Neler Yeni

Yeni AldığımGaming Laptopumda istediğim performansı alamıyorum...

Leponeos

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emre Çalışkan
yaklaşık 1.5 ay önce satın aldığım

Dell Gaming G15 AMD Ryzen 5 5600H 8GB 512GB SSD RTX3050​

özelliklerine sahip laptopumda istedğim performansı kesinlikle alamıyorum. CSGODA full ayarlarda max 70 fps alıyorum. Ets de bile oyun drop yiyor alırken çok aşırı bir beklentim yoktu. Fakat bu üzdü Neden bu kadar düşük değerler alıyorum bir düşünceniz varmı varsa lütfen paylaşın en sonunda satıp masaüstü almayı düşünüyorum

SssFrenz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
Burak
Bi terslik var bu işte bu değerler imkansız bi baktırın bilgisayarcıya

SIR_INDO_SCARF

80+ Silver
Ekran kartını kesinlikle kullanmıyor diyebilirim. Apu ekran kartı kullanılıyor.

MeynnZenith

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,342
İsim
Belirtmek İstemiyorum
İlgilendiği Kategoriler
Belli bir tane yok

özelliklerine sahip laptopumda istedğim performansı kesinlikle alamıyorum. CSGODA full ayarlarda max 70 fps alıyorum. Ets de bile oyun drop yiyor alırken çok aşırı bir beklentim yoktu. Fakat bu üzdü Neden bu kadar düşük değerler alıyorum bir düşünceniz varmı varsa lütfen paylaşın en sonunda satıp masaüstü almayı düşünüyorum
Laptop'larda belli başlı sorunlar şunlar:

1- Ekran kartı olarak işlemcinin ekran kartını kullanıyor olabilir, Nvidia Denetim Masası'ndan ekran kartınızı eklenen ekran kartı olarak ayarlayın.
2- Windows ayarlarında performans modu düşükte olabilir, ayarlara gidip performans modunu en yükseğe çekin.
3- Kesinlikle ama kesinlikle laptop şarjda takılıyken kullanın, aksi taktirde performansınız çok düşer.
4- Ayarlarda "Oyun Modu"nu etkinleştirin.

bypsiko

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
86
İsim
Emirhan Toklu
Ya bu laptoptaki 3050 lerde mi sorun var bilmiyorum. rx570 ile lolde 250 dolaylarında fps alırken kuzene aldığımız asus tuf 3050 li laptop 150 bandında geziyor.

MeynnZenith

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,342
İsim
Belirtmek İstemiyorum
İlgilendiği Kategoriler
Belli bir tane yok
Ya bu laptoptaki 3050 lerde mi sorun var bilmiyorum. rx570 ile lolde 250 dolaylarında fps alırken kuzene aldığımız asus tuf 3050 li laptop 150 bandında geziyor.
Genellikle sıcaklık sorunları olduğu için laptop'larda performans kaybı da olabiliyor. Ama sorun bundan çok işlemci ekran kartı kullanıldığı için olabilir. Ayarları kurcalamak lazım yeni alınan sistemlerde.

Leponeos

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emre Çalışkan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Laptop'larda belli başlı sorunlar şunlar:

1- Ekran kartı olarak işlemcinin ekran kartını kullanıyor olabilir, Nvidia Denetim Masası'ndan ekran kartınızı eklenen ekran kartı olarak ayarlayın.
2- Windows ayarlarında performans modu düşükte olabilir, ayarlara gidip performans modunu en yükseğe çekin.
3- Kesinlikle ama kesinlikle laptop şarjda takılıyken kullanın, aksi taktirde performansınız çok düşer.
4- Ayarlarda "Oyun Modu"nu etkinleştirin.
Dedikleriniz hepsini halihazırda zaten uyguluyorum fakat durum bu şekilde

Musa Dinç

80+ Bronze

MeynnZenith

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,342
İsim
Belirtmek İstemiyorum
İlgilendiği Kategoriler
Belli bir tane yok
Dedikleriniz hepsini halihazırda zaten uyguluyorum fakat durum bu şekilde
Oyun için GPU, CPU ve RAM kullanım oranlarına-sıcaklıklarına bakın. GPU kullanımı %100 değilse, sürekli düşüp tekrar artıyorsa demek ki GPU ile ilgili (driver olabilir, darboğaz olabilir vb.) bir sorun vardır. Onda problem yoksa ve CPU sıcaklığı çok fazlaysa da soğutmada sıkıntı vardır - ki laptop'ların genel sorunu maalesef bu - ve laptop yerinin hava alabilen bir yerde olmasına dikkat etmeniz gerekiyordur. RAM kullanımı yetersiz kalıyorsa da... RAM yetersizdir doğal olarak :D.

f0ze

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,953
İsim
Yasin

Kimse eksikliği fark etmemiş. Sorununuz basit tek kanal 8 GB ram kullanıyorsunuz. Ryzen işlemciler için hele ki laptoplar için dual channel ram kullanmak performans için çok önemli hele ki CSGO, Valorant tarzı oyunlarda bariz fps farkları oluşabiliyor. Paylaştığım video da galiba aynı laptop ancak dual channel 2x8 ram kullanılarak yapılmış testi bulunuyor. İzleyip , ram alıp almamakta kendiniz karar verebilirsiniz. 61 oyun testi barındıran video da dakika 15 de CSGO testi bulunuyor.

SIR_INDO_SCARF

80+ Silver
Kimse eksikliği fark etmemiş. Sorununuz basit tek kanal 8 GB ram kullanıyorsunuz. Ryzen işlemciler için hele ki laptoplar için dual channel ram kullanmak performans için çok önemli hele ki CSGO, Valorant tarzı oyunlarda bariz fps farkları oluşabiliyor. Paylaştığım video da galiba aynı laptop ancak dual channel 2x8 ram kullanılarak yapılmış testi bulunuyor. İzleyip , ram alıp almamakta kendiniz karar verebilirsiniz. 61 oyun testi barındıran video da dakika 15 de CSGO testi bulunuyor.

Profesör konuştu. Dediğin doğru olabilir. Ama çoğunlukla bu sorunlar ekran kartı yerine apu çalıştığı için sorun yaratır. E haliyle apu ekran aketları geliştiği için FPS biraz kandırabilir.

• Kızgın
Reaksiyonlar: f0ze
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,059
Üyeler
140,757
Son üye
Adnan27
Top Bottom