Yardım Gaming Laptop Siparişi Vermeden Son Karar

FurkanFTTH

80+ Bronze
Katılım
23 Nisan 2020
Mesajlar
678
Reaksiyon skoru
206
Bütçe
90.000
Arkadaşlar 2 ürün arasındayım ve şipariş vereceğim sizce hangisini tercih etmeliyim her bakımdan doğru karar hangisi olur

Fiyat 90 bin
Game Garaj Slayer X7T-5070 C7 Intel Core i7 14650HX 16GB RAM 1TB SSD RTX5070 16" QHD+ 180Hz IPS Oyun Bilgisayarı

Fiyat 89 bin
Asus TUF Gaming A16 FA608PP-RV15 AMD Ryzen 7 8745HX 16GB 512GB SSD RTX5070 Freedos 16" Taşınabilir Bilgisayar
 

Ekler

  • IMG_3885.webp
    IMG_3885.webp
    139.2 KB · Hit: 62
CPU olarak Game Garaj daha önde fakat QHD VRAM sıkıntısı çıkarır. TUF, CPU olarak daha geride olsa da soğutma ve kalite olarak her yönüyle çok daha önde. Benim önerim burada TUF olur.
 
CPU olarak Game Garaj daha önde fakat QHD VRAM sıkıntısı çıkarır. TUF, CPU olarak daha geride olsa da soğutma ve kalite olarak her yönüyle çok daha önde. Benim önerim burada TUF olur.
Googlenin yapay zekasına sordum aklımı o kadar çok karıştırdı ki gamegaraj da gamegaraj diyor yoksa tufdan yanayım bende
 
Googlenin yapay zekasına sordum aklımı o kadar çok karıştırdı ki gamegaraj da gamegaraj diyor yoksa tufdan yanayım bende
Game Garaj'da elbette güzel. Tek eksisi, ekran çözünürlüğünü düşürmen gerekir oyun oynarken. Eğer bu problem olmayacaksa Game Garaj daha mantıklı.
 
CPU olarak Game Garaj daha önde fakat QHD VRAM sıkıntısı çıkarır. TUF, CPU olarak daha geride olsa da soğutma ve kalite olarak her yönüyle çok daha önde. Benim önerim burada TUF olur.
Senin soruya yanıtı yapay zekanın.
Arkadaşınızın haklı olduğu tek bir nokta var: Her iki cihazdaki mobil RTX 5070 ekran kartı da 8 GB VRAMkapasitesine sahipse, çok ağır yeni nesil oyunlarda 2K (QHD) çözünürlük zaman zaman VRAM sınırlarına takılabilir.
Ancak bu teknik veri, GameGaraj’ı bırakıp Asus TUF almanızı gerektirmez. Tam aksine, kartlar 8 GB VRAM sınırındaysa Intel işlemcili GameGaraj modeli çok daha büyük bir kurtarıcı haline gelir. Arkadaşınızın argümanlarını güncel donanım matematiğiyle çürüten gerçekler şunlardır:

1. VRAM Sınırındayken "İşlemci Gücü" Hayati Önem Taşır
Bir oyunda grafik ayarları 8 GB VRAM sınırını aşmaya başladığında sistem donmaya (stuttering) başlar. Cihaz, bu taşmayı engellemek için doğrudan sistem RAM'ini ve işlemciyi (CPU) yardıma çağırır.
  • Intel i7-14650HX (24 İş Parçacığı), bu anlık veri aktarımlarını yönetmede kırpılmış AMD Ryzen 7 8745HX (16 İş Parçacığı) işlemcisine göre fersah fersah daha güçlüdür. VRAM sınırına dayandığınız zorlu bir oyunda, Intel işlemci sayesinde o anlık takılmaları ve çökmeleri çok daha az hissedersiniz.

2. DLSS Teknolojisi 2K'da VRAM Baskısını Bitiriyor
RTX 5070 gibi yeni nesil bir kartta NVIDIA'nın DLSS (Yapay Zeka ile Çözünürlük Ölçekleme) teknolojisini açtığınızda, oyun arka planda aslında daha düşük bir çözünürlükte işlenir ve yapay zeka ile 2K kalitesine yükseltilir. Bu işlem VRAM tüketimini ciddi oranda düşürür. DLSS sayesinde 8 GB VRAM ile GameGaraj'ın o harika 2K ekranında hiçbir sıkıntı yaşamadan ultra ayarlarda oynayabilirsiniz.

