Neler Yeni

Uzun vadeli sistem tavsiye

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mert Korkmaz
Merhaba arkadaşlar. Ben PS5 ve eski bir Series S kullanıcısıyım. Çıktığı dönemde Series S alıp bu yılın başında sattım, satarken daha sonra yeniden Series S ya da Series X alırım diyerek satmıştım. Kesin alırım diye düşünerek Gamepass hesabımı satmamıştım hala 2 yıl civarı bir süresi var. Gamepass kullanmak için bir bilgisayar ya da konsol alacağım. Çok uzun yıllardır masaüstü bilgisayar kullanmadım, uzun bir süre gaming notebook kullanmıştım fakat sonrasında Ultrabooklara, en son da Macbook'a geçtiğim için oyun için Gamepass'e uygun bir cihazım yok.

Sorum şu ki, şu an uzun vadeli olarak Gamepass'i yeni nesil oyunlarda 1080P-2K olarak kullanabileceğim bir sistemin özellikleri nasıl olmalı, en az hangi ekran kartını sahip olmalı? Buna göre bir maliyet belirleyip masaüstü bilgisayar ya da bir ihtimal gaming notebook almak istiyorum. PC donanımlarına bir süredir uzak olduğum için güncel bilgim yok. Eğer maliyeti çok fazla olacaksa Series X alıp geçmek istiyorum. Casual bir oyuncuyum, çok fazla zamanım yok ama multiplatform olarak çıkan AAA ve indie oyunların geneline erişmek istediğim için bu yönde bir tercih yapacağım. Windows'lu bir bilgisayara spesifik olarak bir ihtiyacım yok, iş ve kişisel kullanım için 2 bilgisayar kullanıyorum PC vs konsol ayrımında kalmıyorum yani. Sizden bahsettiğim kullanım senaryosuna uygun bir bilgisayara dair temel olan işlemci, ekran kartı gibi parçalar ve maliyet bazlı bir yorum ve dediğim gibi Series X ile arasında bir tavsiye rica ediyorum. Teşekkürler.

Mırnav

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,705
İsim
SANANE
Kısaca sorunun özüne geleceğim: Tüm oyunlarda ultra ayar 2K 60 fps almak için minimum RTX 3060Tİ + i5 12400f (Piyasada 15K - 16K liraya bulunabilir.) ve ya RX 6700xt + Ryzen 5 5600 ile oluşturulmuş sistemler alınmalı. (Yine 15K -16K liraya bulunabilir.)

Fakat 4K 60 fps oynamak için 12K - 13K liraya Series X var. Sadece Gamepass kullanacaksanız Series X almanızı şiddetle tavsiye ederim.

JATDAV2

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
510
İsim
JATDAV
Series X almanız sizin için yeterli olacaktır.
Onun gücünde ve ömründe bir bilgisayar daha pahalıya gelecektir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mert Korkmaz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kısaca sorunun özüne geleceğim: Tüm oyunlarda ultra ayar 2K 60 fps almak için minimum RTX 3060Tİ + i5 12400f (Piyasada 15K - 16K liraya bulunabilir.) ve ya RX 6700xt + Ryzen 5 5600 ile oluşturulmuş sistemler alınmalı. (Yine 15K -16K liraya bulunabilir.)

Fakat 4K 60 fps oynamak için 12K - 13K liraya Series X var. Sadece Gamepass kullanacaksanız Series X almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Series X almanız sizin için yeterli olacaktır.
Onun gücünde ve ömründe bir bilgisayar daha pahalıya gelecektir.

Teşekkür ederim yanıtlar için, ben de hemen hemen öyle düşünmüştüm. Kısa bir araştırmayla F/P durumunu da gözeterek zorlayarak 6800XT ekran kartlı sistem toplamak mantıklı gözüktü ayırabileceğim maksimum bütçe civarına fakat anlattığım gibi tam olarak saf güce de ihtiyacım yok. Yaşadığım yerde aralarında hemen hemen 3 kat fiyat farkı da olduğu için Series X daha cazip duruyor. Aradaki fiyat farkına uzun zamandır aklımda olan OLED bir TV'ye geçiş yapmaya karar verdim.

Mırnav

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,705
İsim
SANANE
Teşekkür ederim yanıtlar için, ben de hemen hemen öyle düşünmüştüm. Kısa bir araştırmayla F/P durumunu da gözeterek zorlayarak 6800XT ekran kartlı sistem toplamak mantıklı gözüktü ayırabileceğim maksimum bütçe civarına fakat anlattığım gibi tam olarak saf güce de ihtiyacım yok. Yaşadığım yerde aralarında hemen hemen 3 kat fiyat farkı da olduğu için Series X daha cazip duruyor. Aradaki fiyat farkına uzun zamandır aklımda olan OLED bir TV'ye geçiş yapmaya karar verdim.
Mükemmel olur. Series X te 4k 60 fps oynamak bambaşka oluyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mert Korkmaz
Mükemmel olur. Series X te 4k 60 fps oynamak bambaşka oluyor.
Ben Series S'ten de memnundum. PC'den de 1080p-2K çözünürlük beklentim vardı, belki 6800XT 4K da oynatabilir ama OLED bir TV ile Series X'in de fark yaratacağını düşünüyorum, hem de daha rahat olacak gibi.

Mırnav

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,705
İsim
SANANE
Sadece oyun oynayacak isen konsol vazgeçilmez oluyor. Birde istediğin tüm oyunlar olmayabilir. Ona göre ps5 de alabilirsin

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mert Korkmaz
Sadece oyun oynayacak isen konsol vazgeçilmez oluyor. Birde istediğin tüm oyunlar olmayabilir. Ona göre ps5 de alabilirsin
PS 5 Dijital ve Series S'i birlikte kullanıyordum hocam yazdığım gibi, PS5 var hala elimde. Series S'i upgrade etmiş olacağım, PS5'te erişemediğim oyunlar var Xbox tarafında. Bir de monitörden OLED TV'ye upgrade olacak. Tekrar teşekkürler yanıtlarınız için.

Top Bottom