Neler Yeni

yeni ekran kartı aldım takınca 1 kısa bip geliyor ama görüntü yok

EmreTRV2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emre İnandıroğlu
Merhaba. Ben 2 gün öncesinde sahibindenden 2. el ASUS ROG STRIX RX 570 4 GB Gaming OC ekran kartı aldım. Sahibi bunu 3 yıl önce almış. En son 3 ay önce kullanmıştı. Termal macununu hemen hemen 1 yıldır bakımı yapılmamıştı. Adamın bilgisayarında test ettiğimde çalıştı furmarka girdim. Kart ne yazık ki 82 dereceyi gördü. Herhalde termal macun bakımları yapılmadığı içindir dedim. Eve geldiğimde açtım ekran kartını nazik ve çok dikkatli bir şekilde bir baktım adam VRAM'ların bile üzerine termal macun sürmüştü. Ama kart o halde adamın bilgisayarında çalıştı. Neyse sonra temizledim her yerini tozlarını da aldım termal macunlar çok şükür ki kurumamıştı. Temizledim peçete ile çok nazik bir şekilde tek tek çipin yeşil tarafına yani macunu sürdüğümüz yerin dışına bayağı taşmıştı. Onu da temizledim fırça ile yumuşak dokunuşlar ile adlarını tam hatırlamıyorum taşan yerlerde dirençler vardı. Ondan dolayı yumuşak bir şekilde temizledim. Fırça ile sonra termal macunu yeniledim. Taktım sağlam bir şekilde bilgisayarıma önce cızırtıya benzer buzzerden 1 kısa bip geldi. Ekran kartının ışığı önce beyaz sonra yeşilde kaldı ve hiç açılmıyor. Tamirciye götüreceğim aynı şekilde anlattım ona da fiyatı bilmiyorum. Birkaç günce götüreceğim. Sizce sorun ne olabilir? Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden iyi sosyaller.

Sistem özellikleri:
  • CPU: i5 10400F.
  • Anakart: Gigabyte H410M-H V2 rev 1.7
  • GPU: Eskisi GTS 250 bu kart ile çalışıyor ama yenisi RX 570 ile çalışmıyor.
  • SSD: Samsung marka M.2 SSD 256 GB.
  • PSU: (markasını hatırlamıyorum) 350W 12v tek kanal üzerinden 220W verebiliyor.
  • Monitör: ViewSonic VA 2215 h 21.5 inç.

Drsağbırakmayan

80+ Bronze
Bios pilini çıkarmak dışında pek yapacak bir şey yok gibi.

Daha önce hangi ekran kartı vardı kullandığınız kart neydi

EmreTRV2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emre İnandıroğlu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bios pilini çıkarmak dışında pek yapacak bir şey yok gibi.

Daha önce hangi ekran kartı vardı kullandığınız kart neydi
yazıyor zaten gts 250 idi o 6 pin istiyor rx 570 8 pin bunda bi sıkıntı yok bios pilini çıkardım açtım 4 kere falan veya 5 kere reset attı kendi kendine bu normal diye biliyorum bios pilini çıkarınca ama gene açılmadı yazdığım gibi yeşil ışıkta kalıyor kırmızıya dönmesi gerekirken bi de 1 kez buzzerden cızırtıya benzer bip sesi geliyor görüntü yok

Drsağbırakmayan

80+ Bronze
Tek kısa bip sistem OK olması lazım hocam aklıma gelen kart üzerindeki diğer hdmi veya DP portları Denemeniz lazım birde kartlar da dip siviç olması lazım temizlik yaparken onu diğer konuma almış olabilirsiniz

EmreTRV2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emre İnandıroğlu
Tek kısa bip sistem OK olması lazım hocam aklıma gelen kart üzerindeki diğer hdmi veya DP portları Denemeniz lazım birde kartlar da dip siviç olması lazım temizlik yaparken onu diğer konuma almış olabilirsiniz
tek kısa bip evet ama cızırtıya daha çok benziyor bu ses üzgünüm monitörüm sadece hdmi ve vga dp yok dediğiniz dip sviç'e baktım hocam karta göz gezdirdiğimde öyle bir şey görmedim ayrıca kartın eski sahibinin evindeki bilgisayarda dp ile açtım ekran kartını ilk

