Neler Yeni

🔥İndirim Xbox Wireless Controller Pembe 2076 TL - Yeşil 2062 TL 🔥🔥🔥🔥

overkill

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
155
İsim
Axl Rose
Screenshot_2023-11-20-20-15-45-39_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Böyle bir şey yapmak isteyen bankasından teyit almalıdır, dediğim gibi böyle bir şey (asgari ödeme faize yol açmaz) mümkün değil.

furkangorur

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
915
İsim
Furkan Görür
Hocam anlam veremediğim şimdi benim aylık kredi kartıyla market fatura ve yurtiçi sitelerden 100 bini aşan harcamam var puanım düşer diye hiç asgari ödemedim asgari ödeyince faiz vs binmiyormu eksi yanları nedir
faiz binmez. Faiz dediğim gibi vadeli işlemlerde oluyor ek olarak nakit avansda falan. 100k nın %20si 20k yapar ilk ay 20k ödersin 2. ay 80k borcun kalır bunun %20si 16k yapar. 3.ay toplam borcun 64k olur bunun asgarisi 12800 tl olur sen 13500 olarak yatırırsın ve diğer ay tekrar %20 ile devam edersin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Asgari ödeme yapmak faiz işletir.

Asgari ödeme tutarı ödendiği zaman faiz işler mi?​

Asgari ödeme tutarı ödendiği zaman da faiz işlemeye devam eder. Bankalar, asgari ödeme tutarını ödeyen müşterilerden her zaman için daha yüksek oranda faiz getirisi elde eder. Asgari ödeme tutarı, dönem borcunun minimum tutarını ödemek olarak değerlendirilir ve asgari ödeme tutarı üzerinden ödeme yaparak kredi kartı borcunu kapatabilmek, çoğu zaman mümkün olmaz. Kredi kartı harcamalarına devam eden ve sadece asgari ödeme yapan banka müşterilerinin borçları, yüksek faiz oranları üzerinden katlanarak artar. Dönem borcunu tamamen ödemeyi alışkanlık hâline getirmek ise bankacılık hizmetlerinden çok daha cazip imkânlar ile yararlanabilme avantajı sağlar.

Örneğin; 4.000 TL limiti olan bir kredi kartından yapılan harcamalar sonucunda 3.000 TL dönem borcunun yansıtıldığını ele alalım. Dönem sonunda 3.000 TL olarak aktarılan kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarı 900 TL olarak hesaplanır. Kart sahibi, sadece 900 TL olan asgari ödeme tutarını öderse geri kalan 2.100 TL tutarındaki borçtan kredi kartı faizi alınır. 2.100 TL üzerinden alınan faiz, bir sonraki kart ekstresine eklenerek borcun katlanmasına ve ödeme disiplininin bozulmasına neden olur. Ayrıca ana borç üzerine faiz bedelinin de eklenmesi, kart sahibinin toplam kredi limitinde azalmaya yol açar ve kredi kartının kullanım esnekliği önemli ölçüde azalır.
benim bankalarda böyle bi duruma rastlamadım. Kendim her ay notlarımı alırım 10k borcumun 2ksını öderim 8k kalır 1tl eklense fark ederim.
kullandıgım kartlar

Akbank Black VIP
TEB Yıldız Priority VIP
Yapıkredi Platinium
Garanti Platinium
Denizbank YILDIZ
VK Kart

faiz binmez. Faiz dediğim gibi vadeli işlemlerde oluyor ek olarak nakit avansda falan. 100k nın %20si 20k yapar ilk ay 20k ödersin 2. ay 80k borcun kalır bunun %20si 16k yapar. 3.ay toplam borcun 64k olur bunun asgarisi 12800 TL olur sen 13500 olarak yatırırsın ve diğer ay tekrar %20 ile devam edersin.
Dostum yanlış bilgi verme. Hangi bankayı kullanıyorsun bilmiyorum. Ama asgari ödeme yapmak faiz işletir.
Google bile yazsan kısa ve öz cevabını veriyor zaten.

100 binin de %20 si diye bi olay yok. 25 bin limit üstünde asgari ödeme %40

furkangorur

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
915
İsim
Furkan Görür
Dostum yanlış bilgi verme. Hangi bankayı kullanıyorsun bilmiyorum. Ama asgari ödeme yapmak faiz işletir.
Google bile yazsan kısa ve öz cevabını veriyor zaten.

100 binin de %20 si diye bi olay yok. 25 bin limit üstünde asgari ödeme %40
25k üstünde asgari %40 oluyor diye yasa çıktı diye biliyorum ama benim kartların hepsinde %20.

overkill

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
155
İsim
Axl Rose
faiz binmez. Faiz dediğim gibi vadeli işlemlerde oluyor ek olarak nakit avansda falan. 100k nın %20si 20k yapar ilk ay 20k ödersin 2. ay 80k borcun kalır bunun %20si 16k yapar. 3.ay toplam borcun 64k olur bunun asgarisi 12800 TL olur sen 13500 olarak yatırırsın ve diğer ay tekrar %20 ile devam edersin.
Dostum faiz binmez olur mu, firmalar, bankalar ile neden taksit anlaşması yapsınlar ki dediğin gibi bir şey varsa? Herkes tek çekim yapar, kendisi asgari ödeyerek taksit yaptırır.

