Neler Yeni

Yazılımcılık - Yazılım Mühendisliği Nedir?

RTX 7090Ti

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,600
İsim
......
8. Sınıfım. Anladığım kadarıyla bu Üniversitede seçilen bir bölüm. Peki Yazılım Mühendisliği nedir? Kazanacağım lise büyük rol oynar mı? Önceden öğrenmem gereken bir şey var mı? Getirisi nasıldır? Mesela, yazılım mühendisliği okudum ve mezun oldum, ne iş yapacağım? Önceden öğrenip lise dönemlerinde falan para kazanma imkanım var mı? Kafamda deli sorular 😂

Emre Ortamevzi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
708
İsim
Emre Ortamevzi
8. Sınıfım. Anladığım kadarıyla bu Üniversitede seçilen bir bölüm. Peki Yazılım Mühendisliği nedir? Kazanacağım lise büyük rol oynar mı? Önceden öğrenmem gereken bir şey var mı? Getirisi nasıldır? Mesela, yazılım mühendisliği okudum ve mezun oldum, ne iş yapacağım? Önceden öğrenip lise dönemlerinde falan para kazanma imkanım var mı? Kafamda deli sorular 😂
Gittiğin lisenin çok bir önemi yok önemli olan hangi liseye gidersen git planlı disiplinli ve azimli çalışman

Squirtle48

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,854
İsim
Metehan Akyalı
Yazılımcılığın sonu yok.
Kodlama yaparak mutfakta ki çaycıdan tutun büyük fabrikalarda ki robotlara kadar bütün elektronik aletlerin üretimlerinde yazılımcı olarak çalışabilirsiniz.
İyi bir programcılık bölümü olan liseden önden başlamanın size çok büyük fayda ve katkıları olacaktır.
Yazılım mühendisliği okuyup mezun oldum ne iş yapacağım demişsiniz. Yazılım mühendisliği sadece okuyup bitirdim işe girdim olan bir meslek değil. Sizi diplomayla değil bilginizle işe alıyorlar. Siz kod yazmada ne kadar başarılı, pratik, çözümcü, yenilikçi ve iyiyseniz iş bulma ve yüksek maaş alma konusunda o kadar ileriye giderseniz.
Lise dönemlerinde de site kurup, tasarım vs. yaparak para kazanma şansınız var.

ikista

80+
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
79
İsim
Hakan YILMAZ
İlgilendiği Kategoriler
Programalama Dilleri, Yazılım
Evet üniversitede şeçilen bir bölüm. Lisenin bir önemi yok sadece matematik ve ingilizce seviyeni geliştirmeye bak. Matematik ve İngilizcen iyiyse her zaman bir adım öndesindir mühendislik bölümlerinde. Yazılımı öğrenmek için üniversiteyi beklemene de gerek yok. Python , C , C++, C# gibi başlangıç düzeyi dillerden araştırmalar yapmaya kendini geliştirmeye şimdiden başlayabilirsin. Mezun olduğunda bilgisayarın bulunduğu her yerde iş imkanın var sadece senin hangi alanda (web,mobil,masaüstü,sistem,ağ vb.) ilerlemek istediğiğne bağlı olarak lisedeyken de para kazanabileceğin düzeye gelebirsin.

RTX 7090Ti

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,600
İsim
......
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yazılımcılığın sonu yok.
Kodlama yaparak mutfakta ki çaycıdan tutun büyük fabrikalarda ki robotlara kadar bütün elektronik aletlerin üretimlerinde yazılımcı olarak çalışabilirsiniz.
İyi bir programcılık bölümü olan liseden önden başlamanın size çok büyük fayda ve katkıları olacaktır.
Yazılım mühendisliği okuyup mezun oldum ne iş yapacağım demişsiniz. Yazılım mühendisliği sadece okuyup bitirdim işe girdim olan bir meslek değil. Sizi diplomayla değil bilginizle işe alıyorlar. Siz kod yazmada ne kadar başarılı, pratik, çözümcü, yenilikçi ve iyiyseniz iş bulma ve yüksek maaş alma konusunda o kadar ileriye giderseniz.
Lise dönemlerinde de site kurup, tasarım vs. yaparak para kazanma şansınız var.
Mesela iyi bir programcılık bölümü olan bir lise kazanmak için ne kadar puan-yüzdelik dilim yapmam gerekir

Squirtle48

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,854
İsim
Metehan Akyalı
Mesela iyi bir programcılık bölümü olan bir lise kazanmak için ne kadar puan-yüzdelik dilim yapmam gerekir
O işlerden bayadır uzağım. Okul bittikten sonra hiç araştırmadım malesef.

RTX 7090Ti

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,600
İsim
......
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet üniversitede şeçilen bir bölüm. Lisenin bir önemi yok sadece matematik ve ingilizce seviyeni geliştirmeye bak. Matematik ve İngilizcen iyiyse her zaman bir adım öndesindir mühendislik bölümlerinde. Yazılımı öğrenmek için üniversiteyi beklemene de gerek yok. Python , C , C++, C# gibi başlangıç düzeyi dillerden araştırmalar yapmaya kendini geliştirmeye şimdiden başlayabilirsin. Mezun olduğunda bilgisayarın bulunduğu her yerde iş imkanın var sadece senin hangi alanda (web,mobil,masaüstü,sistem,ağ vb.) ilerlemek istediğiğne bağlı olarak lisedeyken de para kazanabileceğin düzeye gelebirsin.
Hangisiyle başlamam en uygun olur? Arkadaşım Python öğreniyor şu an

ikista

80+
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
79
İsim
Hakan YILMAZ
İlgilendiği Kategoriler
Programalama Dilleri, Yazılım
Hangisiyle başlamam en uygun olur? Arkadaşım Python öğreniyor şu an
Direkt şununla başla demem doğru olmaz. Sen Html-css-js , Python, C , C++ vb. dillerin hepsiyle ilgili ufak araştırmalar yap hepsinin kendine özel kullanım alanları var. Sana hangisi yakın gelirse onunla başlayabilirsin. İlla ki tavsiye istersen de Python hem yazım anlamında hem de kodu anlama açısından daha basit bir dildir. Türkçe kaynakları da boldur. Python ile başlayabilirsin.

alican_24

80+
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
Ali Can BEN
İlk önce şunu ayıralım yazılımcı ile yazılım mühendisi aynı şey değildir 😊 yazılımcı lise mezunu da olabilir hiç okumamış ama bir şekilde yazılım öğrenmiş biri de olabilir. Yazılımcıya proje belirlenip nelerin nasıl yapılacağı anlatılır yazılımcı kodunu yazar. Ama bir yazılım / bilgisayar mühendisi bu projeyi belirler, mimariyi geliştirir, tasarlar, kodlamasını da yapar.
Lisenin hiç önemi yok sadece çalışman önemli. Ayrıca yazılıma önceden girmenin sana eğitim hayatında büyük avantaj sağlar.
Mezun olduktan sonra yazılım için çok fazla pozisyon seçeneği var üniversitede ilerlediğin alan veya belirlediğin bir alanda ilerleyebilirsin. Maaş dersen ilerleyeceğin alana hakimsen yeni mezunlar için 3.5 dan aşağı bir ücret almazsın. Yeni mezun olup 7 8 bin de alabilirsin gireceğin şirket ve senin alana hakimiyetin çok önemli bu konuda.

Son olarak elbette şuanda da para kazanabilirsin yeterki proje yapabilecek seviyeye gel. Freelance işler bulursan sana sadece maddi değil referans olarak da işe yarayacaktır.

Top Bottom