Neler Yeni

Toplama Bilgisayar Donma-Takılma-Kitlenme Sorunu

GlHarry

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
87
İsim
Erdem BELER
Merhaba değerli forumdaşlar. Yaklaşık 2-3 hafta önce bilgisayar topladım. Hemen konuya girecek olursam arada sırada bilgisayar kitleniyor, ekran donuyor ve bir yere tıklayamıyorum. Mesela alt+tab atabiliyorum ama seçtiğim ekrana geçmiyor veya ctrl+alt+del yaptıktan sonra yeniden başlat dediğim zaman yeniden başlatılıyor ekranında takılıyorum. Bu kitlenmelerin tek çaresi bilgisayarı ön panelden kapatmak oluyor. Sistem özelliklerimi yazıyorum.

• AMD RYZEN 5 5500 ( Yakında 5600'e geçeceğim)
  • MSI MPG B550 GAMING PLUS
  • 2X8GB 3200 CL16 DUAL CHANNEL TEAMGROUP TUF GAMING RAM / 2X8GB 3200 CL14 DUAL CHANNEL G-SKILL (İkisinin de chipseti samsung)
  • RTX 4060 8GB
  • 650W 80+ standart PSU
  • 240mm Corsair h100i sıvı soğutma
  • Windows 11 güncel sürüm

Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
bilal demir
Merhaba değerli forumdaşlar. Yaklaşık 2-3 hafta önce bilgisayar topladım. Hemen konuya girecek olursam arada sırada bilgisayar kitleniyor, ekran donuyor ve bir yere tıklayamıyorum. Mesela alt+tab atabiliyorum ama seçtiğim ekrana geçmiyor veya ctrl+alt+del yaptıktan sonra yeniden başlat dediğim zaman yeniden başlatılıyor ekranında takılıyorum. Bu kitlenmelerin tek çaresi bilgisayarı ön panelden kapatmak oluyor. Sistem özelliklerimi yazıyorum.

• 2X8GB 3200 CL16 DUAL CHANNEL TEAMGROUP TUF GAMING RAM / 2X8GB 3200 CL14 DUAL CHANNEL G-SKILL (İkisinin de chipseti samsung)
  • RTX 4060 8GB
  • 650W 80+ standart PSU
Arkadaşlar aida64 diye bir program var onda donanım listeleme var!
Neden tek tek yazıyonuz sisteminizi "büyük harfle"

Okuma yazma bilmeyen ilk konu başlığınıda okuyamaz!!!

Moderatörlerden ricam...

Bundan sonra donanım yardımı istiyen aida64 ss ve liste atsın kimse gereksiz cevap yazmasın...

Haksızmıyım...

quartle

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,293
İsim
Kaan
ramleri 2x8 olarak aynı modelleri kullanarak denermisin
bide ssd olarak ne kullanıyorsun

Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
bilal demir
Herhangi bir dosyayı 100mb den büyük rar dosyası oluşturup açmayı dene
Kitlenirse mavi ekran verirse ramlerde sorun vardır....

Pc toplarken parçaları takarken anakart zarar görmüş olabilir

Eski kullanılmış data kablolarıda hdd de sorun yaratır

ramlerin hynix ram olması onları kardeş yapmaz bu aynı isme sahip iki insanın farklı ana babadan olma durumuna benzer😉

Cehalet mutlulukmuş yine öğrendik😂

GlHarry

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
87
İsim
Erdem BELER
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
2 Adet m2 ssd bir de sata ssd kullanıyorum.
Windows'un yüklü olduğu MLD M500 NVMe SSD 1TB. (Daha yeni alındı.)
EZCOOL S280 NVMe SSD 240GB (Eskiden windows bundaydı ama bunda da aynı problemler oluyordu.)
KIOXIA-EXCERIA SATA SSD 120GB (Bunda da bi kaç tane oyun var öylesine)

Arkadaşlar aida64 diye bir program var onda donanım listeleme var!
Neden tek tek yazıyonuz sisteminizi "büyük harfle"

Okuma yazma bilmeyen ilk konu başlığınıda okuyamaz!!!

