Neler Yeni

Öneri Yazılım İçin Laptop Önerisi (50K)

viceking

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
51
İsim
Vedat Kahraman
Bütçe
50000
Merhaba arkadaşlar, yazılım için laptop arıyorum. Bütçe 50K ama hepsini harcamak zorunda değilim, işimi görecek bir laptopu 35-40K'ya bulursam da alırım.

*Genel olarak yazılım için kullanacağım ancak sadece yazılım değil, bazen tasarım nadiren de oyun.
*Günlük kullanımda birçok programı aynı anda kullanan biriyim, aynı şekilde çok sekme açık oluyor ve bundan kaynaklı RAM kullanımı oluyor. Örneğin şu an 32'nin 19 GB'ını kullanıyorum. Bu yüzden en az 16 GB RAM'i olan, maksimum olarak da 32-64 GB RAM destekleyen bir model olmalı.
*Oyun nadiren oynuyorum, bu konuda çok performanslı olmasına gerek yok ancak Minecraft gibi oyunları max'ta kaldırabilsin.
*Bazen de tasarım, edit yapmam gerekiyor. Photoshop, Premiere Pro, Sony Vegas gibi programlarda beni üzmesin.
*Kütüphane gibi yerlerde çalışıyorum, o yüzden aşırı fan sesi çıkarmadan çalışması önemli.
*Çok hafif olmasına gerek yok ancak çok kaba da olmasın.
*Benim için en önemli şeylerden biri hız. Hızlı olmalı ve uzun yıllar bu şekilde kullanabilmeliyim.

İsteklerim belki de biraz fazla oldu ama nasıl bir şey aradığımı daha iyi anlamanız için bunları belirtmek istedim. Şahsen yükseltme seçenekleri olmadığı için Apple istemiyorum. Windows'ta ise gaming mi yoksa iş tarzı bir laptop mu almam gerekir bu konuda kararsızım. Takip ettiğim yabancı ve Türk birkaç yazılımcının önerdikleri laptopların arasında Thinkpad X1 serisini gördüm (Carbon, Yoga). Bu modeller ise dıştan çok basit görünmesine rağmen diğer laptoplara göre çok daha pahalı olan cihazlar, benim gördüğüm en ucuzu 58K'dı. Bunun sebebini tam olarak anlamadım, bilmediğim bir şey var sanırım, bunlar özel işler için üretilmiş farklı segmentte cihazlar mı acaba?

Şimdiden çok teşekkür ederim, iyi forumlar diliyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Necdet Güney
Hocam, ben 12 yıldır kullandığım -dede- bilgisayarımla yazılım yapıyorum ve VisualStudio vs açmıyor onun dışında işimi görüyor. Tasarım için 50k barajına girilir mi bir fikrim yok ama yoğunluğunu yazılıma vereceksen çok da pahalı olmayan bir laptop işini görür diye tahmin ediyorum. Oyun için de aynı fikirdeyim, 2/3 sene kadar önce Minecraft'ı ekran kartsız bir şekilde ortalama 50 FPS ile oynuyordum.
Sanırım bu laptop işinizi görebilir :)

Top Bottom