Neler Yeni

Yurtdışından Aldığım Fanlar PWM Özellikli Mi?

Epik41

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
26
İsim
Mustafa Ergön
Arkadaşlar ,

Aşağıdaki fanı aldım yeni elime ulaştı 1 ay oldu neredeyse. HUB'dan gelen PWM kabloyu anakarttaki Sysfan1 girişine takıyorum ama ne oluyorsa fanlar son hızda dönüyor ve BİOS ekranında kontrol ettiğimde Sysfan1 aktif gibi gözükmüyor. Sadece CPU hızı ayarlanabilir gözüküyor.

Sebebi nedir bilgisi olan tüm arkadaşlarımı sorunu çözmeye bilgilendirmeye davet ediyorum. Tşk.

Quiwick

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
912
İsim
Emre
Arkadaşlar ,

Aşağıdaki fanı aldım yeni elime ulaştı 1 ay oldu neredeyse. HUB'dan gelen PWM kabloyu anakarttaki Sysfan1 girişine takıyorum ama ne oluyorsa fanlar son hızda dönüyor ve BİOS ekranında kontrol ettiğimde Sysfan1 aktif gibi gözükmüyor. Sadece CPU hızı ayarlanabilir gözüküyor.

Sebebi nedir bilgisi olan tüm arkadaşlarımı sorunu çözmeye bilgilendirmeye davet ediyorum. Tşk.

1715194741356.png

yorumlarda var demişler ama teknik bir bilgim yok

Epik41

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
26
İsim
Mustafa Ergön
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Hydranoid

80+ Bronze
Hocam yani ben mi yanlış bağlantı yapıyorum. Sysfan1 kısmına takınca 4 pini normalde fan hızını kontrol edebiliyoruz değil mi?
Evet bunlarda pwm özelliği olur anakart üzerinden kontrol edilebilir. Bazılarında kumandadan da kontrol var genelde 4 kademeli olur . tamamen kapalı düsük orta ve tam hızda ayarlanabilir kumanda üzerinden tam olarak bunda var mı bilmiyorum

Dahası  
Reaksiyon skoru
70
İsim
Kemal Yerebakan
İlgilendiği Kategoriler
Modem-Router
Bence hub kontrol ediyor. PWM özelliği yok. Hub kumanda kontrolü ile fan devrini arttırıp azaltabiliyor. Yani PWM sinyali yok.

Epik41

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
26
İsim
Mustafa Ergön
Evet bunlarda pwm özelliği olur anakart üzerinden kontrol edilebilir. Bazılarında kumandadan da kontrol var genelde 4 kademeli olur . tamamen kapalı düsük orta ve tam hızda ayarlanabilir kumanda üzerinden tam olarak bunda var mı bilmiyorum
Hocam dediğim gibi kabloyu taktım Sysfan1 kısmına ama son hızda dönüyor kumanda devre dışı kalıyor haliyle. Ancak anakart üzerinden nedense herhangi bir hız ayarı yapamıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bence hub kontrol ediyor. PWM özelliği yok. Hub kumanda kontrolü ile fan devrini arttırıp azaltabiliyor. Yani PWM sinyali yok.
Hocam yorumlarda PWM var demiş arkadaşın biri, PWM bağlantısını taktıktan sonra acaba kumanda üzerinden hub'u devre dışı bırakmak mı gerek?

Hydranoid

80+ Bronze
Hocam dediğim gibi kabloyu taktım Sysfan1 kısmına ama son hızda dönüyor kumanda devre dışı kalıyor haliyle. Ancak anakart üzerinden nedense herhangi bir hız ayarı yapamıyorum.
peki reset switchi bağladınız mı? ve kumandayla herhangi bir renk kontrolü yaptınız mı?

Epik41

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
26
İsim
Mustafa Ergön
pwm olmazsa dc olarak ayarlamaya çalısın
Hocam Sysfan1, Sysfan2 ve Sysfan 3 kısımları var anakart üzerinde. Bağlantıyı yapmama rağmen bu fan modülleri BİOS'ta etkin gözükmüyor. Sadece CPU hızı ayarlanabilir gözüküyor. İlginç.

peki reset switchi bağladınız mı? ve kumandayla herhangi bir renk kontrolü yaptınız mı?
Hocam reset switchi bağlamama gerek yok ki? Kumanda dan hız kontrolü ve renk ayarı yapabiliyorum. Ben sadece fan hızını tam teşekküllü kullanmak için anakarttan kontrol etmek istiyorum. Bir türlü beceremedim PWM bağlantısını bağlamama rağmen.

Hydranoid

80+ Bronze
Eğer reset switch i kontrolcüye takmıssanız reset veya led tusuna kasa üzerinden basılı tutun fanlar tepki verir öyle deneyin. Bir de kumandayı ilk kez kullanacaksanız pilin oradaki jelatini çıkartın

Hocam Sysfan1, Sysfan2 ve Sysfan 3 kısımları var anakart üzerinde. Bağlantıyı yapmama rağmen bu fan modülleri BİOS'ta etkin gözükmüyor. Sadece CPU hızı ayarlanabilir gözüküyor. İlginç.

Hocam reset switchi bağlamama gerek yok ki? Kumanda dan hız kontrolü ve renk ayarı yapabiliyorum. Ben sadece fan hızını tam teşekküllü kullanmak için anakarttan kontrol etmek istiyorum. Bir türlü beceremedim PWM bağlantısını bağlamama rağmen.
Anladım bilmiyorum maalesef bir de dc ile deneyin veya baska porta takın. Bir de pwm seçince smart fan ayarını seçiyor musunuz?

Epik41

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
26
İsim
Mustafa Ergön
Hocam reset switch i normal bir şekilde anakarta bağlı PC'yi Resetlemek için kullanıyorum. Fanlar HUB'a bağlı ama HUB'tan gelen ayrıca bir PWM kablosu var bunu anakarta bağladığımda fanlar son hızda dönmekte. Bu fanlarım PWM i desteklediği anlamına gelmiyor mu?

Ne yazıkki kontrol edemiyorum. :(

Drsağbırakmayan

80+ Bronze
Fan soketleri 4 pin varsa PWM özelliği vardır

HUB ta anakart fanlar için 4 pin soket varsa onu takın anahtar bios ayarında DC ve PWM diye ayar var onları denemeniz lazım

Ayrıca kumanda üzerimden FAN otomatik hız ayarı gibi buton varmı

Epik41

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
26
İsim
Mustafa Ergön
Hocam kablo bu.

1715196422293.png

Top Bottom