Neler Yeni

wifi ile 800mbps alınır mı

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,061
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Merhaba modemle pcm arasında 5 6 metre var ve kablo çekme şansım 0 bende sağlam bir wifi adaptörü alsam 5ghz 800lük hızın hepsini alma şansım var mı öyle bir adaptör var mı
Sanırım link speed'den bahsediyorsunuz, bildiğiniz gibi 800 Mbps bir bağlantıda tarife 100 Mbps ise 100 Mbps kullanılır.

Sorunuza gelirsek, Wi-Fi 5 destekleyen bir cihaz ve router maksimum 867 Mbps olan link speed'e ulaşır. Ancak bu sadece eğer bir ev NAS'ınız varsa veya uzaktan bağlantı yapacaksanız işe yarar, bu durumlarda da mümkünse direkt kablolu bağlantı kullanmak daha iyidir. Tam olarak neden Wi-Fi link speed'inizi artırmaya çalışıyorsunuz, böylece daha detaylı yardım edebilirim.

Kormts

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
721
İsim
Yunus

Şu arkadaşı alıp prize takıyorsun, ardından kurulumları yapıyorsun yanındaki ethernet çıkışındaki kablo ilede bilgisayarına kablolu bağlantı yapıyorsun en az şekilde kayıpla verir.

Not: 3lü prizde vs kullanmanı önermem.

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Sanırım link speed'den bahsediyorsunuz, bildiğiniz gibi 800 Mbps bir bağlantıda tarife 100 Mbps ise 100 Mbps kullanılır.

Sorunuza gelirsek, Wi-Fi 5 destekleyen bir cihaz ve router maksimum 867 Mbps olan link speed'e ulaşır. Ancak bu sadece eğer bir ev NAS'ınız varsa veya uzaktan bağlantı yapacaksanız işe yarar, bu durumlarda da mümkünse direkt kablolu bağlantı kullanmak daha iyidir. Tam olarak neden Wi-Fi link speed'inizi artırmaya çalışıyorsunuz, böylece daha detaylı yardım edebilirim.
Gigafiber kullanıyor olabilir, kullanmıyorsa Wi-Fi hızını 800Mbps yapmak gereksiz zaten 😀

Bir de şöyle bir durum var Wi-Fi 5 ile teoride alabiliyor olsa da gerçekte internet olarak 867Mbps alamaz. Gigabit internetle yapılan testlerde Wi-Fi 5 ile en fazla 300Mbps civarı alınabiliyor. Gigabit hıza çıkmak için Wi-Fi 6 şart gibi.

Bütçe varsa Huawei AX3 Quad Core Yoksa Dual-Core hocam
Gigafiber kullanıyor olabilir, kullanmıyorsa Wi-Fi hızını 800Mbps yapmak gereksiz zaten 😀

Bir de şöyle bir durum var Wi-Fi 5 ile teoride alabiliyor olsa da gerçekte internet olarak 867Mbps alamaz. Gigabit internetle yapılan testlerde Wi-Fi 5 ile en fazla 300Mbps civarı alınabiliyor. Gigabit hıza çıkmak için Wi-Fi 6 şart gibi

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,061
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar

Bir de şöyle bir durum var Wi-Fi 5 ile teoride alabiliyor olsa da gerçekte internet olarak 867Mbps alamaz. Gigabit internetle yapılan testlerde Wi-Fi 5 ile en fazla 300Mbps civarı alınabiliyor. Gigabit hıza çıkmak için Wi-Fi 6 şart gibi.
Link speed zaten 2 yönlüdür bildiğim kadarıyla. O da ikiye bölünce zaten ona yakın bir değer veriyor. Kendi testlerim de bunu doğruladı, birkaç kez test ettim.

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Ethernet ile bağlasa olmaz mı hocam?
En iyisi o olur aslında ama konu sahibi bağlayamam demiş bilmiyorum 😀
Mesaj otomatik birleştirildi:

Link speed zaten 2 yönlüdür bildiğim kadarıyla. O da ikiye bölünce zaten ona yakın bir değer veriyor. Kendi testlerim de bunu doğruladı, birkaç kez test ettim.
Evet mantıken öyle oluyor, yarısının biraz altını veriyor kayıplarla. Yalnız Wi-Fi 4 de durum öyle değil (300Mbps teorik hız 30-50Mbps gerçek hız) niye bilmiyorum 😅

Ek olarak bu ikiye bölünme durumu Wi-Fi 6 da yok diye biliyorum o yüzden hızlı herhalde Wi-Fi 6 😀

Diyonel

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
653
İsim
Dionnel
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayara ait her şey

Şu arkadaşı alıp prize takıyorsun, ardından kurulumları yapıyorsun yanındaki ethernet çıkışındaki kablo ilede bilgisayarına kablolu bağlantı yapıyorsun en az şekilde kayıpla verir.

Not: 3lü prizde vs kullanmanı önermem.
Arkadaşlar öncelikle bende ethernet kullanmak istiyorum fakat bu konularda cidden çok katı ve kabloyu gizlememin bir yolu yok
bütçem maksimum 900TL Zyxel VMG3625-T50b Modemimde bu

Kormts

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
721
İsim
Yunus
Arkadaşlar öncelikle bende ethernet kullanmak istiyorum fakat bu konularda cidden çok katı ve kabloyu gizlememin bir yolu yok
bütçem maksimum 900TL Zyxel VMG3625-T50b Modemimde bu

Hocam okumadın sanırım mesajımı?

Diyonel

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
653
İsim
Dionnel
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayara ait her şey
Hocam okumadın sanırım mesajımı?
yok yok hocam gördüm modemin etrafında sadece 5li priz var o yüzden bu fikir işe yaramaz ya yarar ama 800 yerine 150 200 alırım o yüzden beni pek kurtarmaz

Kormts

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
721
İsim
Yunus
yok yok hocam gördüm modemin etrafında sadece 5li priz var o yüzden bu fikir işe yaramaz ya yarar ama 800 yerine 150 200 alırım o yüzden beni pek kurtarmaz

Hocam ya kablo yada bu başka bi çare yok yani.

Diyonel

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
653
İsim
Dionnel
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayara ait her şey
Top Bottom