3. Çözünürlüğü Düşürmek Kolaydır, Ekranı Fiziksel Olarak Değiştirmek İmkansızdır
  • Diyelim ki gelecekte çok ağır bir oyun çıktı ve 2K çözünürlükte 8 GB VRAM gerçekten yetersiz kaldı. GameGaraj modelinde oyun içi ayarları 1080p (FHD) çözünürlüğe çekmek sadece 2 saniyenizi alır.
  • Ancak Asus TUF modelini alırsanız, o ekran fiziksel olarak 1080p ve 250 nit (karanlık) bir paneldir. İsteseniz de o ekranı hiçbir zaman 2K kalitesine çıkaramaz, o geniş çalışma alanını elde edemez ve 500 nit parlaklığa ulaştıramazsınız.

4. Malzeme Kalitesi ve Soğutma Efsanesi
Arkadaşınız "TUF her yönüyle daha önde" derken Asus markasının ismine güveniyor ancak serileri karıştırıyor:
  • Asus TUF, markanın en ucuz, bütçe dostu giriş serisidir. Malzeme kalitesi plastiktir ve soğutması orta segment bileşenlere göre tasarlanmıştır.
  • GameGaraj Slayer ise dünyanın en büyük laptop üreticilerinden MSI'ın (Pulse/Crosshair) fabrikasından çıkan üst-orta segment kasadır. MSI'ın Cooler Boost teknolojisi, Asus TUF'ın bütçe odaklı soğutmasından çok daha agresif ve başarılıdır.

🏆 Sonuç Olarak
İki kart da 8 GB VRAM olsa dahi, aradaki 2.000 TL fark için; 2 kat daha fazla depolama alanı (1 TB SSD vs 500 GB SSD), DLSS ile rahatça kullanacağınız 2K ve 500 nit parlaklığında muazzam bir ekran ve VRAM yükü bindiğinde sistemi ayakta tutacak 24 Thread'lik canavar gibi bir Intel i7 işlemci satın alıyorsunuz. Teknik gerçekler ışığında GameGaraj Slayer X7T-5070 hala paranızın karşılığını kuruşu kuruşuna veren en mantıklı yatırımdır.

Arkadaşınızın bu yorumuna karşı aklınıza takılan veya netleştirmek istediğiniz başka bir donanım detayı (RAM frekansları vb.) var mı?
 
Senin soruya yanıtı yapay zekanın.
Arkadaşınızın haklı olduğu tek bir nokta var: Her iki cihazdaki mobil RTX 5070 ekran kartı da 8 GB VRAMkapasitesine sahipse, çok ağır yeni nesil oyunlarda 2K (QHD) çözünürlük zaman zaman VRAM sınırlarına takılabilir.
Ancak bu teknik veri, GameGaraj’ı bırakıp Asus TUF almanızı gerektirmez. Tam aksine, kartlar 8 GB VRAM sınırındaysa Intel işlemcili GameGaraj modeli çok daha büyük bir kurtarıcı haline gelir. Arkadaşınızın argümanlarını güncel donanım matematiğiyle çürüten gerçekler şunlardır:

1. VRAM Sınırındayken "İşlemci Gücü" Hayati Önem Taşır
Bir oyunda grafik ayarları 8 GB VRAM sınırını aşmaya başladığında sistem donmaya (stuttering) başlar. Cihaz, bu taşmayı engellemek için doğrudan sistem RAM'ini ve işlemciyi (CPU) yardıma çağırır.
  • Intel i7-14650HX (24 İş Parçacığı), bu anlık veri aktarımlarını yönetmede kırpılmış AMD Ryzen 7 8745HX (16 İş Parçacığı) işlemcisine göre fersah fersah daha güçlüdür. VRAM sınırına dayandığınız zorlu bir oyunda, Intel işlemci sayesinde o anlık takılmaları ve çökmeleri çok daha az hissedersiniz.

