Neler Yeni

XPG SX6000 PRO hız sorunu

aem_tr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Emre Meriç
Merhabalar,

Abdullah kardeşimizin indirim durusunu yaptığı XPG SX6000 PRO 512 GB M.2 ssd satın aldım ve gigabyte b450m s2h anakartımın m.2 yuvasına kurulumunu yaptım. Fakat karşılaştığım sorun şu bilgisayarımı sıfırdan çalıştırdığımda okuma ve yazma değerlerim 1. numaralı resimde görüldüğü gibi 1600MB/s okuma & 1300MB/s yazma ki bu değerler ssd nin vaad ettiği 2100MB/s okuma & 1500MB/s yazma değerlerinin altında. Fakat daha büyük sorun şu bilgisayarımı yeniden başlattığımda bu değeler 2 numaralı resimdeki hale geliyor 500MB/s okuma & 400MB/s yazma.

Sorunun çözümü için denediğim adımlar,

*Temiz W11 kurulumu ve güncelleştirmeler

*Chipset, Bios, Raid vs. tüm sürücülerin güncellenmesi,

*XPG yazılımını yüklemek ( hiç bir işe yaramayan bir yazılım ) Firmware kontrolü yapmak ( tabii ki bulunamadı :) )

*Anakarta bağlı olan tüm sabit diskleri, wifi kartını sökerek hız testini tekrar yapmak.

Tüm bu denemelerim sonucunda aynı sonuçları aldım ve çözüm bulamadım. Yaşadığım sorunu daha önce yaşayan veya çözüm noktasında yardım edeceklere şimdiden teşekkürler.

Ekler

• 1.jpg
    1.jpg
    62.9 KB · Hit: 41
  • 2.jpg
    2.jpg
    62.2 KB · Hit: 34

Musa Dinç

80+ Bronze
Merhabalar,

Abdullah kardeşimizin indirim durusunu yaptığı XPG SX6000 PRO 512 GB M.2 ssd satın aldım ve gigabyte b450m s2h anakartımın m.2 yuvasına kurulumunu yaptım. Fakat karşılaştığım sorun şu bilgisayarımı sıfırdan çalıştırdığımda okuma ve yazma değerlerim 1. numaralı resimde görüldüğü gibi 1600MB/s okuma & 1300MB/s yazma ki bu değerler ssd nin vaad ettiği 2100MB/s okuma & 1500MB/s yazma değerlerinin altında. Fakat daha büyük sorun şu bilgisayarımı yeniden başlattığımda bu değeler 2 numaralı resimdeki hale geliyor 500MB/s okuma & 400MB/s yazma.

Sorunun çözümü için denediğim adımlar,

*Temiz W11 kurulumu ve güncelleştirmeler

*Chipset, Bios, Raid vs. tüm sürücülerin güncellenmesi,

*XPG yazılımını yüklemek ( hiç bir işe yaramayan bir yazılım ) Firmware kontrolü yapmak ( tabii ki bulunamadı :) )

*Anakarta bağlı olan tüm sabit diskleri, wifi kartını sökerek hız testini tekrar yapmak.

Tüm bu denemelerim sonucunda aynı sonuçları aldım ve çözüm bulamadım. Yaşadığım sorunu daha önce yaşayan veya çözüm noktasında yardım edeceklere şimdiden teşekkürler.
Şöyle yap w10 a geç driverları tekrar kur çünkü uyumsuz driver olabilir w11 de aynısı devam ederse m2 yi başka bilgisayarda dene deneme imkanin yoksa garantisi varsa gönder. ayrıca crystal disk mark da ayarlara tıkla orada nvme ssd ye tıkla test yap.

aem_tr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Emre Meriç
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Şöyle yap w10 a geç driverları tekrar kur çünkü uyumsuz driver olabilir w11 de aynısı devam ederse m2 yi başka bilgisayarda dene deneme imkanin yoksa garantisi varsa gönder. ayrıca crystal disk mark da ayarlara tıkla orada nvme ssd ye tıkla test yap.
Reset sonrası hızların 3 kat yavaşlamasını anlayamadım driver sorunu olsaydı her koşulda 500 lü hızları alırdık sanırım. ilk açılışta 1600 lü değerleri alabiliyoruz. Satın alalı 14 gün olmadı, iade etmek daha mantıklı olacak sanırım.

Musa Dinç

80+ Bronze
Reset sonrası hızların 3 kat yavaşlamasını anlayamadım driver sorunu olsaydı her koşulda 500 lü hızları alırdık sanırım. ilk açılışta 1600 lü değerleri alabiliyoruz. Satın alalı 14 gün olmadı, iade etmek daha mantıklı olacak sanırım.
Siz test programında dediğimi yapın.

KnightDavion

80+ Bronze
Merhaba. “Techburada” satıcısından mı ürünü satın aldınız?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sanırım dolandırıldık.

Bu konuyu da ben açtım. Problemli ürünleri topluca ucuza kakaladılar bize. :)

Biz de sazan gibi atladık.

Bu SSD’yi alıp bizim yaşadığımız sorunu yaşayan ve bu konu hakkında forumda konu oluşturan başka insanlar da var.

Son düzenleme:

aem_tr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Emre Meriç
Siz test programında dediğimi yapın.
Test programında ayarlar kısmına dediğiniz gibi bir seçenek göremedim. ekte resim mevcut. sizin programınızdaki görseli paylaşabilirseniz hemen deneyelim.

Ekler

• 3.jpg
    3.jpg
    56.8 KB · Hit: 32

Musa Dinç

80+ Bronze
Test programında ayarlar kısmına dediğiniz gibi bir seçenek göremedim. ekte resim mevcut. sizin programınızdaki görseli paylaşabilirseniz hemen deneyelim.
Yeni sürümünü indirin benim ki 8.0.0 sizinki 7.0.0 .

aem_tr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Emre Meriç
Merhaba. “Techburada” satıcısından mı ürünü satın aldınız?

Sanırım dolandırıldık.

Bu konuyu da ben açtım. Problemli ürünleri topluca ucuza kakaladılar bize. :)

Biz de sazan gibi atladık.

Bu SSD’yi alıp bizim yaşadığımız sorunu yaşayan ve bu konu hakkında forumda konu oluşturan başka insanlar da var.
Evet aynen o satıcıdan aldım Abdullah kardeşimiz instagram üzreinden duyurmuştu indirimi, m2 ssd almayı planladığım için fiyatta makul gelmişti. Kötü düşünmek istemesem de dolandırılmış olabiliriz, kutu üzerinde SX6000PRO yazıyor fakat aygıt yöneticisinde SX6000PNP olarak görüyor. " Endeks bilişim " firması sanırım dağıtıcısı bu ürünün fakat aradım ulaşamadım kendilerine. Adata & XPG firması ile iletişime geçilebilir fakat iade süremizi aşacaktır.

aem_tr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Emre Meriç
Yeni sürümünü indirin benim ki 8.0.0 sizinki 7.0.0 .
Dediğiniz sürümü indirip testleri yaptım maalesef aynı durum halen geçerli Reset sonrası hız 3 kattan fazla düşüyor.

Ekler

• 4.jpg
    4.jpg
    77.2 KB · Hit: 32
  • 5.jpg
    5.jpg
    71.9 KB · Hit: 36
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
947,038