Ya da devlet bazı sektörlerde kart taksitlerine limit koyuyor, boşuna uğraşıyor o zaman, herkes tek çekim alır, asgari ödeyerek taksit yaptırır.

Bankadan kredi kullanmanın da bir manası kalmıyor, faizsiz kredi kullanabiliyorsunuz diyorsun, mümkün değil.

furkangorur

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
915
İsim
Furkan Görür
Dostum faiz binmez olur mu, firmalar, bankalar ile neden taksit anlaşması yapsınlar ki dediğin gibi bir şey varsa? Herkes tek çekim yapar, kendisi asgari ödeyerek taksit yaptırır.

Ya da devlet bazı sektörlerde kart taksitlerine limit koyuyor, boşuna uğraşıyor o zaman, herkes tek çekim alır, asgari ödeyerek taksit yaptırır.

Bankadan kredi kullanmanın da bir manası kalmıyor, faizsiz kredi kullanabiliyorsunuz diyorsun, mümkün değil.
yanlış anlamışsın sen yazdığımı. Vadeli işlemler,taksitli ve avans işlemlerinde faiz var yazmışım zaten

25k üstünde asgari %40 oluyor diye yasa çıktı diye biliyorum ama benim kartların hepsinde %20.
ve 25k üstü %40 ödeme yapan birisini görmedim daha (kredi kartını alalı 1yılı geçtiyse)

overkill

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
155
İsim
Axl Rose
yanlış anlamışsın sen yazdığımı. Vadeli işlemler,taksitli ve avans işlemlerinde faiz var yazmışım zaten

ve 25k üstü %40 ödeme yapan birisini görmedim daha (kredi kartını alalı 1yılı geçtiyse)
Sen beni anlamamışsın o zaman, kredi kartına neden taksit yaptırayım diyorum, senin dediğin gibi %20 ödeyerek yaparım kendi taksidimi.

Komple taksitli işlem yapma sistemine ihtiyaç kalmıyor, kimse taksitli bir şey almaz.

Dostum dönem sonu borcunu ödeyene kadar faiz işler ister %20 öde, ister %40 öde, istersen %99 öde 1 kuruş için bile banka faiz işletir.
Yani asgari ve üstü borç ödemek, dönem sonunu kapatana kadar faiz işletir.

furkangorur

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
915
İsim
Furkan Görür
Sen beni anlamamışsın o zaman, kredi kartına neden taksit yaptırayım diyorum, senin dediğin gibi %20 ödeyerek yaparım kendi taksidimi.

Komple taksitli işlem yapma sistemine ihtiyaç kalmıyor, kimse taksitli bir şey almaz.
benim dedigim yöntem de kredi kartında başka borç olmayacak. Çünkü başka borcun varsa o da dahil olur ve burada taksitli işlem yapmak daha mantıklı olur. Ama temiz 10k borçsuz kredi kartı limitin varsa benim dedigim daha mantıklı olur.

overkill

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
155
İsim
Axl Rose
benim dedigim yöntem de kredi kartında başka borç olmayacak. Çünkü başka borcun varsa o da dahil olur ve burada taksitli işlem yapmak daha mantıklı olur. Ama temiz 10k borçsuz kredi kartı limitin varsa benim dedigim daha mantıklı olur.
Dostum ısrar ediyorsun, borcun varsa yoksa vs ne önemi var? Taksitli işlem denen sistemi bitirdin, söylediğin şey olmaz, mümkün değil. Yapıyorum diyorsan da kusura bakma da imkansız bir şeyi iddia ediyorsun. Yanlış biliyormuşum deyip konuyu kapatmanı öneririm.

r4NG3r

80+ Silver
Dostum ısrar ediyorsun, borcun varsa yoksa vs ne önemi var? Taksitli işlem denen sistemi bitirdin, söylediğin şey olmaz, mümkün değil. Yapıyorum diyorsan da kusura bakma da imkansız bir şeyi iddia ediyorsun. Yanlış biliyormuşum deyip konuyu kapatmanı öneririm.
taksitle alıp her ay taksit tutarını ödersek faiz işliyor mu peki

furkangorur

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
915
İsim
Furkan Görür
sen hala okuduğunu anlayamıyorsun. Neyse boşver...

Dudo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Emre
Hocam son noktayı koyayım konuya isterseniz. İster private ister Multi milyarder olun isterseniz asgari ücretli bir kredi kartı kullanan vatandaş olun asgari tutar ödenen kredi kartına tüm bankalar geri kalan kısmına faiz işletir. not: bankacıyım

Top Bottom