2. DLSS Teknolojisi 2K'da VRAM Baskısını Bitiriyor
RTX 5070 gibi yeni nesil bir kartta NVIDIA'nın DLSS (Yapay Zeka ile Çözünürlük Ölçekleme) teknolojisini açtığınızda, oyun arka planda aslında daha düşük bir çözünürlükte işlenir ve yapay zeka ile 2K kalitesine yükseltilir. Bu işlem VRAM tüketimini ciddi oranda düşürür. DLSS sayesinde 8 GB VRAM ile GameGaraj'ın o harika 2K ekranında hiçbir sıkıntı yaşamadan ultra ayarlarda oynayabilirsiniz.

3. Çözünürlüğü Düşürmek Kolaydır, Ekranı Fiziksel Olarak Değiştirmek İmkansızdır
  • Diyelim ki gelecekte çok ağır bir oyun çıktı ve 2K çözünürlükte 8 GB VRAM gerçekten yetersiz kaldı. GameGaraj modelinde oyun içi ayarları 1080p (FHD) çözünürlüğe çekmek sadece 2 saniyenizi alır.
  • Ancak Asus TUF modelini alırsanız, o ekran fiziksel olarak 1080p ve 250 nit (karanlık) bir paneldir. İsteseniz de o ekranı hiçbir zaman 2K kalitesine çıkaramaz, o geniş çalışma alanını elde edemez ve 500 nit parlaklığa ulaştıramazsınız.

4. Malzeme Kalitesi ve Soğutma Efsanesi
Arkadaşınız "TUF her yönüyle daha önde" derken Asus markasının ismine güveniyor ancak serileri karıştırıyor:
  • Asus TUF, markanın en ucuz, bütçe dostu giriş serisidir. Malzeme kalitesi plastiktir ve soğutması orta segment bileşenlere göre tasarlanmıştır.
  • GameGaraj Slayer ise dünyanın en büyük laptop üreticilerinden MSI'ın (Pulse/Crosshair) fabrikasından çıkan üst-orta segment kasadır. MSI'ın Cooler Boost teknolojisi, Asus TUF'ın bütçe odaklı soğutmasından çok daha agresif ve başarılıdır.

🏆 Sonuç Olarak
İki kart da 8 GB VRAM olsa dahi, aradaki 2.000 TL fark için; 2 kat daha fazla depolama alanı (1 TB SSD vs 500 GB SSD), DLSS ile rahatça kullanacağınız 2K ve 500 nit parlaklığında muazzam bir ekran ve VRAM yükü bindiğinde sistemi ayakta tutacak 24 Thread'lik canavar gibi bir Intel i7 işlemci satın alıyorsunuz. Teknik gerçekler ışığında GameGaraj Slayer X7T-5070 hala paranızın karşılığını kuruşu kuruşuna veren en mantıklı yatırımdır.

Arkadaşınızın bu yorumuna karşı aklınıza takılan veya netleştirmek istediğiniz başka bir donanım detayı (RAM frekansları vb.) var mı?
8gb 5070 QHD+'ta yetersiz kalır. 90 bin liralık karar verirken yapay zeka önermem. Önerilmeyecek cihazlara şahane fırsat dediği oluyor. Bütçe artmazsa TUF depolamasına rağmen daha iyi olur.
 
Senin soruya yanıtı yapay zekanın.
Arkadaşınızın haklı olduğu tek bir nokta var: Her iki cihazdaki mobil RTX 5070 ekran kartı da 8 GB VRAMkapasitesine sahipse, çok ağır yeni nesil oyunlarda 2K (QHD) çözünürlük zaman zaman VRAM sınırlarına takılabilir.
Ancak bu teknik veri, GameGaraj’ı bırakıp Asus TUF almanızı gerektirmez. Tam aksine, kartlar 8 GB VRAM sınırındaysa Intel işlemcili GameGaraj modeli çok daha büyük bir kurtarıcı haline gelir. Arkadaşınızın argümanlarını güncel donanım matematiğiyle çürüten gerçekler şunlardır:

1. VRAM Sınırındayken "İşlemci Gücü" Hayati Önem Taşır
Bir oyunda grafik ayarları 8 GB VRAM sınırını aşmaya başladığında sistem donmaya (stuttering) başlar. Cihaz, bu taşmayı engellemek için doğrudan sistem RAM'ini ve işlemciyi (CPU) yardıma çağırır.
  • Intel i7-14650HX (24 İş Parçacığı), bu anlık veri aktarımlarını yönetmede kırpılmış AMD Ryzen 7 8745HX (16 İş Parçacığı) işlemcisine göre fersah fersah daha güçlüdür. VRAM sınırına dayandığınız zorlu bir oyunda, Intel işlemci sayesinde o anlık takılmaları ve çökmeleri çok daha az hissedersiniz.

