Neler Yeni

Windows 11 normal açılıyor ancak bios ekranına giremiyorum.

can1045

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
zübeyir
Anakartıma 01/01/2023 günü bios güncellemesi yaptım, biosu güncelledikten sonra bilgisayar ve bios ekranı sorunsuzdu. ancak bugün temiz bir windows 11 kurmak istediğimde ne ön yükleme bölümü geldi ne de bios ekranı geldi, ama windows sıkıntısız açılıyor. ikinci bir ekranım yok, tvyi hdmı ile bilgisayara bağlı, sorunu bir türlü çözemedim
birde biosu güncelledikten sonra bios ayarları yapmam gerekiyormuş aşağıda belirttiğim bileşenlere uygun bios ayarı önerebilir misiniz
bilgisayar bileşenleri
Intel Core i5 13400F Soket 1700 13.Nesil 2.50GHz 20MB Önbellek 10nm İşlemci
ASUS EX-B660M-V5 D4 Intel B660M-V5 Soket 1700 5333(OC) DDR4 M.2 Anakart
GSKILL 16GB (2x8GB) Ripjaws V DDR4 3600MHz CL18 1.35V Dual Kit Ram
Crucial 500GB P3 Serisi 3D NAND NVMe M.2 SSD (3500MB Okuma / 1900MB Yazma)

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,533
İsim
Emre Zengin
Anakartıma 01/01/2023 günü bios güncellemesi yaptım, biosu güncelledikten sonra bilgisayar ve bios ekranı sorunsuzdu. ancak bugün temiz bir windows 11 kurmak istediğimde ne ön yükleme bölümü geldi ne de bios ekranı geldi, ama windows sıkıntısız açılıyor. ikinci bir ekranım yok, tvyi hdmı ile bilgisayara bağlı, sorunu bir türlü çözemedim
birde biosu güncelledikten sonra bios ayarları yapmam gerekiyormuş aşağıda belirttiğim bileşenlere uygun bios ayarı önerebilir misiniz
bilgisayar bileşenleri
Intel Core i5 13400F Soket 1700 13.Nesil 2.50GHz 20MB Önbellek 10nm İşlemci
ASUS EX-B660M-V5 D4 Intel B660M-V5 Soket 1700 5333(OC) DDR4 M.2 Anakart
GSKILL 16GB (2x8GB) Ripjaws V DDR4 3600MHz CL18 1.35V Dual Kit Ram
Crucial 500GB P3 Serisi 3D NAND NVMe M.2 SSD (3500MB Okuma / 1900MB Yazma)
BIOS Post ekranından bahsediyorsun sanırım hocam. Evde deneyebileceğin başka monitör var mıdır? Eğer yoksa BIOS'u sıfırladıktan sonra BIOS'a erişebilirsin fakat ondan sonra tekrardan bu şekilde olma ihtimali var.
BIOS sıfırlamak için:
Öncelikle bilgisayarı kapat. PSU kablosunu çıkar. Bilgisayarda USB bellek vb. hiçbir şey takılı olmasın. Ondan sonra RAM'leri çıkar. Çıkardıktan sonra CLRTC yazan 2 pinli yere tornavida yardımıyla 2 pine aynı anda 5-10 saniye değdir. Ondan sonra RAM'leri geri takıp sistemi çalıştır bakalım.
Ekran görüntüsü 2024-01-03 015420.png

can1045

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
zübeyir
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
BIOS Post ekranından bahsediyorsun sanırım hocam. Evde deneyebileceğin başka monitör var mıdır? Eğer yoksa BIOS'u sıfırladıktan sonra BIOS'a erişebilirsin fakat ondan sonra tekrardan bu şekilde olma ihtimali var.
BIOS sıfırlamak için:
Öncelikle bilgisayarı kapat. PSU kablosunu çıkar. Bilgisayarda USB bellek vb. hiçbir şey takılı olmasın. Ondan sonra RAM'leri çıkar. Çıkardıktan sonra CLRTC yazan 2 pinli yere tornavida yardımıyla 2 pine aynı anda 5-10 saniye değdir. Ondan sonra RAM'leri geri takıp sistemi çalıştır bakalım.
Alıntıyı görüntüle
cevap için teşekkürler benim bilgisayar vestel tvnin hdmı 4 kısmında takılıydı hdmı ayarını tvden gelişmiş yaptım nasıl olduysa biosa girebildim temiz bir vindovs kurdum. o sorun çözüldü ama
ben bios yazılımını güncel sürümünü yüklediğim için bios ayarları gitmiştir diye düşünüyorum,
aşağıda belirteceğim bileşenlere göre bios ayarı önerebilir misin. bios ayarlarını hiç ellemedim, mesela ramlar tam randımanda çalışıyormu ona bile bakmadım

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,533
İsim
Emre Zengin
cevap için teşekkürler benim bilgisayar vestel tvnin hdmı 4 kısmında takılıydı hdmı ayarını tvden gelişmiş yaptım nasıl olduysa biosa girebildim temiz bir vindovs kurdum. o sorun çözüldü ama
ben bios yazılımını güncel sürümünü yüklediğim için bios ayarları gitmiştir diye düşünüyorum,
aşağıda belirteceğim bileşenlere göre bios ayarı önerebilir misin. bios ayarlarını hiç ellemedim, mesela ramlar tam randımanda çalışıyormu ona bile bakmadım
BIOS'a girdiğin gibi Ez Mode aktif iken sol altta XMP yazan bir kısım göreceksin. Onu Profile 1 ya da Enabled olarak aktifleştir. Ondan sonra kaydedip çık. BIOS'tan başka ayarı açmana gerek yok hocam.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
966,685
Üyeler
152,722
Son üye
kexboomin
Top Bottom