Neler Yeni

Yeni toplanmış sistemde yapılması gerekenler ve kullanılacak programlar

Railof

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
464
İsim
Batuhan Semih ERTÜRK
Merhaba arkadaşlar, öncelikle herkesin direk Abdullah abimizin hazırlamış olduğu bu video/makaleyi söyleyeceğinin bilincinde olarak açıyorum bu konuyu. --- https://donanimarsivi.com/bilgisayar-topladiktan-sonra-yapilmasi-gerekenler/

Bu konuyu açma amacım;
Ben dahil, bilgisi olmayan tüm forum kullanıcılarını bilgilendirmek ve buradaki bilgilerden yararlanabilmesini sağlamak.
Kendim de yeni sistem toplamış birisi olarak, bizzat bu makaledeki tavsiyeleri/işlemleri yapacağım.

Sizlerden, kullanıcı tavsiyesi adı altında;
- Intel ve AMD sistemlerinde hangi programları tavsiye ediyorsunuz
- Sizler hangi programları kullanıyorsunuz,
- Bilgisayar eve geldiğinde ilk önce ne yaptınız,
- Genel kullanım için tavsiye ettiğiniz programlar nelerdir,
- Oyunları optimize etmek için hangi programları kullanıyorsunuz,
- Sisteminizi gözlemlemek için neler yapıyorsunuz vb.

Aklınıza ne geliyorsa, paylaşmak istediğiniz her ne varsa, bu konu altında paylaşmanızı rica ediyorum.

Değerli tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.
İyi forumlar arkadaşlar. :)

En son bir moderatör tarafından düzenlendi:

Redmental

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,183
İsim
RML
Öncelikle işlemci ve ekran kartına yük bindirilip sağlam bir test yapılmalı ( Prime95 , Stress Test gibi ). Daha sonra farklı oyunlarda FPS ve sıcaklık testi yapılmalı. İnternetteki videolar ile ortalama aynı değeri veriyor mu ona bakılmalı. Daha sonra geriye bilgisayarı özelleştirip kullanmak kalıyor.

Railof

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
464
İsim
Batuhan Semih ERTÜRK
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle işlemci ve ekran kartına yük bindirilip sağlama bir test yapılmalı ( Prime95 , Stress Test gibi ). Daha sonra farklı oyunlarda FPS ve sıcaklık testi yapılmalı. İnternetteki videolar ile ortalama aynı değeri veriyor mu ona bakılmalı. Daha sonra geriye bilgisayarı özelleştirip kullanmak kalıyor.
Stress test ler parçalara herhangi bir zarar veriyormu peki aşırı şekilde yükleniyorlar çünkü?

Redmental

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,183
İsim
RML
HDD , SSD sağlık taraması da yapılmalı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Stress test ler parçalara herhangi bir zarar veriyormu peki aşırı şekilde yükleniyorlar çünkü?
Zarar verse adı "Test" olmazdı dostum.

Dark Lightning

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,561
İsim
-
İlgilendiği Kategoriler
-
Arkadaşlar öncelikle https://donanimarsivi.com/bilgisayar-topladiktan-sonra-yapilmasi-gerekenler/ herkesin direk Abdullah abimizin hazırlamış olduğu bu video/makale yi söyleyeceğinin bilincinde bu konuyu açıyorum.
Kendimde yeni sistem toplamış birisi olarak bu makaledeki işlemleri yapıcam ama forum kullanıcıları arasında kullanıcı tavsiyesi adı altında İntel ve AMD sistemlerinde hangi programları tavsiye ediyorsunuz, siz hangi programları kullanıyorsunuz, bilgisayar eve geldiğinde ilk önce ne yaptınız, genel kullanım için tavsiye ettiğiniz programlar nelerdir, oyun ları optimize etmek için hangi programları kullanıyorsunuz, sisteminizi gözlemlemek için neler yapıyorsunuz vb. aklınıza ne geliyorsa paylaşmak istediğiniz her ne varsa bu konu altında paylaşmanız bende dahil bilgisi olmayan forum kullanıcılarını bilgilendirme amaçlı yararlı bir konu olabileceğini düşünerek bu konuyu açıyorum.

Değerli tavsiyeleriniz için herkes adına şimdiden teşekkürler, İyi forumlar arkadaşlar :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Konunun açıldığı yer yanlış ise forum yöneticileri lütfen doğru yere taşıyabilir misiniz.
Şimdi kendimden örnek vericem biraz klasik olabilir. Önceikle steam olmalı zaten epic games te olmalı. Müzik kısmında vlc kullanılmalı aslında win10un verdiği uygulama da yeterli. Sonracıma efenim stress testlerinde occt di galiba onu kullanabilirsin chrome olmalı 😂 driver ları yüklemiş olman lazım bios güncelleyebilirsin. Anakartın herşeyini indir nete yaz anakartının modelini sonra gir oraya destek kısmına bas os seç yani win10 64 bit karşına çıkar ses driverı işte realtek falan az aşağı inince chipset olur bas ona orda her şey var anakartla ilgili onları indirmen lazım tabi bunları yapmak için windowsun kendi indirmemiş olması lazım wini kurarken int girmeki kuramasın sonra abuk sabuk şeyler indirir aman dikkat bu kadar yazdım inş değer.

