Neler Yeni

Uzun Ömürlü Olması Açısından Bu AM5 A620-PRO Sistem mantıklı mı?

jokor34

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Özgür Çoban
Arkadaşlar gruba yeni geldim, AM5 sistem toplamak istiyorum uzun ömürlü olması açısından.

Kendim böyle bir sistem dizdim, buna benzer hazır sistem bulamadım, bulduklarımda buna yakın fiyattalar,
Benim topladığımda anakart, kasa, PSU, daha iyi ayrıca 7 borulu soğutucu ekledim.

"Ekran kartı zayıf kalmış anakarttan kısıp daha iyi bir ekran kartı takılabilir" diyebilirsiniz ancak benim amacım bu anakarta sadece işlemci ve ekran kartı güncelleyerek 10 yıl belki daha fazla kullanmak. Sırf bu yüzden sıvı soğutma değil bozulmayan 7 borulu soğutma blok koydum.

Şimdi benim gözüme en lüzumsuz gözüken parça anakart oldu, anakarta bu kadar bütçe ayırmaya ihtiyaç var mı sizce? Bu anakarta bu sokete çıkacak en son ve en güçlü işlemiyi takacağımı hatırlatmak isterim.

Örneğin AM5'e ilk çıktığında 2025'e kadar destek sunulacağı söylendi, zaten 7000 serisi ile geldi 8000'de geldi daha yeni.
9000 de gelecek muhtemelen, hadi 10000 gelmese ben bu anakarta 9000 serisinin en güçlü işlemcisini de takacağım bunu hesaba katarsanız sevinirim.
Bu arada bu anakartı VRM desteğinin ve soğutmasının iyi olması sebebi ile çektim, M2 portları sayısı chipset vs benim için çok önemli değil.

Ekran kartını o yüzden bütçem kaldığı kadar ayırabildim.

Sizce bu sistem bu parçalar ile mantıklı mı?

Ayrıca bu anakarta takabileceğim Raml'ler neler DDR5 RAM'lerde problem yaşandığı biliniyor, ASUS'un desteklediği ve Türkiye'de satın alabildiğim RAM 6000MHz, ancak ben burada belirttiğim 6400MHz RAM'i takmak istiyorum problem yaşar mıyım?

Sistem bu şekilde 40k küsur.
Başka öneriniz varsa açığım.

Bahsettiğim sistem:

sarp6969

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Sarp Tuna Topal
B650ds3h veya b650 hdvm2+ alabilirsin her islemciyi takabilirsin yeterli, a620 chipsete cok para veriyosun. Daha ucuza halletmek istersen a620 hdvm2+ da olur, en guclu islemciyi takamazsin ama 7600, 7800x3d gibi oyunlar icin en mantikli secenek olan islemcileri takabilirsin. 6400 expo profiliyle calismayabilir, voltajlarla veya timinglerle oynamak zorunda kalabilirsin, hatta direkt calismayabilir islemcinin memory controlleri kotu cikarsa.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
976,923
Üyeler
154,485
Son üye
vckdonanim
Top Bottom