Drsağbırakmayan

80+ Bronze
Anakartta kaç tane pci-e yuvası var eski kart ile yeni kartı beraber takıp monitör eski karta bağlayıp sistemi tekrar açın bakalım o zaman açılacak mı.
Açıldığında ekran kartını sistem görüyor mu bir bakın

EmreTRV2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emre İnandıroğlu
Anakartta kaç tane pci-e yuvası var eski kart ile yeni kartı beraber takıp monitör eski karta bağlayıp sistemi tekrar açın bakalım o zaman açılacak mı.
Açıldığında ekran kartını sistem görüyor mu bir bakın
anakartta 1 tane x16 ekran kartı girişi var hocam

Drsağbırakmayan

80+ Bronze
Aklıma başka gelen bir şey yok hocam macun fazla Demiştiniz belki iyice temizlemek gerekiyor olabilir alkol ile.

Anakartınız bios son sürüm demiştiniz sanrım

EmreTRV2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emre İnandıroğlu
Aklıma başka gelen bir şey yok hocam macun fazla Demiştiniz belki iyice temizlemek gerekiyor olabilir alkol ile.

Anakartınız bios son sürüm demiştiniz sanrım
hocam anakartım bios sürümü son sürüme yükseltmiştim f5 e kart çalışmayınca tamamnen seçenekleri elemek için f2 ye düşürdüm ama gene olmadı geri f5 e çıkarttım biosu

Drsağbırakmayan

80+ Bronze
Kartı tekrar alkol ile temizlemek dışında aklıma başka gelen çözüm yok hocam

Çift slot pci-e anakart olsaydı biraz daha kolay olurdu işimiz
kart çalışmasa bios göçmüş diyeceğim ama adamın pc de çalışmış

EmreTRV2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emre İnandıroğlu
Kartı tekrar alkol ile temizlemek dışında aklıma başka gelen çözüm yok hocam

Çift slot pci-e anakart olsaydı biraz daha kolay olurdu işimiz
kart çalışmasa bios göçmüş diyeceğim ama adamın pc de çalışmış
evet hocam benimde aklıma tiner veya alkol ile iyicene temizlemek geliyor aklıma çünkü yapabileceğim başka bir şey kalmadı sizce tamirciye götürmelimiyim ha bide adamın pc de çalıştı evet sonra söküp termal macunu ben yeniledikten sonra internet kafede rtx 2060 lı bi sistem vardı orda denedik 550 veya 700w psu vardı orda da kart çalışmadı

Drsağbırakmayan

80+ Bronze
evet hocam benimde aklıma tiner veya alkol ile iyicene temizlemek geliyor aklıma çünkü yapabileceğim başka bir şey kalmadı sizce tamirciye götürmelimiyim ha bide adamın pc de çalıştı evet sonra söküp termal macunu ben yeniledikten sonra internet kafede rtx 2060 lı bi sistem vardı orda denedik 550 veya 700w psu vardı orda da kart çalışmadı
Hocam o zaman macun sıkıntılı bence iyice temizleyin alkol veya tiner ile sonra deneyin
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çalışmaz ise tamire verirsiniz

İlk yazdığınız yazıda macunu aldığın kişi yenilemiş gibi anladım ben onda o şekil çalışmışsa sizde de çalışması lazım dı

Son düzenleme:

EmreTRV2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emre İnandıroğlu
Hocam o zaman macun sıkıntılı bence iyice temizleyin alkol veya tiner ile sonra deneyin

Çalışmaz ise tamire verirsiniz

İlk yazdığınız yazıda macunu aldığın kişi yenilemiş gibi anladım ben onda o şekil çalışmıssa sizde de çalışması lazım dı
evet mantık oalrak acaba ben istemeden temizlerken bişey yapmış olabilir miyim eğer istemeden bişey yaptıysaamda inşallah kalıcı bişey yoktur

Top Bottom