Neler Yeni

Yardım-Vatan Bilgisayardan Black Friday'de aldığım kasa ve 20 günlük çilem

Rictum

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Eren yılmaz
24 Kasımda Vatan Bilgisayarın kısa süreli çıkarttığı https://www.vatanbilgisayar.com/int...gaming-prime-h610m-k-d4-16gb-ram-1tb-ssd.html kasasını almak için mağazasına gittim. 30 dakika önce satışa çıktığı ve 10 dakika önce bittiği söylendi. Aralarında bir süre konuştuktan sonra açılan stoğun (2) üstüne bir adet daha yapıp bana verebileceklerini söylediler. Kabul ettim, sadece ramin sistemdeki ram stokta kalmadığı için olamayacağı, 175tl ek ücret ile "gskill 8gb ripjawsV siah ddr4 3600mhz cl18 1.35v" ramından taktılar iki tane. Bu gece sistemi kurarız diğer gün gelir alırsın dediler. 25 Kasım'da vatan bilgisayara gittim ve kasayı aldım. Almadan önce bilgisayarın ek bir işleme ihtiyacı var mı diye sorduğumda hiçbir şeye gerek olmadığı, ürünü direkt kurup, kullanabileceğimi söylediler.
Diğer gün bilgisayarı eve kurdum, açtım. BIOS ekranı geldi kaydet ve devam et dedim monitöre sinyal gelmiyor diyerekten ekran hiç açılmadı. Bilgisayarı kapatıp açtım yine bir şey değişmedi. BIOS pilini çıkartıp 20 dakika bekledim tekrardan geri taktım ve bir şey değişmedi. Diğer gün tekrar götürdüm Vatan Bilgisayara Windows'un kurulu olmadığı o arkadaşın bilmediğini söyledi(?). Windows kurmaya dair pek bilgim olmadığı için başkasına kurdurmayı planlıyordum Vatan Bilgisayar 750 TL bir fiyat biçti. Başka bir bilgisyarcı tanıdığımla anlaştım ve Windows kurulumunu gerçekleştirdi. Eve geldim bilgisayar gayet güzel çalışıyor. Driverlar falan da kuruluydu, Apex Legends yükledim ve oynamaya başladım oyuna girdikten yaklaşık 1 saat sonra monitör dondu ve kapandı. tekrar açtığımda mavi ekran almaya başladım. Windowsu kurdurttuğum bilgisayarcıya durumu anlattığımda sorunun RAM'den kaynaklandığını söyledi. Diğer gün kasa ile birlikte Vatan Bilgisyara gidip durumu anlattım. kabloları takıp mavi ekranı görünce sorunun Windows'un düzgün kurulamamasından kaynaklandığını söylediler. bilgisayarcıya tekrar gittim iki rami de iki slotta teker teker denedi ve bir RAM'de açılırken diğer RAM'de mavi ekran almaya devam ediyordum. Gidip durumu açıkladım Vatan Bilgisayar'a sorun ramde olsa biosta 16gb rami göremezdim, dedi. Ben üsteleyince garantiye yollayalım denildi. Tamam diyerek garantiye yolladım ürünü. Ürün iki gün önce geri geldi. Bugün deneme şansı buldum ve tekrardan windowsun kurulmadığı sürecindeki gibi sinyal yok diyerekten siyah ekranda kalıyor. Bilgisayar neden böyle bir sorun verir ya da nasıl bir yol izlemem lazım yardımcı olur musunuz.

Garbajosa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
265
İsim
Kenan Çelik
Windowsun düzgün kurulamadığını nasıl tespit etmişler acaba. Uydurdukları hikayeye bak. Okurken bile ramde sorun var dedim içimden. Allahtan işten anlayan bir bilgisayarcın varmış. Ya o ramler sorunludur. Ya da anakartın uyumlu ram listesinde olmayan ürünlerdir. Garantiye mutlaka yolla ve hakkını ara.

habbassaka

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,062
İsim
Berk
3600mhz ramler genelde amd işlemcilerle uyumludur, 3200mhz ramler intel işlemcilere göre uyumludur. sanırım işlemci ram uyumsuzluğu yaşıyorsunuz. ramlerde bir problem yok büyük bir ihtimal işlemci uyumsuz ramler ile veri alışverişini doğru yapamıyor, dolayısıyla mavi ekran hatasıyla kalıyorsunuz. Ramlerin intel desteği varsa bios ayarlarında ön tanımlı ram profilini seçtiğinizden emin olun xmp olarak geçer. youtube kısa bir araştırmayla daha detaylı görebilirsiniz.

Rictum

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Eren yılmaz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
3600mhz ramler genelde amd işlemcilerle uyumludur, 3200mhz ramler intel işlemcilere göre uyumludur. sanırım işlemci ram uyumsuzluğu yaşıyorsunuz. ramlerde bir problem yok büyük bir ihtimal işlemci uyumsuz ramler ile veri alışverişini doğru yapamıyor, dolayısıyla mavi ekran hatasıyla kalıyorsunuz. Ramlerin intel desteği varsa bios ayarlarında ön tanımlı ram profilini seçtiğinizden emin olun xmp olarak geçer. youtube kısa bir araştırmayla daha detaylı görebilirsiniz.
Garantiden gelen ramleri sıfır yollamışlar değiştirmişler(aynı ramlerin yenileriyle) yani ama sorun hala aynı şekilde devam etmekte. Xmp'yi ise bilgisayar ilk mavi ekran verdiğinde BIOS'a girebilmeme imkan tanıdığında değiştirmiştim. XMP zaten aktif durumda yani.

Son düzenleme:

habbassaka

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,062
İsim
Berk
Garantiden gelen ramleri sıfır yollamışlar değiştirmişler(aynı ramlerin yenileriyle) yani ama sorun hala aynı şekilde devam etmekte. Xmp'yi ise bilgisayar ilk mavi ekran verdiğinde BIOS'a girebilmeme imkan tanıdığında değiştirmiştim. XMP zaten aktif durumda yani.
aynı marka ram değil de farklı bir ram yollasınlar muadili olarak büyük bir ihtimal ram uyumsuzluğu yaşıyor sistem

Rictum

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Eren yılmaz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Onda da eminim ki yine garanti falan diyerek beni 20 gün daha bekletecekler. Aldığım ürün daha 1 gündür bile kullanmadığım halde bozulmasına rağmen garantiye yolladılar ürünü ben ne yapıp da bozmuş olabilirim bir günde.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
912,800
Üyeler
141,630
Son üye
ErenEfe
Top Bottom