Neler Yeni

VatanBilgisayar topladığım bilgisayar sisteminde bir sorun var

ShoaliN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Salih Cihan KÖSE
Bütçe
25000
AMD Ryzen 5 7600x
COOLER MASTER ML240L V2 SOĞUTUCU
GSKILL 32 GB 2X16 DD5 RAM
MSI PRO B650-P WIFI
COOLER MASTER 700W
₺25.523,75​

Arkadaşlar merhaba! Size Vatan Bilgisayar maceramı anlatmaya çalışacağım. Hadi birlikte bu komik serüvene atılalım!

12/06/2023 tarihinde Vatan Bilgisayar'ın İstanbul Pendik mağazasına gidip sadece bir adet anakart almaya karar verdim. Ancak kapıdan girdiğimde, içimden "Acaba bir daha mı dünyaya geleceğiz?" diye geçirdim ve tam o anda DDr5 komple sistem kurma fikri aklıma düştü. Yıllardır Intel kullanıcısı olduğum için "Yav, artık AMD sistemler de güzelmiş!" diye düşündüm ve orta bütçeli bir sistem toplama fikrine sardım. Neyse ki elimde Vatan'dan daha önce aldığım kasa, ekran kartı ve M.2 SSD vardı. Dedim ki kendime, "Anakart, işlemci, RAM, sıvı soğutucu ve güç kaynağı alayım." Ortalama 10 bin TL gibi bir fiyatla farklı bir konfigürasyon hazırladım.

Tam çıkıyorum ki kapıda bir sigara içme isteği geldi ve kafamda deli sorularla geri döndüm mağazaya. İçeri girdim ve satıcılara, "Bunların üstünde bir sistem alsam sıkıntı olur mu acaba?" diye sordum. Onlar da, "Yok, sorun olmaz." diyerek beni ikna ettiler. Sonuç olarak, önceki faturayı iptal ettik ve bu sefer değeri 15 bin TL olan yeni bir sistem topladım. Parçaları aldım ve eve döndüm.

Yılların tecrübesiyle sistemi kurmaya başladım ve bir anda ne göreyim! Sistem açılmıyor ve DRAM hatası veriyor. Ne yaptıysam da düzelmedi. Sabah olunca hemen gidip parçaları alıp, "Bunlar çalışmıyor, servise gönderelim." dediler. Ben de isyan ederek, "Kardeşim, dün akşam aldım, ne servisi?" diye tepki gösterdim. Neyse, kavga gürültü uzay montajı yaptılar ve RAM'in arızalı olduğunu söylediler. Gene kavga gürültü, aynı RAM'lerden bulunmadığı için ben de fiyat farkını ödeyip üst modelini aldım. Tamam dediler, eve döndüm ve sistemi kurdum. Ama nafile, yine açılmadı. Öğleden sonra tekrar gittim ve "Bu makina açılmıyor." dedim. Bu sefer kasayı da götürdüm. Orada birileri uğraştı, burun kırıldı, ama sonuç yine aynı: sistem açılmıyor.

Başka bir anakart taktılar, yine açılmadı. İşlemciyi denediler, yineaçılmadı. Bir sıkıntı var ve çözemiyorlar, ben de çözemiyorum. Sonra aklıma şöyle bir düşünce geldi: "Yav, belki de PSU yetersiz kalıyor, yeni sistem için." Dedim, "Sizin PSU verin bana." Ödedim ve taktılar, ama gene olmadı. Anakartı değiştirdiler, bu sefer oldu.

Döndüm eve, temiz bir kurulum yaptım, sistemimi topladım falan. Yıllardır kullandığım temel programlardan biri olan Advanced SystemCare'i kurdum. Hem temizlik yapar hem de anlık olarak RAM, CPU ve GPU sıcaklıklarını gösterir. Bir baktım, sistem boştayken sıcaklık 45 ila 65 derece arasında dolaşıyor. Bu sıcaklıklar anakartla aynı orantıda anlık olarak yükseliyor ve iniyor. Normalde sistem boştayken böyle bir ani yükselme yaşanmaz diye düşünüyorum. Tamam, AMD ısınır, Intel'e göre, ama bu kadar da olmaz dedim. Bir de oyunda deneyeyim dedim. PUBG'ye girdim, bir baktım sıcaklık bir anda 80-95 dereceye fırladı. Hem CPU sıcaklığı hem de anakart sıcaklığı aynı derecede yükseldi. Bu arada ekran kartım MSI 3050, sıcaklık ise 45 dereceyi geçmiyordu.

Ertesi gün, sinirli bir şekilde kasayı alıp gittim. Bakıp baktılar, dediler ki, "Servise gönderelim." Ben de şaşkın bir şekilde, "Ne yapıyorsunuz? Servise mi gidecek?" dedim. Onlar da, "Evet, servise gönderelim, paramı istiyorum." dedim. Olmaz, dediler, olur vs. Detaylara girmiyorum. "Servise yollarsanız," dedim, "Bunun anakartında da sıkıntı var, yeni aldığım parçaların hepsini göndermeniz lazım. Hangisi arızalı bilemiyorsunuz." Bir de diyorlarmış ki, "Arıza yoksa diğer parçalarda ücret isterler sizden." Olaya gel, neyse, 15/06/2023'te servise yolladılar. Bayram tatili falan derken, bu üstte yazdığım listedeki ürünleri hiç kullanamadan servise yolladılar ve bugün, 25 gün sonra, sonunda geldi.

Sabah erkenden gidip aldım ve sistemi kurdum. Bu arada sadece işlemcide sorun olduğunu söylemişler, işlemci değişmiş, diğerlerinde sorun bulunamamış. Bu arada, 12'si ile servise gitme süreci arasında 7 defa Vatan'a gidip geldim, evde çeşitli kurulumlar yaptımve tam 3 tane 2mg'lik termal macun satın aldım ve kullandım (1 bintl). Neyse, kurulumu yaptım, güncellemeleri falan tamamladım derken bir baktım ki boşta bile sıcaklık 45-50 derece, oyunda ise CPU sıcaklığı ve anakart sıcaklığı 80-90 dereceyi buluyor. Şimdi ne yapmam lazım, bir fikir verin.

Hikayemizin sonu gelmiş gibi görünse de bu sıcaklık macerası beni hâlâ peşinden bırakmıyor. Sanırım "Vatan Bilgisayar: Sıcaklık Cehennemi" adlı bir roman yazmak üzereyim! Umarım bu komik düzenlemeler, yaşadığım sıkıntıları biraz da olsa hafifletmiştir.

Donanım tam listesi ektedir.
CPU Türü HexaCore AMD Ryzen 5 7600X, 5250 MHz (52.5 x 100)
Anakart Adı MSI Pro B650-P WiFi (MS-7D78) (4 PCI-E x16, 2 M.2, 4 DDR5 DIMM, Audio, Video, 2.5GbE LAN, WiFi)
Anakart Çipseti AMD B650, AMD K19.6 FCH, AMD K19.6 IMC
BIOS Türü AMI (06/05/2023)
Görüntü Bağdaştırıcısı NVIDIA GeForce RTX 3050 (8 GB)
Disk Sürücüsü ADATA LEGEND 750 (PCI-E 3.0 x4)

Top Bottom