2. DLSS Teknolojisi 2K'da VRAM Baskısını Bitiriyor
RTX 5070 gibi yeni nesil bir kartta NVIDIA'nın DLSS (Yapay Zeka ile Çözünürlük Ölçekleme) teknolojisini açtığınızda, oyun arka planda aslında daha düşük bir çözünürlükte işlenir ve yapay zeka ile 2K kalitesine yükseltilir. Bu işlem VRAM tüketimini ciddi oranda düşürür. DLSS sayesinde 8 GB VRAM ile GameGaraj'ın o harika 2K ekranında hiçbir sıkıntı yaşamadan ultra ayarlarda oynayabilirsiniz.

3. Çözünürlüğü Düşürmek Kolaydır, Ekranı Fiziksel Olarak Değiştirmek İmkansızdır
  • Diyelim ki gelecekte çok ağır bir oyun çıktı ve 2K çözünürlükte 8 GB VRAM gerçekten yetersiz kaldı. GameGaraj modelinde oyun içi ayarları 1080p (FHD) çözünürlüğe çekmek sadece 2 saniyenizi alır.
  • Ancak Asus TUF modelini alırsanız, o ekran fiziksel olarak 1080p ve 250 nit (karanlık) bir paneldir. İsteseniz de o ekranı hiçbir zaman 2K kalitesine çıkaramaz, o geniş çalışma alanını elde edemez ve 500 nit parlaklığa ulaştıramazsınız.

4. Malzeme Kalitesi ve Soğutma Efsanesi
Arkadaşınız "TUF her yönüyle daha önde" derken Asus markasının ismine güveniyor ancak serileri karıştırıyor:
  • Asus TUF, markanın en ucuz, bütçe dostu giriş serisidir. Malzeme kalitesi plastiktir ve soğutması orta segment bileşenlere göre tasarlanmıştır.
  • GameGaraj Slayer ise dünyanın en büyük laptop üreticilerinden MSI'ın (Pulse/Crosshair) fabrikasından çıkan üst-orta segment kasadır. MSI'ın Cooler Boost teknolojisi, Asus TUF'ın bütçe odaklı soğutmasından çok daha agresif ve başarılıdır.

🏆 Sonuç Olarak
İki kart da 8 GB VRAM olsa dahi, aradaki 2.000 TL fark için; 2 kat daha fazla depolama alanı (1 TB SSD vs 500 GB SSD), DLSS ile rahatça kullanacağınız 2K ve 500 nit parlaklığında muazzam bir ekran ve VRAM yükü bindiğinde sistemi ayakta tutacak 24 Thread'lik canavar gibi bir Intel i7 işlemci satın alıyorsunuz. Teknik gerçekler ışığında GameGaraj Slayer X7T-5070 hala paranızın karşılığını kuruşu kuruşuna veren en mantıklı yatırımdır.

Arkadaşınızın bu yorumuna karşı aklınıza takılan veya netleştirmek istediğiniz başka bir donanım detayı (RAM frekansları vb.) var mı?
Bu tarz konularda yapay zekaya pek güven olmuyor. DLSS konusunda haklı, ciddi anlamda yükü azaltıyor. Fakat soğutma olarak yanılıyor. TUF'lar yeni kasalarla birlikte soğutma sistemi de yenilendi. 126 kanatlı fan özellikle bu konuda çok etkili. Fan sesi olarak da daha sessiz çalışır. Yük altında turbo modda maksimum 60dB sese sahiptir. Onun dışında dedikleri doğru elbette.
 

bana çok yakın göründüler tek ciddi fark çok çekirdekte gibi geldi. İkisi de güçlü işlemciler bence. Yapay zekaya sorduğumda alttakini verdi. Ama ısınma farkı çok olmasını kestirmek için sadece tdpye bakmak pek sağlıklı değil. Gözlemlerime göre Laptoplar genel olarak zor soğutuluyor

Intel Core i7-14650HX ve AMD Ryzen 7 8745HX işlemcilerini Türkçe olarak özetlemek gerekirse:

