Neler Yeni

Uzay keşif aracının Dünya’ya dönüşü kapsamında nasıl bir proje tasarlanabilir?

Öncelikle, İyi sosyaller.

Göreviniz 90 dakikalık bir sürede “Uzay Keşif Aracının Dünya’ya Dönüşü” projesi kapsamında bir Uzay Keşif Kapsülü tasarlamak.
Tasarlayacağınız uzay kapsülünün astronotları su yüzeyine güvenle indirmesi beklenecektir.

Nasıl bir proje tasarlayabilirim?

HmzaY

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,287
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
Bir çok şey yapılabilir, malzemeler neler o önemli. Fikir olarak mı kalacak yoksa senin imal etmen mi bekleniyor ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
120
İsim
Ahmed
Bir çok şey yapılabilir, malzemeler neler o önemli. Fikir olarak mı kalacak yoksa senin imal etmen mi bekleniyor ?
Bende uygulama sınavına girmiştim gemi yapmıştık malzeme var ama mesela köpük motor pil gibi basit bir şey yapılıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ama belki paraşüt tarzı bir şey yapılması istenebilir mesela bizim gemileri yuzdurmuslerdi sizdende yavaş iniş gibi bir şey isteyebilirler

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam benim 90 dakika içerisinde imal etmem gerekiyor. Sizle yeşil forumda karşılaşmıştım sanırım.
Hocam malzemeler sınav yerinde hazır olacakmış, hangi malzemelerin bulunduğunu bilmiyorum ama öğrendiğim kadarıyla epey malzeme veriliyormuş.

Ama belki paraşüt tarzı bir şey yapılması istenebilir mesela bizim gemileri yuzdurmuslerdi sizdende yavaş iniş gibi bir şey isteyebilirler
Ben de paraşüt tarzı bir şey düşündüm. Sanırım Alper Gezeravcı'nın dünyaya inişinin gündemde olması nedeniyle böyle bir konu verdiler.

Son düzenleme:

HmzaY

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,287
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
Hocam benim 90 dakika içerisinde imal etmem gerekiyor.
Anladım, o zaman ters iticileri boşverin,

Paraşüt imal etmek için katlama metodları var özel, onlara çalışın. 2 katmanlı bir paraşüt olacak. Mikrokontolcü ile fırlatılma sıralarını ayarlayıp kontrol edebilirsiniz.
Önce küçük paraşüt, drag yapacak. Sonra büyük paraşüt iyice yavaşlatacak. Yaklaşık 3m/s ye kadar düşürecek.

Sensörler ile suya değdiği an paraşütleri kesin. Sürüklenmesin diye, Ayrıca şişme yastıkları da ateşleyin ters dönmesin.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Anladım, o zaman ters iticileri boşverin,

Paraşüt imal etmek için katlama metodları var özel, onlara çalışın. 2 katmanlı bir paraşüt olacak. Mikrokontolcü ile fırlatılma sıralarını ayarlayıp kontrol edebilirsiniz.
Önce küçük paraşüt, drag yapacak. Sonra büyük paraşüt iyice yavaşlatacak. Yaklaşık 3m/s ye kadar düşürecek.

Sensörler ile suya değdiği an paraşütleri kesin. Sürüklenmesin diye, Ayrıca şişme yastıkları da ateşleyin ters dönmesin.
Hocam, rica etsem biraz daha detaylı anlatabilir misiniz?

HmzaY

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,287
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
Hocam, rica etsem biraz daha detaylı anlatabilir misiniz?

Suya değdiğini anlamak için basitçe 2 bakır plakayı alıp arasını çizebilrisiniz, su değdiği an iletkenlik olur ve akım geçirir. sizde anlarsınız.
Attiny85 kullanabilirsiniz.

Tam proje ve ihtiyaçları bilmediğimden bir şey diyemeyeceğim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
120
İsim
Ahmed

Suya değdiğini anlamak için basitçe 2 bakır plakayı alıp arasını çizebilrisiniz, su değdiği an iletkenlik olur ve akım geçirir. sizde anlarsınız.
Attiny85 kullanabilirsiniz.

Tam proje ve ihtiyaçları bilmediğimden bir şey diyemeyeceğim.
Hocam bu kadar ayrıntılı olacağını zannetmem

Hocam videonun sonlarında görüntüler mevcut

HmzaY

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,287
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
Ha çocuk atolyesi gibi, anladım. Olsun ama paraşüt katlamayı bilmek kültürdür. Öğrensin

@HmzaY hocam
hocam bu videodaki paraşüt çok kötü olmuş onu geliştirip böyle bir şey yapmayı düşünüyorum, üstteki kapağı nasıl uzaktan açılabilir hale getirebilirim?

Top Bottom