Neler Yeni

Topladığım Sistem İçin Yardım ve Sorular

kadirgr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Kadir
Bütçe
25000
Merhaba arkadaşlar, aşağıda topladığım sistemi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bilgisayar bileşenleri konusunda bir miktar bilgim var ancak çok derinlemesine bir bilgiye sahip değilim. Sistemimi tam anlamıyla fiyat/performans odaklı kurmadım; biraz da geleceğe yatırım yapmayı düşündüm. Şunu da belirtmeliyim ki, ultra grafik kalitesi arayan biri değilim. Yıllarca düşük ayarlarda oyun oynadığım 940MX ekran kartım benim için yeterliydi. Yani, sistemi ne zaman güncelleyeceğimi şu an için bilmiyorum.

İşlemci konusunda şu an için stok fan kullanıyorum, çünkü kutusuz işlemcilere güvenmiyorum. Ancak, ileride kule tipi bir soğutucu almayı düşünüyorum. Sıvı soğutucuların bakım gerektirdiğini okudum ve bu yüzden biraz çekiniyorum, ama eğer önerirseniz sıvı soğutucu da tercih edebilirim.

Sisteme genel yorumlarınızı da bekliyorum ve şimdi sorularıma geçmek istiyorum.

ANAKART: MSI B450M-A Pro Max AM4 DDR4 3466/OC DVI HDMI M.2 USB3.2 mATX Ana Kart
İŞLEMCİ: AMD Ryzen 5 5600 3.5 GHz AM4 32 MB Cache 65 W İşlemci
EKRAN KARTI: MSI VGA RADEON RX 6650 XT MECH 2X 8G OC RX6650XT 8GB GDDR6 128B PCIE 4.0 X8 (3XDP 1XHDMI)
RAM: Kingston FURY Beast 16 GB (2x8GB) 3600 MHz DDR4 CL17 Masaüstü Bellek Kiti ile 2 KF436C17BBK2/16
M2 SSD: Kingston NV2 NVMe PCIe 4.0 SSD 1000G M.2 2280 -SNV2S/1000G
KASA + PSU: Vento VG15FE 650W Mid Tower Oyuncu Bilgisayar Kasası Siyah

İlk sorum şu: Ana kartımı B550 olarak güncellemeli miyim? Bunun sebebi, hem ekran kartı hem de M2 SSD için PCIe 4.0 desteği sağlamak. Eğer güncellemeyi yaparsam, hangi kartı tercih etmeliyim?
ASUS Prime B550M-K AMD B550 AM4 DDR4 4400 HDMI DVI VGA Çift M2 USB3.2 MATX PCIE 4.0 ECC RAM Destekli Anakart
MSI PRO B550M-P GEN3 AM4 DDR4 4400(OC) HDMI VGA DVI-D M.2 USB3.2 mATX
Asus Prime B550M-K - MSI Pro B550M-P Gen3 Karşılaştırması - Bu karşılaştırmada gördüğüm kadarıyla, ASUS anakartın iki adet M2 SSD yuvası bulunuyor ve PCIe Gen.4x4 (8GB/s) desteği sunuyor. Öte yandan, MSI anakartta ise yalnızca bir adet M2 SSD yuvası var ve PCIe Gen.3x4 (4GB/s) desteği sağlıyor.

İkinci sorum şu: Ekran kartını RX 7700XT olarak güncellemeli miyim? Bu seviyeye bütçemi çıkarabiliyorum, ancak dediğim gibi, RX 6650XT ekran kartının bana fazlasıyla yeteceğini düşünüyorum.
Sapphire RX 7700 XT Pulse Gaming Amd 12GB GDDR6 Ekran Kartı 11335-04-20G

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Crest

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Ömer Onur Alpaslan
Selamlar dostum, AM5'e geçmediğin sürece elindeki sistem gayet yeterli bence.