Temel Özellik Karşılaştırması

ÖzellikIntel Core i7-14650HXAMD Ryzen 7 8745HX
Çekirdek / İzlek Sayısı16 Çekirdek (8 Performans + 8 Verimlilik) / 24 İzlek8 Çekirdek / 16 İzlek (Tümü Performans Çekirdeği)
Maksimum Saat Hızı5.2 GHz5.1 GHz
L3 Önbellek (Cache)30 MB32 MB
Üretim TeknolojisiIntel 7 (10 nm)TSMC 5 nm (Zen 4)
Güç Tüketimi (TDP / Max)55W (Anlık yükte ~157W'a kadar)55W (Anlık yükte ~75W–100W arası)

Ana Başlıklarla Karşılaştırma

1. Çoklu Çekirdek ve İş Yükü Performansı

  • Kazanan: Intel Core i7-14650HX
  • 8 Performans ve 8 Verimlilik çekirdeği sayesinde toplamda 24 izlek sunar. 3D render, video kurgu, kod derleme ve ağır mühendislik yazılımlarında çoklu çekirdek avantajıyla öne geçer.

2. Oyun Performansı

  • Berabere / Çok Yakın
  • Tek çekirdek güçleri ve önbellek yapıları (30 MB vs 32 MB) birbirine çok yakındır. Harici bir ekran kartı ile (örneğin RTX 4060 veya RTX 4070) oynanan oyunlarda iki işlemci de benzer FPS değerleri verir.

3. Güç Tüketimi ve Isınma

  • Kazanan: AMD Ryzen 7 8745HX
  • TSMC'nin 5 nm mimarisi sayesinde watt başına düşen performansta daha verimlidir. Intel 14650HX tam yük altında belirgin şekilde daha fazla güç çeker ve soğutulması daha zordur.

Hangisi Tercih Edilmeli?

  • i7-14650HX: Ağır iş yükleri, çoklu görev (multitasking), render ve yüksek işlemci gücü gerektiren profesyonel yazılımlar önceliğinizse.
  • Ryzen 7 8745HX: Temel olarak oyun odaklı kullanım, daha düşük güç tüketimi, daha az ısınma ve genellikle daha uygun fiyatlı bir laptop seçeneği arıyorsanız.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Yükseltme imkanın yoksa 1 tb depolama olarak al .Bence o ilk sorunun olacak
 

bana çok yakın göründüler tek ciddi fark çok çekirdekte gibi geldi. İkisi de güçlü işlemciler bence. Yapay zekaya sorduğumda alttakini verdi. Ama ısınma farkı çok olmasını kestirmek için sadece tdpye bakmak pek sağlıklı değil. Gözlemlerime göre Laptoplar genel olarak zor soğutuluyor

Intel Core i7-14650HX ve AMD Ryzen 7 8745HX işlemcilerini Türkçe olarak özetlemek gerekirse:

Temel Özellik Karşılaştırması

ÖzellikIntel Core i7-14650HXAMD Ryzen 7 8745HX
Çekirdek / İzlek Sayısı16 Çekirdek (8 Performans + 8 Verimlilik) / 24 İzlek8 Çekirdek / 16 İzlek (Tümü Performans Çekirdeği)
Maksimum Saat Hızı5.2 GHz5.1 GHz
L3 Önbellek (Cache)30 MB32 MB
Üretim TeknolojisiIntel 7 (10 nm)TSMC 5 nm (Zen 4)
Güç Tüketimi (TDP / Max)55W (Anlık yükte ~157W'a kadar)55W (Anlık yükte ~75W–100W arası)

Ana Başlıklarla Karşılaştırma

1. Çoklu Çekirdek ve İş Yükü Performansı

  • Kazanan: Intel Core i7-14650HX
  • 8 Performans ve 8 Verimlilik çekirdeği sayesinde toplamda 24 izlek sunar. 3D render, video kurgu, kod derleme ve ağır mühendislik yazılımlarında çoklu çekirdek avantajıyla öne geçer.

2. Oyun Performansı

  • Berabere / Çok Yakın
  • Tek çekirdek güçleri ve önbellek yapıları (30 MB vs 32 MB) birbirine çok yakındır. Harici bir ekran kartı ile (örneğin RTX 4060 veya RTX 4070) oynanan oyunlarda iki işlemci de benzer FPS değerleri verir.