Moderatörlerden ricam...

Bundan sonra donanım yardımı istiyen aida64 ss ve liste atsın kimse gereksiz cevap yazmasın...

Haksızmıyım...
Dostum bak, senin keyfin ekran görünüsü görmek istiyor olabilir. İlla forumdan destek alınacak diye insanların bilgisayarına kırk farklı program kurmasına gerek yok, zaten bilgisayarının donanımını bilen bir insan sistemini yazıyor aşağıya. Bazen bırak program kullanmayı millet sistemini yazma zahmetine bile girmiyor. Sen de bu saatten sonra Aida64 programı kullanıp da donanım listeleyen destek sahiplerinin konularına cevap yazarsın.

Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
bilal demir
2 Adet m2 ssd bir de sata ssd kullanıyorum.
Windows'un yüklü olduğu MLD M500 NVMe SSD 1TB. (Daha yeni alındı.)
EZCOOL S280 NVMe SSD 240GB (Eskiden windows bundaydı ama bunda da aynı problemler oluyordu.)
KIOXIA-EXCERIA SATA SSD 120GB (Bunda da bi kaç tane oyun var öylesine)

Dostum bak, senin keyfin ekran görünüsü görmek istiyor olabilir. İlla forumdan destek alınacak diye insanların bilgisayarına kırk farklı program kurmasına gerek yok, zaten bilgisayarının donanımını bilen bir insan sistemini yazıyor aşağıya. Bazen bırak program kullanmayı millet sistemini yazma zahmetine bile girmiyor. Sen de bu saatten sonra Aida64 programı kullanıp da donanım listeleyen destek sahiplerinin konularına cevap yazarsın.
Çevrende senin kadar bilen bilgisayarcı kalmadı!

Derdin kendi kafana göre topladığın bilgisayarın derdiyle dertlensin insanlar öyle mi?

GlHarry

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
87
İsim
Erdem BELER
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Herhangi bir dosyayı 100mb den büyük rar dosyası oluşturup açmayı dene
Kitlenirse mavi ekran verirse ramlerde sorun vardır....

Pc toplarken parçaları takarken anakart zarar görmüş olabilir

Eski kullanılmış data kablolarıda hdd de sorun yaratır

ramlerin hynix ram olması onları kardeş yapmaz bu aynı isme sahip iki insanın farklı ana babadan olma durumuna benzer😉

Cehalet mutlulukmuş yine öğrendik😂
Haddin olmayan konuları konuşmak yerine destek olmak çok daha sağlıklı olabilir. Bilgisayar mühendisiyim ayrıca elimde şu an aynı ramler olmadığı için geçici olarak farklı ramler kullanıyorum, yoksa biz de biliyoruz . Hayır ramlerde sorun yok, ayrıca anakartta da sorun yok çünkü yakın geçmişte Asus prime b450mk ii anakartında (iki ram slotlu) dual channel 3 farklı ram ile sistemi kullandım. Yani 2 farklı anakartta 3 farklı ram kullandım ama sorun hep aynı. Ayrıca sistemimde hdd kullanmıyorum, sata kablosunun bağlı olduğu ssd'ye windows yüklü değil. Ayrıca sata kablosu da sıfır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çevrende senin kadar bilen bilgisayarcı kalmadı!

Derdin kendi kafana göre topladığın bilgisayarın derdiyle dertlensin insanlar öyle mi?
Benim bildiğim "kendi kafamıza göre" toplanan sisteme Toplama sistem denilir. Sadece bu işe paçaları sıvamadan önce belli başlı temel bilgiler lazım örnek olarak anakart ile cpu ve ram uyumluluğu, ram frekansları cl değerleri veya ssd pci-e uyumluluğu gibi gibi şeyler.