Yine de sadece anakart yükseltmek istiyorsan ikinci el olarak ucuza halletmeni tavsiye ederim. AM5'e geçen insan çok bu aralar, ikinci el sitelerinde birçok B550'yi güzel fiyata bulabilirsin.

kadirgr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Kadir
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Selamlar dostum, AM5'e geçmediğin sürece elindeki sistem gayet yeterli bence.

Yine de sadece anakart yükseltmek istiyorsan ikinci el olarak ucuza halletmeni tavsiye ederim. AM5'e geçen insan çok bu aralar, ikinci el sitelerinde birçok B550'yi güzel fiyata bulabilirsin.
Yorumun için teşekkür ederim. AM5'e geçmek şu an için istemiyorum. İkinci el ürünlere güvenim yok daha önce yaşadığım sorunlardan dolayı ön yargılıyım. İleride sistemi satıp tekrardan kurabilirim şu anlık beni 5 yıl götürse yeterli olacaktır. ASUS Prime B550M alıp almamakta çok kararsızım. PCIe 4.0 farkını çok yaşar mıyım. Ekran kartı ve işlemcide.

Crest

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Ömer Onur Alpaslan
Yorumun için teşekkür ederim. AM5'e geçmek şu an için istemiyorum. İkinci el ürünlere güvenim yok daha önce yaşadığım sorunlardan dolayı ön yargılıyım. İleride sistemi satıp tekrardan kurabilirim şu anlık beni 5 yıl götürse yeterli olacaktır. ASUS Prime B550M alıp almamakta çok kararsızım. PCIe 4.0 farkını çok yaşar mıyım. Ekran kartı ve işlemcide.

Ben linkteki MSI anakartını 4 ay önce sıfır almıştım. 2 gün AM5'e geçtiğim için sattım. 1 tane m2 ssd slotu olması dışında bir sıkıntı yaratmadı bana ama bunun eksikliğini çok çektim çünkü 2 tane m2 ssd'm vardı. Ben şimdi sistem dizsem Asus'u alırdım.

kadirgr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Kadir
Ben linkteki MSI anakartını 4 ay önce sıfır almıştım. 2 gün AM5'e geçtiğim için sattım. 1 tane m2 ssd slotu olması dışında bir sıkıntı yaratmadı bana ama bunun eksikliğini çok çektim çünkü 2 tane m2 ssd'm vardı. Ben şimdi sistem dizsem Asus'u alırdım.
ASUS Prime B550M siparişini verdim şimdi. Yardımların için çok teşekkür ederim.

Crest

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Ömer Onur Alpaslan
ASUS Prime B550M siparişini verdim şimdi. Yardımların için çok teşekkür ederim.

İşlemci olarak da 5600 kullanıyordum. Stok fan ile 80'leri görünce undervolt yapıp 70 derecelerde fps kaybı olmadan kullanmıştım. 1 ay undervoltlu kullandıktan sonra DeepCool LS520 SE sıvı soğutucusunu aldım ve 58-59 dereceyi hiç geçmedi. AM5'e de uyumlu bu soğutucu almayı düşünürsen öneririm.

kadirgr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Kadir
İşlemci olarak da 5600 kullanıyordum. Stok fan ile 80'leri görünce undervolt yapıp 70 derecelerde fps kaybı olmadan kullanmıştım. 1 ay undervoltlu kullandıktan sonra DeepCool LS520 SE sıvı soğutucusunu aldım ve 58-59 dereceyi hiç geçmedi. AM5'e de uyumlu bu soğutucu almayı düşünürsen öneririm.
Merhabalar yardımların için teşekkür ederim anakartı asus b550m-k aldım. Benim için yeterli olacaktır. Kule tipi soğutucu aldım Snowman T5, am4 uyumlu. Ekran kartını Rog Strix ile değiştirdim. Bu sistem beni rahat 10 yıl götürür low ayarlarda 30 - 40 fps alana kadar devam (!). 😃😃

Top Bottom