Neler Yeni

Windows 11 BitLocker anahtarımı nasıl öğrenebilirim?

Arkadaşlar sorum birazcık karışık o yüzden 4 madde halinde soracağım, umarım anlayan bir arkadaş çıkar.

1 - ASUS Laptop kullanıyorum ve Laptop'u açarken mecbur bir Outlook hesabı açmak zorunda kaldım ve bilgisayarı kurdum. Bu arada Windows 11 anakart'a gömülü yani Windows 11'li Laptop kullanıyorum. Benim normalde Outlook hesabım var zaten ama bu ekstra Outlook'u mecbur açmak zorunda kaldım çünkü başka türlü yeni aldığım Laptop'ta masaüstüne geçemedim. Neyse Outlook hesabı açtım ve sonra bilgisayarı kurdum ve ilk işim hesap ayarlarından kayıt olduğum Outlook'u kaldırmak oldu ve kayıt olduğum Outlook'u sildim çünkü ihtiyaç dışı. Ben Laptop'da OneDrive falan kullanmadığım için Outlook açık olmasını istemiyorum.
Sonra kullandığım antivirüs programının bir tarama şekli var, sanırım güvenli mod galiba. Antivirüs programı ile güvenli modda tarayacaktım ama sistemi yeniden başlat dedim ama ilk defa karşılaştığım BitLocker yeri geldi. Bir anahtar var uzun ama bunu Outlook'a gir diyor, ben bu Outlook'u çoktan sildim o zaman ben bu KEY'imi nasıl öğreneceğim? Güvenli modda tarama yapmak için KEY'i giremediğimden dolayı 'bu sürücüyü atla' dedim ve bilgisayara geri döndüm.
Ben bu şifreyi girmeden bilgisayara giremeseydim ne olacaktı peki? Ne yapmam lazım? Bu şifre olmadan güvenli modda tarama bile yapamadım.

2 - Aynı soru üzerinden gidiyorum. Abimin eski bilgisayarına Windows 11 KEY almıştık böyle CD'li falan hatta, pahalı olanından aldık. Ama bilgisayar kurmayı, format atmayı bilmiyoruz ve bu Windows 11 KEY'i bilgisayarcıya verdik ve o kurdu sistemi(bilgisayarcı yakınımız sıkıntı yok). Ama iyi de biz de Windows 11 KEY duruyor lakin bu BitLocker anahtarı lazım olsa ne yapacağız? Bilgisayarcı e-posta olmadan kurmuştu Windows 11'i, BitLocker şifresi lazım olsa ne yapacağız? Bu arada sistemde verdiğimiz KEY kurulu bunu bir program aracılığı ile öğrendim ama BitLocker anahtarı bilmiyorum.

3 - Abim ve ben yeni sistem alacağız ve eldeki cihazları satacağız. Yeni sistemlerde Windows 11 KEY'i direkt Microsoft'tan alacağız, pahalı ama bunu tercih ediyoruz. Şimdi yine yukarıdaki gibi olacak durum ve BitLocker şifresini yine bilmeyeceğiz, o zaman bu durumda bilgisayarcımıza ne demeliyiz? Bilgisayarcı tanıdık ama Outlook hesabımı vermem, acaba bu durumda bilgisayarcıya bilgisayarı kurarken Windows 11 deneme sürümü kur, ben evde kendim mi aktif edeceğim diyeceğim? Yoksa bu direkt Windows kurarken mi lazım yani bu durumda ben bilgisayarcıya mutlaka Outlook mailimi mi vermem lazım bu BitLocker'i Outlook hesabımda görmek için?

4 - Bir Outlook maili üzerinden 2 tane Windows 11 KEY satın alıp sonra aktif edebilir miyim? Hem abimin, hem kendi bilgisayarımın Windows 11'ini mevcut Outlook'umla alacağım. Bu Outlook'u sonra silmeyeceğim elbet çünkü sabit kullandığım Outlook'um ama hemen bilgisayarlardan kaldıracağız kurulum olunca çünkü OneDrive gibi yedekleme programları kullanmıyoruz ve bilgisayarda tarayıcı haricinde Outlook uygulaması kullanmıyoruz, sadece tarayıcıdan giriyoruz. Bu yüzden Windows 11 ayarlar ve hesaplardan direkt Outlook bağlantısını kaldırıyoruz.

Not: Bu arada BitLocker'i devre dışı bırakma diye bir ayar varmış. Bunu kapatmak bilgisayar güvenliğinde sıkıntıya yol açar mı? Bir de ücretli antivirüs kullanıyorum.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
957,773
Üyeler
151,126
Son üye
Rin24
Top Bottom