Neler Yeni

Mastory A5 - BIOS ekranı geç geliyor, sistem yavaş açılıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Hasan Sezer Taşan
Merhaba. Daha bu hafta Game Garaj'dan bir kasa aldım. Sistem bilgilerine aşağıda yer veriyor olacağım. Çalışma olarak herhangi bir pürüz görmedim, laptoptan geçtim bu sisteme. Herhangi bir testte yapmadım ancak açılışta bir gecikme olduğunu fark ettim sonra araştırmaya başladım. BIOS ekranı çok geç geliyor. Dediğim gibi sistemi bu hafta aldım, Windows 10 education kurdum. M.2 SSD'nin 70 GB'ını doldurdum ve başlangıçta çalışan uygulamaların hepsini etkisizleştirdim. BIOS güncelledim. XMP ayarlarıyla RAM hızını 3200'e aldım. FAST BOOT seçeneğini seçtim, SATA ve NVME hariç tüm boot option'ları disable ettim. UEFI kurulum yaptım. Game Garaj destek ile görüştüm, BIOS pilini takıp çıkarmamı XMP yi tekrar ayarlamamı söylediler, pilsiz 5 dakika bekledikten sonra bunu da yaptım. Daha da yavaşladı.

Sistemim:
AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz 35MB AM4.
BIOSTAR B550MH 4000MHz OC S+V+GL DDR4 AM4 (ATX)
Palit RTX3060 Dual 12 GB 192Bit GDDR6(LHR)
G.Skill Ripjaws V 32 GB (2x16) Siyah 3200MHz DDR4 CL16.
Kingston A2000 500GB 2200/2000 MB/s NVMe M.2

Sistemin açılış hızı 39 saniye. Anakart logosunu 33. saniyede görüyorum. Görev yöneticisinde "Son BIOS zamanı: 16.3" yazıyor. Bu rakamlar 3-5 aşağı yukarı değişiyor. Tüm bu yaptıklarıma rağmen daha önceden sahip olduğum laptop bilgisayardan çok daha geç açılıyor.

Laptop özellikleri kısaca
4. nesil i7 işlemci
840m ekran kartı
500 sata ssd(500/500)
8gb ram
Başlangıç uygulamaları etkinken 15 saniyede açılıyor.

Bildiğim kadarıyla işletim sistemi anakart logosu ekranından sonra boot ediliyor, o boot süresi oldukça güzel ancak anakart logosunu neden bu kadar geç görüyorum? Bu süreler normal midir? Yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleme:

dolaroldu8tl

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,637
İsim
Yiğit Emir Özkan
İlgilendiği Kategoriler
Telefon, PC
Instagram
rexalwst
Steam
yaşıyorum hala
Discord
Rexalest#0427
39 SN normal gibi geldi bana. BIOS güncel mi?

Top Bottom