Neler Yeni

Bunca yıldır din konusunda kandırılmış mıyım?

Emsal

80+ Silver
Ben de zamanında çok şüphe duydum araştırdım ben önceden çok inançlı birisiydim , kuranının yarısını belki daha fazlasını hem arapça hem türkçe okudum , çok fazla birbiri ile çelişen ayetler vardı , fakat şunuda söylemek istiyorum diğer dinlere nazaran islam çok daha mantıklı gözükmektedir. En azından ölümlü bir varlığa ineğe inanmıyorlar islamda.

Evrim teorisinide araştırmanızı öneririm.
Kardeşim emin ol benim yukarda bahsettiğim şeylerin evrimle veya başka ilmi düsturlarla alakası yok evrim vardır belki de yoktur olup olmaması bir şeyi değiştirmez

Şöyle söyliyim
her şeyi yaratan yaratıcı suya kaldırma kuvveti vermiş
Ya da yere yer çekimi kanunu koymuş

Ya da insanların meydana gelmesi için evrim teorisi koymuş farzedelim teori kanun aşamasına geldi evrim kanunu koymuş oldu

Bunlar kanundur ilmi şeylerdir bir güç sahibi ya da yaratıcı değil yani suyun kaldırma kuvveti var evet ama aklı yok kendi düşünüp kaldıramaz

Farzedelim maymun insana dönüşsün maymunun insana dönüşme kuvveti olsun ama aklı yok ben bile yapamıyorsam maymun hiç yapamaz kendi düşünüp insana dönüşemez bir döndüştüren var

Özetle evrim konusu matematik fizik gibi bir konu Allah’ın varlığına ya da yokluğuyla alakası olabilecek bir konu değil

K1NGO82

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Din gibi bir olguda alan adı .wordpress.com
olan bir siteden mi araştırma yapıyorsun?
Biraz baktım site yanlış bence. İbrahim diye çocukları olmuş. Bu site epeyce yaşamış diyor ama Wikipediada 2 yaşında öldü diyor. Birde Mariye ile evlendikten sonra olmuş çocuk. Site yalanmış. Araştırmaya devam edeceğim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
177
İsim
Aslı
Bazı ayetlerde bile muhammedin bu tür olayları yazıyor , herkesin inancına saygım sonsuz fakat kandırılıyorsunuz maalesef. Kuran-ı Kerim'i türkçe okuyan ve araştıranlar bilir , hz muhammedi korumaya yönelik ayetler bile mevcut , aksini iddia edenler okumamış bilinçsiz ve siyasal islamcılardır. Bilgi doğru kısacası.

Gün, Muhammed’in karılarından Hafsa’nın günüydü. O gün Muhammed, Hafsa’yla cinsel ilişkide bulunmak üzere kalkıp gider. Hafsa’nın odasına varır. Ama Hafsa’yı bulamaz. Tam o sırada da, bir zamanlar, Mısır Mukavkısı’nın kendisine armağan ettiği cariyelerden Marya (Mariye) ortaya çıkmıştır.

O anda, Muhammed cinsel ilişki için tam hazırlıklıdır. Cariyeyi tutup yatırır Hafsa’nın yatağına. Ve işini görmeye başlar. Muhammed’in, cariyesiyle yatması doğal. Kuran da, karılarının dışında “cariye”leriyle de yatmasına olanak veriyor. (Bkz. Ahzab Suresi, ayet 50,52.) İşin bu noktası olağan olmasına olağan.

Ne var ki “cariye”yi özgür (hurre) olan bir kadının, üstelik Ömer kızının, Hafsa’nın “yatağında” koynuna alıyor. İşte bu olağan değil. Terslik bu ya, o sırada Hafsa da çıkagelmiştir. Muhammed’in Marya ile ilişkisini görür. Bir süre kendine egemen olup kapıda bekler. Muhammed işini bitirmiştir.

Hafsa tepkisini gösterir:

Muhammed ne desin?

Sonra Muhammed’le Hafsa arasında şu konuşma geçer:

Muhammed: “Vallahi Billahi Marya ile Bir Daha Yatmayacağım!”

Muhammed hemen ant içmiştir.

