Neler Yeni

[YARDIM] Ekran Kartımın Fanları Dönmeyi Bırakıyor.

Lazanyeah

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Onur Şanlı
Arkadaşlar merhaba. Ortalama 1 aydır yaşadığım bir problemi sizlerle paylaşıp çare önerilerinizi almak isterim. Kasamın içerisinde bir tane (Hemen hemen herkesin bildiği) MSI GTX 970 Gaming 4G ekran kartım var.
Senelerdir kendisiyle gayet iyi geçiniyoruz ancak 1 aydır saçma bir şekilde ekran kartımın fanları dönmeyi bırakıyor. Yaklaşık 1 ay önce kasa, klavye, mouse dahil her şey olması gerektiği gibi çalışırken ekranımdan görüntü aniden gidiyordu. Monitör uykuya geçiyordu sanki. Problemi bu şekilde farkettim.

Yaptığım İşlemler:
1. Ekran Kartını söktüm, iç temizliğini yaptım ve macunlarını yeniledim.
2. MSI Afterburner programını yükledim ve gerçek zamanlı ısı takibi yaptım. Ekran kartımın 50-70 derece arası sıcaklıklara sahip olduğunu gözlemledim.

Ancak bazen öyle bir an geliyor ki (Artık her ne oluyorsa) fan yapraklarından biri ya da ikisi birden duruyor ve ısı 85-90 derecelere fırlıyor. Ben bunu Afterburner'dan fark edip, kasanın kapağını açıp fan yaprağını ufak bir ittirdiğim anda var gücüyle dönmeye başlayıp anında soğutuyorlar ekran kartını. Fakat her ne yaptıysam, ne denediysem de yaprakların neden çalışmayı bıraktığını çözemedim. Bilgisi / fikri olan birileri bana yardımcı olursa çok sevinirim.

NOT: Bahsettiğim konu ekran kartı üreticilerinin ekran kartlarına eklediği akıllı fan sistemiyle alakalı değil.

eyupseker

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,559
İsim
Eyüp Şeker
Instagram
eyup.seker.545
Steam
eyupseker6161
Ekran kartını çok zorlayacak Render , Oyun gibi işlemler uyguladıysanız Ekran kartının Güç devreleri bozulmuş olabilir . TANIDIĞINIZ bir bilgisayarcı varsa hemen gösterin derim .

Lazanyeah

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Onur Şanlı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Tanıdığım bir bilgisayarcı yok açıkçası. Problemin ekran kartından kaynaklandığına %100 emin olabilsem değiştireceğim aslında ama bir yandan da anakart ya da PCI Slotunda bir problem var mıdır diye düşünmeden edemiyorum. Anakartta birden fazla PCI Slotu var. Acaba çıkarıp başka bir slota takmam anakart hakkında bana bir fikir verebilir mi diye düşünüyorum.

eyupseker

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,559
İsim
Eyüp Şeker
Instagram
eyup.seker.545
Steam
eyupseker6161
Fan gücünü Kartın elektronik kartından alır, buraya güç PSU'dan gelir.
Sıkıntı olsa sadece fan ile göstermezdi kendini.

Yapmanız gereken şey fanda bir sıkıntı olup olmadığını kontrol etmektir. Belki bir kablo dolanmıştır, belki tozlar kalıplaşmıştır.
Fanın elektronik devre ile olan bağlantısını kontrol edin, belki gevşeme vardır.

The Magma Boss

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,463
İsim
Emir
Tanıdığım bir bilgisayarcı yok açıkçası. Problemin ekran kartından kaynaklandığına %100 emin olabilsem değiştireceğim aslında ama bir yandan da anakart ya da PCI Slotunda bir problem var mıdır diye düşünmeden edemiyorum. Anakartta birden fazla PCI Slotu var. Acaba çıkarıp başka bir slota takmam anakart hakkında bana bir fikir verebilir mi diye düşünüyorum.
Hayır psu da vs bir sıkıntı yoktur. Sıkıntı varsa kartta var. Arkadaşın dediği gibi devrelerde sorun olabilir.

Lazanyeah

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Onur Şanlı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Fan gücünü Kartın elektronik kartından alır, buraya güç PSU'dan gelir.
Sıkıntı olsa sadece fan ile göstermezdi kendini.

Yapmanız gereken şey fanda bir sıkıntı olup olmadığını kontrol etmektir. Belki bir kablo dolanmıştır, belki tozlar kalıplaşmıştır.
Fanın elektronik devre ile olan bağlantısını kontrol edin, belki gevşeme vardır.

İlk mesajımda belirttiğim gibi aslında ekran kartının içini tüm vidalarına kadar söküp alkol, ıslak mendil, hava püskürtme ve termal macun işlemlerini uyguladım. Toz kalıbı oluşmasının imkanı yok. Kablo dolanma problemi olsa ses çıkarır ya da elimle dürttüğümde de çalışmaz diye düşünüyorum. Ancak fanların çalışmadığını ve GPU'nun 90 derecelere fırladığını fark ettiğim anda kasanın kapağını açıp fanlara ufak bi dokunuş yapar yapmaz kendilerine geliyorlar :) Senelerdir bilgisayar kullanırım ilk kez böyle birşeyle karşılaştım.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,976
Üyeler
140,739
Son üye
riseofdarkness
Top Bottom