Neler Yeni

Türkiyede ki firmalar neden sürekli geçirme derdinde?

Yahtemil

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Yahtemil
Beyler amazon.de olsun amazon.jp olsun bu ülkelere ekran kartları vergisini ödeyerek geliyor ve satış için gerekli vergileri ekleyip satiyorlar. Vergi oranlarını da kontrol ettim bu ülkelerde Türkiye de ki vergilendirmeden farksız değil hemen hemen aynı oranda vergi ekleyip satılıyor. Buna rağmen TL olarak karşılığına bakıyorum adamlarda 6000 TL ye satilan kartı bizimkiler min 10 k satıyor ve sonrasında da indirim yapmiş gibi 7,5 k ya efsane indirim diye lanse ediyor. Bunların yaptığı nedir? Bunların yaptıkları haksızlık değil mi? Yoksa ben mi yanlış düşünüyorum.

Edit:
Arkadaşlar az önce 175 i arayarak bir konuşma gerçekleştirdim ve ticaret il müdürlüğünü arayarak şikayetinizi bildirin dediler veya fahiş fiyatlı işlemler için Ticaret Bakanlığı tarafından sunulan Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi (HFA-BİLDİRİMİ) uygulaması var oradan da şikayet edebilirsiniz. Ben şahsen şikayet edicem. Ayni ürün diğer ülkelerde bu kadar ucuz iken bizde neredeyse 2 kat fazla fiyata satılmasını açıklayıp yazıcam. Sizden isteğim sizlerde şikayette bulunun ne kadar çok kişi olursa o kadar iyi olacağini düşünüyorum.
Sonuçta amazon.jp den msi 3060 gaming x modeli 75 bin japon yeni bunun dolar olarak 680 dolar eder. Bizde ise ayni ürün 1123 dolar en ucuzu. Yani bu ürün japonyaya girerken gümrük vergisi alıyor satarken de vergisini verip satiyor, buna rağmen 680 dolara satıyor. Bizdekiler de ise 1123 dolara satıyor.

Ben bu oyunu bozmak için şikayetimi oluşturacam. Denetlensinler belki Türkiye olarak daha doğru fiyatlardan alışveriş yapma imkanına sahip oluruz.

Son düzenleme:

MehmetV2

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,070
İsim
Mehmet emre börekçi
Haklı isyan ama bu firmalardan birine sahip olmadığın sürece birşeyi değiştiremezsin

dutemo

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Serbest piyasa ekonomisi.

Akiran

80+ Silver
Vergiden ziyade dolar kurundan haberin var mı? O ülkelerdeki kur hesaplaması ile bu ülkedeki hesaplama aynı değil.

Bura.K

80+ Silver
Eklenen vergiler onundu bunundu derken adamlar geçirmese kendilerine geçirirler. Sadece teknolojik ürünler değil, BİM, ŞOK, A-101 gibi tanınan marketler de aynılarını yapıyor. Kur arttıkça fiyat ve fırsatçılık artıyor. Elimizden gelen bir şey yok.

Yahtemil

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Yahtemil
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Vergiden ziyade dolar kurundan haberin var mı?
Dolar kuruyla alakalı bir şey değil bu. TL ye çevirmeyip dolara çevirdiğimi varsay yine aynı sonuç adamlar ekran kartını örneğin 600 dolara satiyorsa bizimkiler 600 yerine min 1 k dolara satiyor problem burada. Onlarında ülkesine sokarken gümrük vergisi var onlarinda satiş için vergisi var ayni vergileri veriyoruz. Buna rağmen sonucun bu olması oldukça saçmalık. Bunları şikayet edebilceğimiz yer yok mu?

MrYılmazer

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
371
İsim
Yusuf Yılmazer
Haklı isyan ama bu firmalardan birine sahip olmadığın sürece birşeyi değiştiremezsin
böyle bir firman olunca , bu dediğini yapabilecek kac kişi. var 😅😅😅
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dolar kuruyla alakalı bir şey değil bu. TL ye çevirmeyip dolara çevirdiğimi varsay yine aynı sonuç adamlar ekran kartını örneğin 600 dolara satiyorsa bizimkiler 600 yerine min 1 k dolara satiyor problem burada. Onlarında ülkesine sokarken gümrük vergisi var onlarinda satiş için vergisi var ayni vergileri veriyoruz. Buna rağmen sonucun bu olması oldukça saçmalık. Bunları şikayet edebilceğimiz yer yok mu?
dagitim depolama calisan muhabbetlerine de bir miktar ücret artişi koyuyorlar diye biliyorum

Yahtemil

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Yahtemil
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
dagitim depolama calisan muhabbetlerine de bir miktar ücret artişi koyuyorlar diye biliyorum
Dostum sorun şu ki onlarda aynısını yapıyor. Üstüne üstlük onlarda ki işçiye verilen ücret dolar bazında daha fazla veriyorlar yani onların masrafları daha çok oluyor bu durumda.

MrYılmazer

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
371
İsim
Yusuf Yılmazer
Dostum sorun şu ki onlarda aynısını yapıyor. Üstüne üstlük onlarda ki işçiye verilen ücret dolar bazında daha fazla veriyorlar yani onların masrafları daha çok oluyor bu durumda.
bu konuda haklisin zaten , dağitici veya satici firmaya sorunca bunlari soyler genelde; ki konteynır taşima fiyatlari bir kac ay önce 3-4 katina kadar cikmişti şuan hala oylemi bilmiyorum.
adamlari savunmuyorum durumu daha iyi anlayabilmek için bildiğimi paylasiyorum

Yahtemil

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Yahtemil
bu konuda haklisin zaten , dağitici veya satici firmaya sorunca bunlari soyler genelde; ki konteynır taşima fiyatlari bir kac ay önce 3-4 katina kadar cikmişti şuan hala oylemi bilmiyorum.
adamlari savunmuyorum durumu daha iyi anlayabilmek için bildiğimi paylasiyorum
Sorun değil aynı şeyi istediğimizi biliyorum o yüzden o yönden bakmadım. Ama dediğim gibi masraflarin hepsi bunu ucuza satan diğer ülkelerle aynı. Onlarda da gemi uçak taşıma fiyatları aynı bizdede aynı üstüne üstlük 2 zıt örnek verdim biri japonya biri almanya, ülke içinde kargolama fiyatları onlarda daha pahalı bizde daha ucuz, adamlar buna rağmen örneğin 600 $ a satarken bizimkiler ayni ürünü min 1 k dolara satiyor. Sorun tam da bu.

Yahtemil

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Yahtemil
Konu güncel kalırsa daha uygun olur.

Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
burak
vergiden dolayı.. yurdum satıcısında kabahat aramayın. sucu sarayda ve etrafındakilerde arayın.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,057
Üyeler
140,757
Son üye
Adnan27
Top Bottom