Neler Yeni

Yardım Ubuntu 21.04 birden fazla ekran kartına hız aşırtma

TheAny

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Abdüssamet ERSOYLU
Merhaba,

Elimde 2x3080 1x2060 bulunan, mining yaptığım bir sistem bulunmakta. Bu sistemi aynı zamanda günlük olarak da kullanmak istediğim için Windows ile mining yapıyorum. Bazı stabilite sorunları nedeniyle Ubuntu üzerinde mining yapmayı denedim. Sorunsuz bir şekilde mining yapabiliyorum. Ancak overclock yapamıyorum. Normalde Windows üzerinde MSI Afterburner ile +1300 MHz ile mining yapıyorum. Ubuntu'ya geçtiğimde 240W güç limiti uygulayabiliyorum. Çekirdek hızlarını 1250'ye düşürebiliyorum. Söz konusu belleklere hız aşırtmak olduğu zaman ne hızı düşürebiliyorum ne yükseltebiliyorum.

Bash:
sudo nvidia-smi -i 0 -lmc 10000,10500
Bunu denediğimde başarıyla uyguladığını söylüyor ancak ne artı, ne eksi yönde hashrate'te bir değişim görmüyorum.

Bash:
sudo nvidia-settings -a [gpu:0]/GPUPowerMizerMode=1
sudo nvidia-settings -a [gpu:0]/GPUMemoryTransferRateOffset[2]=700
sudo nvidia-settings -a [gpu:0]/GPUMemoryTransferRateOffset[3]=700
Bunları denediğimde ilk satırda başarılı cevabını alıyorum. İkinci ve üçüncü satırlarda terminalden hiç bir geri dönüş olmuyor.

Green with Envy adında Afterburner alternatifi bir program var. Onda da görüntüyü aldığım 2060 Super haricinde hiç bir cihazı kontrol edemiyorum. xorg.conf dosyasında bütün kartlar için CoolBits=28 ayarlanmış durumda. 2060 Super'e Green with Envy ile oc yapabiliyorum. 3080'ler Green with Envy'de görünmüyor. Komut satırıyla nasıl hız aşırtma yapabilirim? Eğer komut satırıyla yapamıyorsam Green with Envy üzerinden diğer iki ekran kartını nasıl kontrol edebilirim.

(Not: Bilgisayarı kapatıp görüntüyü 2060'dan söküp 3080'e aldığımda Green with Envy ile OC yapabiliyorum. Yani eğer GWE'nin kartları göstermesini sağlarsam komut satırına ihtiyaç duymadan rahat rahat oc yapabilirim.)

Dahası  
Reaksiyon skoru
76
İsim
tevfikhan ekmekci
Bunu direk Abdullah abiye sormak lazım forumda bu sorunu çözecek kişi yoktur tahminim 😃

Top Bottom