Neler Yeni

İnceleme Wolfenstein II: The New Colossus

isikt11

80+ Gold
En İyi Cevap
11
NOT: Wolfenstein serisinin geçmişi çok eskiye dayanıyor fakat seri çokça kez reboot edildi. Benim bu yazıda bahsedeceğim oyunlar 2014 yılında Wolfenstein: The New Order oyunuyla başlayan ve yayıncılığını Bethesda'nın yaptığı serinin oyunları.

Yazıda "ilk oyun" olarak bahsettiğim oyun Wolfenstein: The New Order.

---

Her şeyden önce oyunun optimizasyonuna değinmek istiyorum. Sadece bu oyun için değil bütün Wolfenstein oyunları için geçerli, optimizasyon gerçekten mükemmel.

Diğer platformlarda da öyle mi bilmiyorum ama PS4 Pro üzerinde gerçekten sağlam bir optimizasyona sahip. Aksiyonun dibine vurduğumuz anlarda bile 60FPS sabit devam ediyor.

---

Oyun, grafiksel ve oynanışsal anlamda gerçekten ilk oyun The New Order'ın üstüne ekleyerek çok güzel bir hale gelmiş. The New Order'ın vuruş hissini baya beğenmiştim ama bu oyununki çok daha iyi olmuş.

Görsel anlamda çok beğendim oyunu, atmosferler falan da çok iyi. Kısacası teknik olarak The New Order'dan daha üstün olduğu bariz.

Oyunun mekanikleri hafiften değişmiş, çok daha hızlı bir oyun olmuş. Bir önceki oyunlar da türü gereği (Arcade FPS) hızlıydı tabii ki ama o oyunlar bu oyuna göre biraz daha ağırbaşlıydı.

Ayrıca bu oyun diğerlerine göre bir tık daha zorlaştırılmış sanki. Bu oyunu da diğer oyunları oynadığım zorlukta oynuyorum ve bu oyunda daha fazla zorlandığımı hissetim.

Fakat oyunda gariptir ki boss yok. Yani evet boss olarak nitelendirebileceğimiz devasa robotlar var oyunda fakat onların hepsi oyun içinde normal savaşta geliyor. Ayrı özel bir boss savaşı yok. Olsa iyi olurdu.

Bunca şeyi iyi yapmasına rağmen bu oyunun kaybettiği yer bence hikayesi. Öncelikle hikayesi kötü değil ama kalite olarak The New Order'ın gerisinde kalmış bir hikaye şahsen. Hikaye çok kısa, olayları bayağı aceleye getirmişler. Oyunun hikayesi 6-7 saat civarında fakat düzgün bir sunumla bu hikaye 10-12 saate kadar çıkar ve hiç de sıkmazdı şahsen.

Hikaye ile ilgili beğenmediğim bir şey daha ise oyunun sonlara doğru hafif cıvıtması. Tam son görevden önce ana karakterimiz Blazkowicz'in doğum günü partisi oluyor ve belkide oyundaki en uzun sinematiği o partideki olan şeyleri görmek için izliyoruz. Tamam oldukça espiritüel ve eğlenceli bir bölüm ama bunun yeri bu oyun değil şahsen. Yani Nazi'lere karşı direnişin son noktasına kadar gelmişiz, atağa geçmemiz lazım falan filan havaya giriyoruz derken çat diye bu zırvalığı seyrediyoruz, hoş olmamış

Hikaye genel olarak beklentimin dışında kaldı evet ama şunu söylemeden geçemem, oyundaki yan karakterleri çok beğendim. Gerçekten boş karakterler değiller, güzel yazılmışlar. Canlı birer karakter gibiler ve ayrı ayrı kişilikleri olan karakterler. Bu açıdan hoşuma gitti.

Bir de ek olarak base kısmı ilk oyuna göre çok daha hoş olmuş. Gerçekten canlı bir ortam yaratılmış ki bunda karakterlerin de önemli bir payı var ve bu benim çok hoşuma gitti. Eksi tarafı ise base'deki görevlerin yine ilk oyundaki gibi etrafta dolanıp kaybolan şeyleri bulmak üzerine olması. Bu görevler gerçekten çok sıkıcı.

---

Netice olarak The New Order'n hikayesi daha sürükleyiciydi ve ben bu oyundan The New Order kadar zevk alamadım maalesef.

Oyun şu hikaye işini de düzgün yapsa herkesin hayalindeki o "ideal devam oyunu" tarzında bir oyun olabilirmiş bu.

Şahsen ben bu oyunu biraz potansiyeli harcanmış bir oyun olarak görüyorum.

Puanım: 7/10

Oyuna ulaşabileceğiniz linkler:

Son düzenleme:

BabaVoss7

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,182
İsim
Ali yılmaz
Bütüb oyunları ayrı keyifliydi. Fps shooter seven için müq oyunlar yenur omega beş

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,088
Üyeler
140,765
Son üye
haig12
Top Bottom