Neler Yeni

Unity kodlama öğrenemiyorum

Mergen3

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Bedirhan Müslim Çakmak
Neden bütün tutoriallar proje odaklı gidiyor. Unity'deki kodlamanın C# ile alakası yok. C# öğrenirken bana oluşturulan bir projedeki kodlar öğretilmedi ama Unity derslerinde karakter hareketini yazıp tek tek ne işe yaradığı anlatılıyor. Ve ben bu şekilde hiçbir şey anlamıyorum. Oturup UnityAPI dokümasyonunu mu okuyayım?

Alihanyilmaz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
238
İsim
Alihan YILMAZ
Nasıl en iyi öğrenebilirsen öyle çalış. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi varmış. Unity Mono kullanıyor ve kendi kitaplıkları ile kullanıyor. Farklı bir dil miş gibi bak olaya.

selmankyl

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Selman Kayalı
Evet aslında normal öğrenilen C# ile Unity'de kod yazmaya çalışınca çok farklı geliyor. Olayı şöyle düşünebilirsin. C# sytanx'ı ve algoritma mantığını kavraman lazım. Sonrasında mutlaka proje tabanlı öğrenmeye çalış. Orada oyun için yazılan kodları kendi isteğine göre konfigüre etmen lazım.
İyi çalışmalar dilerim...

KaptanMC

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
139
İsim
Mehmetcan İvrendi
Neden bütün tutoriallar proje odaklı gidiyor. Unity'deki kodlamanın C# ile alakası yok. C# öğrenirken bana oluşturulan bir projedeki kodlar öğretilmedi ama Unity derslerinde karakter hareketini yazıp tek tek ne işe yaradığı anlatılıyor. Ve ben bu şekilde hiçbir şey anlamıyorum. Oturup UnityAPI dokümasyonunu mu okuyayım?
Neden Unity Kullanıyorsun?

Yanlış anlama ama Unity devri her geçen gün sona Yaklaşıyor insanlar daha iyi grafikli ve Daha iyi özellikli oyunlar arıyor evet unity topluluğu büyük daha doğrusu büyüktü artık herkes Unreal Engine kullanmaya ve öğrenmeye başlıyor Firmalar dahil Unity ile devam Edersen 2-3 sene sonra iş bulamıya bilirsin b nce benim Tavsiyem sistemin güçlüyse ve iyiyse Unreal engine 4 vs. Yükleyip C++ öğrenmeni tavsiye ederim hatta eğer oyun yapmak yerine yazılım ile ilgeleniyorsan Python vs. Öğrenip yapay zeka alanına odaklanmanı öğneririm İşsiz kalmak istemiyorsan.

The Semih

80+ Gold

Yanlış anlama ama Unity devri her geçen gün sona Yaklaşıyor insanlar daha iyi grafikli ve Daha iyi özellikli oyunlar arıyor evet unity topluluğu büyük daha doğrusu büyüktü artık herkes Unreal Engine kullanmaya ve öğrenmeye başlıyor Firmalar dahil Unity ile devam Edersen 2-3 sene sonra iş bulamıya bilirsin b nce benim Tavsiyem sistemin güçlüyse ve iyiyse Unreal engine 4 vs. Yükleyip C++ öğrenmeni tavsiye ederim hatta eğer oyun yapmak yerine yazılım ile ilgeleniyorsan Python vs. Öğrenip yapay zeka alanına odaklanmanı öğneririm İşsiz kalmak istemiyorsan.
Tam tersi herkes unreal engine başlıyor, sektöre büyükk bir zarar verdi unreal engine motoru hem oyunları buglu ve oyun gibi değil, hemde yaş kitlesi 9 a kadar küçüldü, Herkeste benzer oyunları çıkartıyor. Büyük bir şirket ve sermaye yoksa unreal engine hobi olarak başlayın hayaller kurmayın. Bu sektör çorba oldu ilerde bana hak verirsiniz.

KaptanMC

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
139
İsim
Mehmetcan İvrendi
Tam tersi herkes unreal engine başlıyor, sektöre büyükk bir zarar verdi unreal engine motoru hem oyunları buglu ve oyun gibi değil, hemde yaş kitlesi 9 a kadar küçüldü, Herkeste benzer oyunları çıkartıyor. Büyük bir şirket ve sermaye yoksa unreal engine hobi olarak başlayın hayaller kurmayın. Bu sektör çorba oldu ilerde bana hak verirsiniz.
Yanlış anlama ama Unity Oyunları çok mu farklı Unity ile yapılan oyunlardada buglar var bugların genel olarak sebebleri firma ile alakalı zaten (çoğu) yaptıkları modelde veya kodlarda sorun oluyor vs. unity ile çocuk oyunu sanki hiç yokmuş gibi tamam 9 yaş kitle assasins Creed gibi oyunlar oynamıyor ama bu oyunun yapılan platformundan ziyade oyunun türüne bağlı mesela Cs Source 2 Motoruyla Yapıldı Ama Velet dolu bu oyun motorunun değil oyun türü ün hitap ettiği kısım ve Türüne bağlı ve popülerligine günümüzde zaten velet dolu olmayan Online oyun sayısı az LoL bile velet dolu

