alaka ya o senin yorumun herkes dini farklı yorumlayabilir ama senin bu yaptığın çok saçma ve bir dayanağı yok

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,770
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Kur'an_ı Kerim - Satranç - Piano - Tenis - Anime/Manga - Klasik Müzik - Felsefe - Krunker
Evet değişir.
Göremezsin boşuna uğraşma. cin dediğin şey varlık bile bile değil bilinmeyen demek zaten bilseydin cin olmazdı kimse de bilemeyecek bilemedi de.

maury

80+
bilmiyorum ama inanıyorum islamiyet zaten inanç esaslı ve zaten bu yüzden bir sınav
Mesaj otomatik birleştirildi:

cevap evrdim işte knk niye vermedğimi söylüyorsun ki
Şarjım bitiyor. Ofise geçince devam ederiz.
Bak dostum. Tüm kutsal kitapları oku ya da sesli kitap olarak dinle. Türkçe ama.
Tek diyeceğim bu. Hadislere sonra girersin. Önce Tevrat - İncil - Kuran'ı oku ve bitir.

kaşmerli oguz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
423
İsim
oguz kagan
Şarjım bitiyor. Ofise geçince devam ederiz.
Bak dostum. Tüm kutsal kitapları oku ya da sesli kitap olarak dinle. Türkçe ama.
Tek diyeceğim bu. Hadislere sonra girersin. Önce Tevrat - İncil - Kuran'ı oku ve bitir.
sen eğer okumuş olsaydın çoktan müslüman olmuştun

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,770
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Kur'an_ı Kerim - Satranç - Piano - Tenis - Anime/Manga - Klasik Müzik - Felsefe - Krunker
tanrı varsa işi gücü yokta bizim gibi önemsiz küçücük varlıkları sınava sokmakla mı uğraşıyor. madem çok kudretli o zaman neden insanların ona iman etmesine ihtiyacı var
Sen önemsiz değersiz biri olabilirsin ama diğer insanlar hakkında böyle konuşamazsın o senin değersizliğin bizim değil.
Mesaj otomatik birleştirildi:

3'ünü de okudum incil'in yarısı tevrat'ın 3'de 1'i kadar yoktur. Nereye varmaya çalışıyorsun?

kaşmerli oguz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
423
İsim
oguz kagan
kendisi kuranda mükemmel olduğunu söylüyor zaten???? tabii ki bi tanrı varsa mükemmel olacak. sen kusurlu tanrı düşünebiliyon mu
Allah zaten kusursuz ve tek ilah demin dediğim gibi biz cenette veya cehenemme girmek için sınav oluyor ve kaderimizi Allah yaratmıyor kendi kaderimizi kendimiz yapıyoruz ama bunu zaten Allah biliyor ve biz kadere inanırken Allah ın bilgisi dışında başka bir şey yapamayacağımıza inanıyoruz

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,770
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Çünkü ruhani varlık. Görünmüyor. Etkisi yok. Bir çocuk tecavüzcüsüne müdahale etmiyor. İlla ölmesi gerek ki Tanrı huzuruna çıksın. Ya ölene kadar onlarca insana tecavüz ederse? O mağdur kişilerin suçu ne? Yıllarca kaçak yaşan suçlular var. Suçsuz insanları öldürüyor vs. Neden o an müdahale etmiyor? İnsanların acı çekmesi tanrının hoşuna mı gidiyor?

Evet yine bir sınavcı. Güzel dostum kaderimizi tanrı belirlediyse ben neden sınavdayım? Beni neden sınava sokuyor? Beni kötü biri yaratan tanrı değil mi? Birini öldüreceğini tanrı belirlemedi mi? Kul gitti öldürdü. Neden cehenneme gidiyor? Bunu tanrı zaten ' evet bu olay bu tarihte şurada olacak' diye yazmadı mı? Madem ben kaderimi değiştiremem neden beni yarattı? Neden sınavdayım?
Sorular basit cevapları da gayet basit selim akıl ile tarafsız ve doğru bakış açısı ile bulunmayacak şeyler değil ama önce nefsini öldürmen gerek eh onu yapacak kap sende var mı bilemem varsa doğruyu bulursun. Tabi cinci hocaya gidip cin ile görüşmek istiyorum diyen birinde o potansiyeli göremedim.

IKeeqo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
150
İsim
İbrahim

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,770
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
"Tevrat, İncil ve Kur'an ı oku" diyen birisi büyük ihtimal hepsini okumuştur. Diğer 2 kutsal kitabı geçtim. Kur'anı okudun mu?
Okumadığı belli okuduysa da kültürün dayattığı dogmalardan ateist olmasına rağmen çıkamamış hala TR islamına göre yaşayan biri diğer müslümanım diyen akp li dayılardan çok da bi farkı yoktur. Kur'an'ı okuyup da cinci hocaya gidiyor... buna ne denir ki?

IKeeqo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
150
İsim
İbrahim
Okumadığı belli okuduysa da kültürün dayattığı dogmalardan ateist olmasına rağmen çıkamamış hala TR islamına göre yaşayan biri diğer müslümanım diyen akp li dayılardan çok da bi farkı yoktur. Kur'an'ı okuyup da cinci hocaya gidiyor... buna ne denir ki?
Kendisini kötü hissetti diye bir hocaya gitmesi tabi ki çok saçma. Sadece bundan dolayı dinden çıkmamıştır diye ümit ediyorum. Ama kesin bir şekilde "okumadı" demek doğru olmaz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
53
İsim
Ebubekir usta
Çünkü ruhani varlık. Görünmüyor. Etkisi yok. Bir çocuk tecavüzcüsüne müdahale etmiyor. İlla ölmesi gerek ki Tanrı huzuruna çıksın. Ya ölene kadar onlarca insana tecavüz ederse? O mağdur kişilerin suçu ne? Yıllarca kaçak yaşan suçlular var. Suçsuz insanları öldürüyor vs. Neden o an müdahale etmiyor? İnsanların acı çekmesi tanrının hoşuna mı gidiyor?

Evet yine bir sınavcı. Güzel dostum kaderimizi tanrı belirlediyse ben neden sınavdayım? Beni neden sınava sokuyor? Beni kötü biri yaratan tanrı değil mi? Birini öldüreceğini tanrı belirlemedi mi? Kul gitti öldürdü. Neden cehenneme gidiyor? Bunu tanrı zaten ' evet bu olay bu tarihte şurada olacak' diye yazmadı mı? Madem ben kaderimi değiştiremem neden beni yarattı? Neden sınavdayım?
kaderini değiştirmek değil yönlendirmek vardır.

IKeeqo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
150
İsim
İbrahim
madem kurana bu kadar önem veriyorsun, kuranda allahın kuranı koruyacağı da yazıyor (sözde) o zaman ilk kuran neden yakıldı, şuan değişip değişmediğini bilmiyorsun
Hocam merak ettim bunu. İlk kuranın yakılması ile ilgili sağlam bir kaynağınız var mı?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
915,556
Üyeler
141,987
Son üye
Exın
Top Bottom