Ramleri farklı bir anakartta 2*8gb olarak denemiştim, windowsa format çok attım yazılım olarak sıkıntılar olabilir diye.

Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
bilal demir
Uygunsuz Dil & Küfürlü Paylaşım
Haddin olmayan konuları konuşmak yerine destek olmak çok daha sağlıklı olabilir. Bilgisayar mühendisiyim ayrıca elimde şu an aynı ramler olmadığı için geçici olarak farklı ramler kullanıyorum, yoksa biz de biliyoruz . Hayır ramlerde sorun yok, ayrıca anakartta da sorun yok çünkü yakın geçmişte Asus prime b450mk ii anakartında (iki ram slotlu) dual channel 3 farklı ram ile sistemi kullandım. Yani 2 farklı anakartta 3 farklı ram kullandım ama sorun hep aynı.
Bak azizim! Ben bu ...tiğim işinden bıktım yoruldum hep aynı hikaye...

Codm oynayacam oynayamadım sizin yüzünüzden...

Seçtiğin donanım baştan aşağı uyumsuz

1 psu kaliteli olacak yok 650+80 3 yıllık yemezler....

2 1 nvme 1 tb neyinize!
Mühendisim diyorsun yada diyorsunuz!!!
128gb yetmiyor windowsa değil mi

Fabrikalar sizin kadar akıllı değil bölüp göndermeye kekolar sağolsun... 1tb de keramet var🤣

Makinayı oyun tabanlı kurduğunu iddia eden kim varsa işlemci anakarta abanıp en dandik ekran kartına yada en üst seviye en dandik markaya gidiliyo

Donanımı sizin dilinizden sorarak öğrenceğime yollarsın aida64 listeni ssini
O zaman belki düşünürüz....

Böyle amatör mühendislik harikası hatalar yakışmaz....😉

quartle

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,293
İsim
Kaan

2 1 nvme 1 tb neyinize!

Fabrikalar sizin kadar akıllı değil bölüp göndermeye kekolar sağolsun... 1tb de keramet var🤣

Makinayı oyun tabanlı kurduğunu iddia eden kim varsa işlemci anakarta abanıp en dandik ekran kartına yada en üst seviye en dandik markaya gidiliyo

Böyle amatör mühendislik harikası hatalar yakışmaz...
sen ne anlatıyosun burası forum adam isterse bilgisayar ne demek diye konu açar verdiğin örneklerde saçma

GlHarry

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
87
İsim
Erdem BELER

2 1 nvme 1 tb neyinize!

Böyle amatör mühendislik harikası hatalar yakışmaz....😉
Gerçekten yorumlarını gülerek okuyorum, 1tb ssd de windows bölünmüş 200gb lik bölümde, geri kalan 800Gb ayrılmış şekilde. Ayrıca olmayan desteğiniz ve kendini beğenmişliğiniz için şimdiden çok teşekkürler, sizler en iyisi kendi blogunuzu açın ve orada bütün bilgilerinizi biz "kekolara" bahşedin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
bilal demir
Gerçekten yorumlarını gülerek okuyorum, 1tb ssd de windows bölünmüş 200gb lik bölümde, geri kalan 800Gb ayrılmış şekilde. Ayrıca olmayan desteğiniz ve kendini beğenmişliğiniz için şimdiden çok teşekkürler, sizler en iyisi kendi blogunuzu açın ve orada bütün bilgilerinizi biz "kekolara" bahşedin.
Adamın biri bir gün....diye başlıyan hikayeye zahiren konu olacan 🤣

Meşhur söz! Kısmet olunca bağdattan gelen şey....

Kasma be! Boşver! En güzeli serbest meslek🤣

tayfunpar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Tayfun

• RTX 4060 8GB
  • 650W 80+ standart PSU
Amd sistemler biraz nazlı oluyor. İşlemci ve Ram ile ilgili tüm ayarları default yapıp denedin mi hiç? Bios ayarlarında problem olabilir.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
975,521
Üyeler
154,246
Son üye
mawisiz8w82828