Neler Yeni

WPA2-PSK-AES vs WPA3-SAE hangisi daha iyi?

Kong98

80+
Modemin fabrika ayarlarında WPA2-PSK-AES duruyor bu ayar kablosuz bağlantı için. Acaba WPA3-SAE yaparsam ne olur? Daha mı iyi olur ve daha iyi olursa ne fark olur yani daha hızlı, daha mı güvenli? Yoksa daha mı kötü olur ve bu ayarı değiştirmeyeyim mi?

frix

80+
WPA3 tarafındaki şifreleme daha kuvvetli. Teorik olarak yalnızca WPA3 kullanmanız daha güvenli olacaktır fakat tüm cihazlarınızın WPA3'ü sorunsuz şekilde desteklediğinden emin olun. Eğer sorun yaşarsanız WPA2 veya WPA2/WPA3 mixed modda bırakabilirsiniz. Çok kafayı takmanız gereken bir konu değil aslında, WPA2 günümüzde gayet yeterli ve güvenilirdir. Tek dikkat etmeniz gereken WPA'yı seçmemek çünkü kolayca aşılabiliyor.

Kong98

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
WPA3 tarafındaki şifreleme daha kuvvetli. Teorik olarak yalnızca WPA3 kullanmanız daha güvenli olacaktır fakat tüm cihazlarınızın WPA3'ü sorunsuz şekilde desteklediğinden emin olun. Eğer sorun yaşarsanız WPA2 veya WPA2/WPA3 mixed modda bırakabilirsiniz. Çok kafayı takmanız gereken bir konu değil aslında, WPA2 günümüzde gayet yeterli ve güvenilirdir. Tek dikkat etmeniz gereken WPA'yı seçmemek çünkü kolayca aşılabiliyor.
Anladım hocam teşekkürler. Ayarlara şu an girmedim ama yanlış hatırlamıyorsam WPA3'lü olan sadece WPA3-SAE olandı bu SAE nedir hiç bilmiyorum. Birisi daha WPA3 yapmış sanırım ve internete giremediğini söylemiş ve sonra eskiye almış, WPA3 neden böyle tüm cihazlara uymuyor acaba? Mesela eve cihaz alırken işte telefon veya laptop falan, bu özelliği desteklemesi için tercih yaparken neye dikkat etmek lazım desteklemesi için?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
990,635
Üyeler
156,642
Son üye
nietzsche
Top Bottom