Neler Yeni

Toplama Bilgisayar Donma-Takılma-Kitlenme Sorunu

GlHarry

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Erdem BELER
Amd sistemler biraz nazlı oluyor. İşlemci ve Ram ile ilgili tüm ayarları default yapıp denedin mi hiç? Bios ayarlarında problem olabilir.
biosda xmp açık ve cpu game boost modunda, onları kapatıp da bir süre deneme yapayım. Teşekkürler.

Can...

80+ Platinum
biosda xmp açık ve cpu game boost modunda, onları kapatıp da bir süre deneme yapayım. Teşekkürler.
HOCAM öncelikle selam
Ssd yi test etmek için Hd tune indirip bad sectro olup olmadığını test edelim
sonra crystal disk markı indirelim oda Ssd testidir
Bios sıfırlaya biliriz xmp vs stok ayara dönsün diye
birde windows crack mi orijin mi ?
baktın çözmüyor temiz bir format
tabi bundan önce birde occt indir power test yap 15 dk ayarlıyıp bakalım sorun psu mu

GlHarry

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Erdem BELER
HOCAM öncelikle selam
tabi bundan önce birde occt indir power test yap 15 dk ayarlıyıp bakalım sorun psu mu
biosu sıfırladım, clrtc pinlerini kullanarak.
Cyristaldiskinfo programını zaten kullanıyordum., ekler burada.
CrystalDiskInfo_20240308192518.png

Windows orjinal evet, çok kez formatladım zaten, hem işim gereği çok format yedi hem de ayrıca da windowsun bulunduğu ssd diski falan değiştirdim.

occt mantıklı geldi, şüphelendiğim bi iki yer var biri psu kaynaklı olabilir biri de işlemci kaynaklı olabilir diye ama işlemcim sıfır ürün.

Mesela örnek vereyim, bugün bi kaç oyunu indirmek için pcyi açık bırakıp çıktım, 3-4 saat sonra geldiğimde Epic games kitlenmişti, ctrl+alt+del atılabiliyor hatta uygulamalar arası geçiş de yapılabiliyordu ama arkada program kitli olduğu için bi şekilde pcyi de kitlemişti, mesela oturumdan çıkış yap dediğim zaman çıkış yapmıyor ya da bilgisayarı yeniden başlat dediğim zaman yeniden başlatılıyor ekranı geliyor, toplar dönüyor dönüyor ama yeniden başlatmıyor.

Yakın zamanda bios update yapacağım tekrardan, ama bios update kaynaklı olacağını pek sanmıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

HOCAM öncelikle selam
Testlerde hiç bir sorun çıkmadı. Memory yaklaşık 5 dakika %80, yaklaşık 5 dakika da %95 çalıştı.
Power testinde işlemci maksimum 91 dereceyi gördü, 240mm corsair h100i sıvı soğutma performance modunda çalışıyordu.
OCCT - Stability Testing since 2003 8.03.2024 20_15_26.png
OCCT - Stability Testing since 2003 8.03.2024 20_05_18.png
OCCT - Stability Testing since 2003 8.03.2024 19_49_33.png

Son düzenleme:

Can...

80+ Platinum
Alıntıyı görüntüle

Windows orjinal evet, çok kez formatladım zaten, hem işim gereği çok format yedi hem de ayrıca da windowsun bulunduğu ssd diski falan değiştirdim.

occt mantıklı geldi, şüphelendiğim bi iki yer var biri psu kaynaklı olabilir biri de işlemci kaynaklı olabilir diye ama işlemcim sıfır ürün.

Mesela örnek vereyim, bugün bi kaç oyunu indirmek için pcyi açık bırakıp çıktım, 3-4 saat sonra geldiğimde Epic games kitlenmişti, ctrl+alt+del atılabiliyor hatta uygulamalar arası geçiş de yapılabiliyordu ama arkada program kitli olduğu için bi şekilde pcyi de kitlemişti, mesela oturumdan çıkış yap dediğim zaman çıkış yapmıyor ya da bilgisayarı yeniden başlat dediğim zaman yeniden başlatılıyor ekranı geliyor, toplar dönüyor dönüyor ama yeniden başlatmıyor.

Yakın zamanda bios update yapacağım tekrardan, ama bios update kaynaklı olacağını pek sanmıyorum.

Testlerde hiç bir sorun çıkmadı. Memory yaklaşık 5 dakika %80, yaklaşık 5 dakika da %95 çalıştı.
Power testinde işlemci maksimum 91 dereceyi gördü, 240mm corsair h100i sıvı soğutma performance modunda çalışıyordu.
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
Tamam sorunun işlemci ısısı sıvı soğutma ile normal değil

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
Ya sıvı soğutma bozuk ya macun kuru o işlemciye o derece normal değil hele sıvı soğutma ile

GlHarry

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Erdem BELER
Tamam sorunun işlemci ısısı sıvı soğutma ile normal değil

Ya sıvı soğutma bozuk ya macun kuru o işlemciye o derece normal değil hele sıvı soğutma ile
msi kombustor üzerinden cpu burner testinde cpu sıcaklığı 76 derecenin üstüne tırmanmıyor. Termal macun daha taze, arctic mx-4 kullanıyorum, ürün orjinal. Bakalım biraz daha sistemi izleyeyim, arkada hep bi monitoring uygulaması açarım değerleri takip ederim ama çok garip bir çıkmazdayım, zaten işlemcim darboğaz yapıyor bazenleri o yüzden kısa zaman içinde işlemcimi değiştireceğim, hazır değiştirmişken de sıvı soğutmayı da değiştireceğim çünkü çok eski bir sıvı soğutma nereden baksak 7-8 senelik lakin soğutma performansa bana kalırsa gayet tatminkar özellikle oyun içi bazenleri baktığım zaman 55 derece civarında gözüküyordu.

Top Bottom