Ameyus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
776
İsim
Ahmet Yıldırım

Saçmalık. İnsanlar grafik ağırlıklı oyunlar aramıyor. Son zamanlar çok fazla tutan oyunlara bak bakalım. Only up, only climb, fall guys, among us, Lethal company, backrooms, ghoose ghoose duck ve daha fazlası. Hangisi harika grafiklere sahip? Hepsi birbirinden mantıklı oynanışa sahip eğlendiren oyunlar. Eğer AAA oyun oynayacaksan grafiğe bakarsın. Oyun şirketinde çalış mantıklı bir şey değil. Aldığın gelir en az oyin şirketlerinde var zaten. Kendi oyununu yapıp satmak oyun geliştiriciliğinde para kazanmanın ana yolu. Ayrıca oyun geliştirme işini yapmak isteyen birine onu bırak yapay zekaya yönel demek ayrıca saçmalık.

The Semih

80+ Gold
Yanlış anlama ama Unity Oyunları çok mu farklı Unity ile yapılan oyunlardada buglar var bugların genel olarak sebebleri firma ile alakalı zaten (çoğu) yaptıkları modelde veya kodlarda sorun oluyor vs. unity ile çocuk oyunu sanki hiç yokmuş gibi tamam 9 yaş kitle assasins Creed gibi oyunlar oynamıyor ama bu oyunun yapılan platformundan ziyade oyunun türüne bağlı mesela Cs Source 2 Motoruyla Yapıldı Ama Velet dolu bu oyun motorunun değil oyun türü ün hitap ettiği kısım ve Türüne bağlı ve popülerligine günümüzde zaten velet dolu olmayan Online oyun sayısı az LoL bile velet dolu
Escape from tarkov Unity den yapılmış, uğraşan adam yapıyor.

Ameyus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
776
İsim
Ahmet Yıldırım
Escape from tarkov Unity den yapılmış, uğraşan adam yapıyor.
Planet crafter, 7 days to die bunlar da unity de yapılmış ve çok fazla oynanan oyunlar. 3 senede unity bitecekmiş peh.

KaptanMC

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
139
İsim
Mehmetcan İvrendi
Saçmalık. İnsanlar grafik ağırlıklı oyunlar aramıyor. Son zamanlar çok fazla tutan oyunlara bak bakalım. Only up, only climb, fall guys, among us, Lethal company, backrooms, ghoose ghoose duck ve daha fazlası. Hangisi harika grafiklere sahip? Hepsi birbirinden mantıklı oynanışa sahip eğlendiren oyunlar. Eğer AAA oyun oynayacaksan grafiğe bakarsın. Oyun şirketinde çalış mantıklı bir şey değil. Aldığın gelir en az oyin şirketlerinde var zaten. Kendi oyununu yapıp satmak oyun geliştiriciliğinde para kazanmanın ana yolu. Ayrıca oyun geliştirme işini yapmak isteyen birine onu bırak yapay zekaya yönel demek ayrıca saçmalık.
Knk bir sürü oyun saymışsın Eyvallah'da Unreal Engine ile yapılan oyunlarıda görmezden gelmezsin be

1-Valorant ( Valorant sevmem Ama Oyuncu Kitlesi Saydığın tüm oyunları tekler)

2-Fortnite (TR'de çok oynanmz Ama Globalde 2'ci sırada)

3-Palworld (Satış Rekoru Kırmıştı)

4-Pubg (PC versiyonu)

daha çok var ama birazda hikayeli söyliyim

1-Hogwarts Legacy

2-Star Wars Jedi-Survivor

3-Final Fantasy VII Remake

4-Helblade 2

5-STALKER 2: Heart of Chornobyl

6-Tekken 8

Yani Tuğkan,Eray veya 1-2 Yabancı yayıncı oynadı diye En popüler olmuyor Sen Türkiye'de bı Süreligine Çok Oynanan (Sayıdığın tüm oyunlar 1 ay bile olmadan oyuncularının %60-70 kaybetti) Oyunları söylüyorsun ama benim yazdıklarım global git araştir

Ameyus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
776
İsim
Ahmet Yıldırım
Knk bir sürü oyun saymışsın Eyvallah'da Unreal Engine ile yapılan oyunlarıda görmezden gelmezsin be

