Neler Yeni

Ülkede Psikiyatrist ve Psikolog Kıtlığı Var

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Bu bir sitem konusudur. Yani öylesine bir haykırıştır.

Türkiye'de bildim bileli hep bir psikiyatrist ve psikolog kıtlığı var. Kimi doktor 10 dakikalık muayene için 1100 lira alıyor, kimisi 50 dk'lık terapi + tıbbi tedavi için 850 TL alıyor. Kimi psikolog ise 45 dk için 500 TL vs alıyor. Bazılarımız için bu para verilebilir görünüyor ama değil. Kesinlikle değil. Ülkede psikiyatrist ve psikolog kıtlığı var. Bundan dolayı bu mesleklerdeki insanlar zaten bize muhtaçlar deyip arşa değer rakamlarla hizmet veriyorlar. Ne yani parası olan adamın depresyonu iyileşmesin ve intihar mı etsin? Hayatı ona zehir mi olsun?

Neden devlet hastanelerinde 1 max 2 psikolog var. Neden koca şehre 6-7 psikolog bakıyor? Devlet psikiyatristlerinin bazıları neden zamanla yarışır gibi 1-2 dakika muayene sonucunda hastayı ilaca boğuyor? Bazı doktorlar öyle değil tabii. Ben Dr. Ekrem TOK Ruh Sağlığı ve Hastalıkları hastanesinde (devlet hastanesi) tedavi oluyorum. Doktor her hastasını 15 dk dinliyor. Tabi başka bir doktor 2 dakika muayene sonucunda ilaç yazıyor. Yani doktorun iyisine gelmiş olmanız gerekiyor.

Mevzular Açık Mikrofon'un bir bölümünde atanamayan 8000 psikolog vardı herhalde. Ya bu psikologları niye atamıyorsun? Hani açık olmasa eyw diyeceğim. Hayvan gibi açık var. Hizmet eksikliği var. Tıp alanını seçenler psikiyatri bölümünü seçmek istemiyor mu anlamadım gitti. Off off!

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Psikoloji mi az? Herkes kendi ofisini kuruyor. Cayır cayır psikoloji mezunu dolaşıyor ama tercih edilmediğinden bir süre sonra kenara atıyor.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Psikoloji mi az? Herkes kendi ofisini kuruyor. Cayır cayır psikoloji mezunu dolaşıyor ama tercih edilmediğinden bir süre sonra kenara atıyor.
Özelleri demiyorum. Özeller yeterince ulaşılabilir ama fiyat olarak çok fazla. Devlette psikolog ve psikiyatri hekim sayısı oldukça az. Bundan sebep ücretsiz ya da düşük maliyetli ruh sağlığı hizmetine erişim sağlanamıyor.

Sirius Blackw

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,525
İsim
Patiayak
Discord
LAOZİN#0758
Sen yetersin reis tek bașına.

Top Bottom