Railof

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
464
İsim
Batuhan Semih ERTÜRK
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Şimdi kendimden örnek vericem biraz klasik olabilir. Önceikle steam olmalı zaten epic games te olmalı. Müzik kısmında vlc kullanılmalı aslında win10un verdiği uygulama da yeterli. Sonracıma efenim stress testlerinde occt di galiba onu kullanabilirsin chrome olmalı 😂 driver ları yüklemiş olman lazım bios güncelleyebilirsin. Anakartın herşeyini indir nete yaz anakartının modelini sonra gir oraya destek kısmına bas os seç yani win10 64 bit karşına çıkar ses driverı işte realtek falan az aşağı inince chipset olur bas ona orda her şey var anakartla ilgili onları indirmen lazım tabi bunları yapmak için windowsun kendi indirmemiş olması lazım wini kurarken int girmeki kuramasın sonra abuk sabuk şeyler indirir aman dikkat bu kadar yazdım inş değer.
Tek kendi fikrimce tavsiye etmediğim yer chrome kullanılmasını söylemen açıkcası Opera GX kullanmanızı tavsiye ederim Chrome kesinlikle tavsiye etmiyorum

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
AIDA64 testi yapın 1 saat.
Sonra bu konunun altına;
İşlemci Maks sıcaklık
Ekran Kartı maks sıcaklık
Anakart maks sıcaklığınızı yazmanızı istiyorum.

Mechanist

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,207
İsim
Sarp Yılmaz
Merhaba arkadaşlar, öncelikle herkesin direk Abdullah abimizin hazırlamış olduğu bu video/makaleyi söyleyeceğinin bilincinde olarak açıyorum bu konuyu. --- https://donanimarsivi.com/bilgisayar-topladiktan-sonra-yapilmasi-gerekenler/

Bu konuyu açma amacım;
Ben dahil, bilgisi olmayan tüm forum kullanıcılarını bilgilendirmek ve buradaki bilgilerden yararlanabilmesini sağlamak.
Kendim de yeni sistem toplamış birisi olarak, bizzat bu makaledeki tavsiyeleri/işlemleri yapacağım.

Sizlerden, kullanıcı tavsiyesi adı altında;
- Intel ve AMD sistemlerinde hangi programları tavsiye ediyorsunuz
- Sizler hangi programları kullanıyorsunuz,
- Bilgisayar eve geldiğinde ilk önce ne yaptınız,
- Genel kullanım için tavsiye ettiğiniz programlar nelerdir,
- Oyunları optimize etmek için hangi programları kullanıyorsunuz,
- Sisteminizi gözlemlemek için neler yapıyorsunuz vb.

Aklınıza ne geliyorsa, paylaşmak istediğiniz her ne varsa, bu konu altında paylaşmanızı rica ediyorum.

Değerli tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.
İyi forumlar arkadaşlar. :)
Test için FurMark öneririm. onun dışında AMD sistemde Radeon Software kurulmalı.

Dark Lightning

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,561
İsim
-
İlgilendiği Kategoriler
-
Tek kendi fikrimce tavsiye etmediğim yer chrome kullanılmasını söylemen açıkcası Opera GX kullanmanızı tavsiye ederim Chrome kesinlikle tavsiye etmiyorum
evet operanın oyunculara özel arama motoru varmış oda kullanılabilir eminimki chrome dan daha hızlıdır.

Gizemss

80+ Gold
En İyi Cevap
6
Dahası  
Reaksiyon skoru
16,109
İsim
Gizem
İlgilendiği Kategoriler
PC Oyunları, sanırım.
Test için kullandığım programlar:
Crystal Disk Mark - SSD hızı ve sağlığını görmek için.
Furmark - İşlemci ve Ekran kartı testi için.
MSI Afterburner - Oyun içi sıcaklıkları ve FPS değerini görmek için.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Neden? Opera GX daha fazla ram ve işlemci yiyor. Tasarım haricinde hiçbir artısı yok. 16 GB ram varsa yapıştır geç gayet güzel tarayıcı fakat Chrome'dan çok daha iyi falan değil.

Railof

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
464
İsim
Batuhan Semih ERTÜRK
Neden? Opera GX daha fazla RAM ve işlemci yiyor. Tasarım haricinde hiçbir artısı yok. 16 GB RAM varsa yapıştır geç gayet güzel tarayıcı fakat Chrome'dan çok daha iyi falan değil.
Opera 4 sekme 1GB yiyor Chrome 4 Sekme 1.7GB yiyor ?

Mehmetefe038

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
230
İsim
Mehmet Efe
Donanımları test etmek derecelerine değerlerine bakmak onları güncellemek sisteme Windows kurduktan sonra önce güncellersin sonra test yaparsın sonra iyi oyunlar👍

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
989,727
Üyeler
156,514
Son üye
Sedat2624
Top Bottom