1-Valorant ( Valorant sevmem Ama Oyuncu Kitlesi Saydığın tüm oyunları tekler)

2-Fortnite (TR'de çok oynanmz Ama Globalde 2'ci sırada)

3-Palworld (Satış Rekoru Kırmıştı)

4-Pubg (PC versiyonu)

daha çok var ama birazda hikayeli söyliyim

1-Hogwarts Legacy

2-Star Wars Jedi-Survivor

3-Final Fantasy VII Remake

4-Helblade 2

5-STALKER 2: Heart of Chornobyl

6-Tekken 8

Yani Tuğkan,Eray veya 1-2 Yabancı yayıncı oynadı diye En popüler olmuyor Sen Türkiye'de bı Süreligine Çok Oynanan (Sayıdığın tüm oyunlar 1 ay bile olmadan oyuncularının %60-70 kaybetti) Oyunları söylüyorsun ama benim yazdıklarım global git araştir
Ben unreal engine'le oyun yapılmaz demedim. Ben unity'nin bitmeyeceğini söyledim. Senin saydığın oyunların hepsi büyük bütçelerle ve buyük ekiplerle yapılan oyunlar. Benim saydığım oyunların hepsi unity ile de yapılmadı. Sen oyuncuların grafik aradığını söyledin ben de bunun aksini gçsteren pek çok oyun sıraladım. Ve bu son attığın oyunlara bakınca hiçbir şey bilmediğini de fark ettim. Lethal company tek kişinin yaptığı, anlık en çok oynanan oyun rekorunu kıran oyun. Only up steamdeki yeni oyunlara yön veren bir başka oyun Only up benzeri çıkan çok fazla oyun var. Evet bu oyun da tek kişi tarafından yapıldı. Hiçbirinin global olmadığını söylüyorsun. Among us dünya çapında oynanan en popüler oyunlardan biri daha (Bunu anlatmama gerek olduğunu bile düşünmüyorum. Oyun piyasasına yön veren farklı oyunlardan biri. Yayıncılar oynadı diye popüler olmuyor bu oyunlar. Her birinin satış sayısını araştırıp gel burada tekrar konuş. Sadece lethal company'nin 50 milyon dolardan fazla hasılatı var. Gelelim söylediğim unity ile yapılan büyük yapımlara. 7 days to die dünya çapında satılan çok eski bir oyun olmasına rağmen hala oynanan ve satmaya devam eden unity ile yapılmış bir oyun. Planet crafter 1 milyondan fazla satış yapan bir diğer oyun. Söyle bakalım sence büyük yapımlarda çalışan developerlar bir bağımsız geliştirici kadar para kazanmışlar mıdır? Oyun geliştirme sektörü yazılım alanında en az maaş alan gruptadır. İster unreal engine kullansın istersen unity. Oyuncular grafiklere değil, oyunun eğlendirmesine bakar. Unreal engine de çok başarılı bir oyun motorudur. Her oyun motorunun kendi çapında eksiklikleri vardır. Ama senin unity'i basitleyip biteceğini idda etmen çok büyük bir bilgisizliktir. Saydığım oyunları "Yayıncılar oynadı" diye biliyorsan oyun sektörü hakkında zaten hiçbir şey bilmediğin aşikardır. HAYIRLI FORUMLAR.