3. Güç Tüketimi ve Isınma

  • Kazanan: AMD Ryzen 7 8745HX
  • TSMC'nin 5 nm mimarisi sayesinde watt başına düşen performansta daha verimlidir. Intel 14650HX tam yük altında belirgin şekilde daha fazla güç çeker ve soğutulması daha zordur.

Hangisi Tercih Edilmeli?

  • i7-14650HX: Ağır iş yükleri, çoklu görev (multitasking), render ve yüksek işlemci gücü gerektiren profesyonel yazılımlar önceliğinizse.
  • Ryzen 7 8745HX: Temel olarak oyun odaklı kullanım, daha düşük güç tüketimi, daha az ısınma ve genellikle daha uygun fiyatlı bir laptop seçeneği arıyorsanız.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Yükseltme imkanın yoksa 1 tb depolama olarak al .Bence o ilk sorunun olacak
Burada doğrudan soğutma kalitesi devreye giriyor. İkisi de baya agresif işlemci, bu durumda gereğinden fazla ısınacaklar.
 

bana çok yakın göründüler tek ciddi fark çok çekirdekte gibi geldi. İkisi de güçlü işlemciler bence. Yapay zekaya sorduğumda alttakini verdi. Ama ısınma farkı çok olmasını kestirmek için sadece tdpye bakmak pek sağlıklı değil. Gözlemlerime göre Laptoplar genel olarak zor soğutuluyor

Intel Core i7-14650HX ve AMD Ryzen 7 8745HX işlemcilerini Türkçe olarak özetlemek gerekirse:

Temel Özellik Karşılaştırması

ÖzellikIntel Core i7-14650HXAMD Ryzen 7 8745HX
Çekirdek / İzlek Sayısı16 Çekirdek (8 Performans + 8 Verimlilik) / 24 İzlek8 Çekirdek / 16 İzlek (Tümü Performans Çekirdeği)
Maksimum Saat Hızı5.2 GHz5.1 GHz
L3 Önbellek (Cache)30 MB32 MB
Üretim TeknolojisiIntel 7 (10 nm)TSMC 5 nm (Zen 4)
Güç Tüketimi (TDP / Max)55W (Anlık yükte ~157W'a kadar)55W (Anlık yükte ~75W–100W arası)

Ana Başlıklarla Karşılaştırma

1. Çoklu Çekirdek ve İş Yükü Performansı

  • Kazanan: Intel Core i7-14650HX
  • 8 Performans ve 8 Verimlilik çekirdeği sayesinde toplamda 24 izlek sunar. 3D render, video kurgu, kod derleme ve ağır mühendislik yazılımlarında çoklu çekirdek avantajıyla öne geçer.

2. Oyun Performansı

  • Berabere / Çok Yakın
  • Tek çekirdek güçleri ve önbellek yapıları (30 MB vs 32 MB) birbirine çok yakındır. Harici bir ekran kartı ile (örneğin RTX 4060 veya RTX 4070) oynanan oyunlarda iki işlemci de benzer FPS değerleri verir.

3. Güç Tüketimi ve Isınma

  • Kazanan: AMD Ryzen 7 8745HX
  • TSMC'nin 5 nm mimarisi sayesinde watt başına düşen performansta daha verimlidir. Intel 14650HX tam yük altında belirgin şekilde daha fazla güç çeker ve soğutulması daha zordur.

Hangisi Tercih Edilmeli?

  • i7-14650HX: Ağır iş yükleri, çoklu görev (multitasking), render ve yüksek işlemci gücü gerektiren profesyonel yazılımlar önceliğinizse.
  • Ryzen 7 8745HX: Temel olarak oyun odaklı kullanım, daha düşük güç tüketimi, daha az ısınma ve genellikle daha uygun fiyatlı bir laptop seçeneği arıyorsanız.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Yükseltme imkanın yoksa 1 tb depolama olarak al .Bence o ilk sorunun olacak
Ikisi de HX işlemci zaten ısınmaya meyilli olurlar. TUF'un soğutması X7T'den daha iyi olarak biliyorum ben. Depolama hem yetinebilirsin hem de yükseltebilirsin, ama ekran kartı ve panel aynı kalacak.
 
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç  

Forum istatistikleri

Konular
1,251,525
Mesajlar
11,404,954
Üyeler
206,267
Son üye
eymen Ysusf Öztürk
Geri
Top