KaptanMC

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
139
İsim
Mehmetcan İvrendi
Ben unreal engine'le oyun yapılmaz demedim. Ben unity'nin bitmeyeceğini söyledim. Senin saydığın oyunların hepsi büyük bütçelerle ve buyük ekiplerle yapılan oyunlar. Benim saydığım oyunların hepsi unity ile de yapılmadı. Sen oyuncuların grafik aradığını söyledin ben de bunun aksini gçsteren pek çok oyun sıraladım. Ve bu son attığın oyunlara bakınca hiçbir şey bilmediğini de fark ettim. Lethal company tek kişinin yaptığı, anlık en çok oynanan oyun rekorunu kıran oyun. Only up steamdeki yeni oyunlara yön veren bir başka oyun Only up benzeri çıkan çok fazla oyun var. Evet bu oyun da tek kişi tarafından yapıldı. Hiçbirinin global olmadığını söylüyorsun. Among us dünya çapında oynanan en popüler oyunlardan biri daha (Bunu anlatmama gerek olduğunu bile düşünmüyorum. Oyun piyasasına yön veren farklı oyunlardan biri. Yayıncılar oynadı diye popüler olmuyor bu oyunlar. Her birinin satış sayısını araştırıp gel burada tekrar konuş. Sadece lethal company'nin 50 milyon dolardan fazla hasılatı var. Gelelim söylediğim unity ile yapılan büyük yapımlara. 7 days to die dünya çapında satılan çok eski bir oyun olmasına rağmen hala oynanan ve satmaya devam eden unity ile yapılmış bir oyun. Planet crafter 1 milyondan fazla satış yapan bir diğer oyun. Söyle bakalım sence büyük yapımlarda çalışan developerlar bir bağımsız geliştirici kadar para kazanmışlar mıdır? Oyun geliştirme sektörü yazılım alanında en az maaş alan gruptadır. İster unreal engine kullansın istersen unity. Oyuncular grafiklere değil, oyunun eğlendirmesine bakar. Unreal engine de çok başarılı bir oyun motorudur. Her oyun motorunun kendi çapında eksiklikleri vardır. Ama senin unity'i basitleyip biteceğini idda etmen çok büyük bir bilgisizliktir. Saydığım oyunları "Yayıncılar oynadı" diye biliyorsan oyun sektörü hakkında zaten hiçbir şey bilmediğin aşikardır. HAYIRLI FORUMLAR.
-Ben yazdığın oyunların Global olmadığını söylemedim sadece Globalde en Çok oynanan oyunlar Arasında Top 10-20'de vs olmadığını söyledim burda kast etmek istediğim Global'de En çok oynanan Ve Anlık Oyuncu Sayısı en yüksek olan oyunlara baktığında Unity yapımı oyundan çok Unreal ile yapılmış oyunların olduğunu söylemek istedim hatta Unreal dısındakilerde genelde Rock Star gibi Kendi Motorları ile yaptıkları oyunlar hatta bak Top 20'ye 2020 ile 2024 Arasında çıkan ve en çok oynanan oyunlar Grafik ağırlıklı yani Grafiği'de Yüksek olan oyunlar bunu demek istedim.

-Unity biticek derken Bazı şeylerde Yetersiz ve geride kaldığını bu yüzden Büyük bütçeli Kendi oyun motorları olmayan Şirketlerin Çağa ayak uydurmak için ve güncel kalabilmek için Unreal'a geçeceğini söyledim Mesela Unity İle yapılan Bir oyuna RTX eklemek için bı seyler indirip eklenen mı ne gerekiyor ama UE5'de sadece bir tuş basman gerekiyor yani motorun RTX DLLS FSR AMF2 gibi şeyleri Unreal Engine (UE5) ile Çok rahat yapabiliyoken Unity tercih edeceklerini sanmıyorum (Büyük Bütceli firmalar için dedim) yani Unity'nin bence en çok kullanılma amacı Daha düşük sistemler için kullanıla biliyor olması bu sayede oyuncu kitlesi daha geniş oluyor mesela herkesde Fortnite/Hogwars Legacy/Helblade 2 gibi UE oyunlarını Max ayarlarda oynayacak sistem yok özellikle orta doğu gibi fakir bölgelerde veya mesela GTA 6 çıkacak UE değil ama grafiğin önemli olduğu bir oyun ve İnsanlar RTX 3060'lar ile oyunu ultrada hatta High veya Normal ayarlarda bile oynayabilecek mı bilmiyorlar yani Unity'nin grafiği düşük oyunları ise genelde Oyuncuların %90 PC'sinin açaçağı tarzda oyunlar mesela Amongus veya Rüşt gibi veya Only clumb veya lethal campany 4GB GPU 8GB Ram Ryzen 3 / Intel i3 ile bile açılabilecek oyunlar yani evet Unity 1-2 Senede tamamen bitmez ama tahinimce 5-10 Kullanılacak bir oyun motoru olduğunu düsünmüyorum he kendilerini bı anda geliştirirlerse UE gibi falan olurlarsa olabilir ki UE bile 10 sene sonra olacağını sanmıyorum.

-Adama Oyun yapmayı bırakıp Yapay Zeka öğren demedim Eğer Oyun Yapmakdan Ziyade Yazılım ilgini çekiyorsa Yazılım kısmı senin için Önemliyse Yapay zekaya öğren bence dedim.
Çünkü bende C++ öğrenmek için sıkılmıyım diye zevkle öğrenim diye UE ile oyun yaparken C++ öğrendim ki zaten 1-2 sene sonra oyunlarda bile yapay zekayı görcez şuanda görüyoruz ama daha ileri boyut bı şeyler görcez.
Mesela bı merakla öğrenmeye başladım yazılımı Şimdi
Python/Java/C++/Java Script/CSS vs. Biliyorum (Asıl Ana Kullandığım Dil Python/Java)
Ekstra: Blender kullanımı/Unity(kısmen)UE kullanımı/ photoshop/Premier pro/After Effect

Gibi programlarıda biliyorum yani demek istedigim sadece yazılım ile ilgilenmiyorum UE ve Unity'de denedim zamanında

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
989,887
Üyeler
156,539
Son üye
Fociex
Top Bottom