Ne ki, Hafsa bu durumu Aişe’ye anlatır. (Bkz. Taberi, Camiü’l Beyan, 28/102.)
Öncelikle kandırılacak bir durum yok kandırmak için olayın üstünün örtülmesi gerekir kime göre neye göre korunma var objektif ol benimde her görüşe saygım var bu dediğin olay da korumalık durum yok mariya zaten güzel bir kadın ve hz peygamber, hafsa aralarında geçen olay da hz peygamber Mariaya bir daha yaklaşmayacağım der eşler arası kıskançlık olduğu için onlarda sevinir tahrim ayeti ile helal olan şeyi kendine haram kılma der bu ayetin bir çok tefsiri var önce tüm bu tefsirleri okuyup bize yorum yapman gerek çünkü zaten bu insanlara olayı bu şekilde aktarırsan herkes bu konuda bilgisi olmayan her insan yanlış anlar ayetin muhkem ya da müteşabih olmasının etkeni var daha sonra olayın bağlantılı olduğu başka ayet ve olaylar var sen tek bir olayı burda sunamazsın bu alanda yetkili değilsen tüm taberani Ebu davud tirmizi hepsine bakman daha sonra bu hadisleri corcardenste aratman mevzu hasen sahih olarak alman gerek zira taberani ünlü olsa bile hadisçi olarak kendisi başka alim tarafınca sağlam olmayan mevzu hadisleri sahih sayan biri kendi si bazen yorum katan biride bu tüm alimlerin hadislerinin yorumlarının sahih olduğu anlamına gelmiyor Arapça belagat bilgin sarf nahiv bilgin yoksa sen istersen 100 kere oku yorum yapma yetkin yok olayları tek tek açıklayan eserler ile alman gerek

Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
ryangosling
Hz. Muhammed Marya ile Hafsanın yatağında birlikte olmuş. Hafsayada basılmış hem de. Ondan sonra Hz. Ayşe ile de çok küçük yaşlarda evlenmiş. Aklımda şüpheler oluşmaya başladı. Yanlış da düşünüyor olabilirim. Biri aydınlatırsa sevinirim.
islam arap masalı kardeşim

Dahası  
Reaksiyon skoru
177
İsim
Aslı
Hz. Muhammed Marya ile Hafsanın yatağında birlikte olmuş. Hafsayada basılmış hem de. Ondan sonra Hz. Ayşe ile de çok küçük yaşlarda evlenmiş. Aklımda şüpheler oluşmaya başladı. Yanlış da düşünüyor olabilirim. Biri aydınlatırsa sevinirim.
Bunu burda sorman yanlış bak şimdi önce olayı içeren tahrim ayetini açıyorsun sonra tefsirlerinde ele alıyorsun artık hangi tefsriciyi seçersen sana kalmış daha sonra nakledilen hadisleri corcardensten araştırıp tespit edip farklı tariklerini bulup o da yetmezse bir sürü alim var yorum yapan Türk vs başka konu hakkında kendin araştırma yapıyorsun burda ki kişiler bende dahil kendimiz yorum yapacağız kendi bilgim ile dahi bu alanda Arapça belagatı iyi olan insanlar kadar detaylı anlatım yapamam sonra aklına yatar ya da yatmaz sana kalmış hafsa olayında çünkü zaten ayet ile açıklanmış kafa karışacak durum yok başkalarının görüşünü almak güzel ama iş senin anlama ve yorumlamanda bitiyor

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Öncelikle kandırılacak bir durum yok kandırmak için olayın üstünün örtülmesi gerekir kime göre neye göre korunma var objektif ol benimde her görüşe saygım var bu dediğin olay da korumalık durum yok mariya zaten güzel bir kadın ve hz peygamber, hafsa aralarında geçen olay da hz peygamber Mariaya bir daha yaklaşmayacağım der eşler arası kıskançlık olduğu için onlarda sevinir tahrim ayeti ile helal olan şeyi kendine haram kılma der bu ayetin bir çok tefsiri var önce tüm bu tefsirleri okuyup bize yorum yapman gerek çünkü zaten bu insanlara olayı bu şekilde aktarırsan herkes bu konuda bilgisi olmayan her insan yanlış anlar ayetin muhkem ya da müteşabih olmasının etkeni var daha sonra olayın bağlantılı olduğu başka ayet ve olaylar var sen tek bir olayı burda sunamazsın bu alanda yetkili değilsen tüm taberani Ebu davud tirmizi hepsine bakman daha sonra bu hadisleri corcardenste aratman mevzu hasen sahih olarak alman gerek zira taberani ünlü olsa bile hadisçi olarak kendisi başka alim tarafınca sağlam olmayan mevzu hadisleri sahih sayan biri kendi si bazen yorum katan biride bu tüm alimlerin hadislerinin yorumlarının sahih olduğu anlamına gelmiyor Arapça belagat bilgin sarf nahiv bilgin yoksa sen istersen 100 kere oku yorum yapma yetkin yok olayları tek tek açıklayan eserler ile alman gerek
:peepokalp:

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
@𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦 hocamı sahneye davet ediyorum. Ben de merak ettim.
Tahrim suresinin ilk ayetleri konuda anlatılmaya çalışılan olay. Tefsirlerde farklı şekillerde izah edilmiş çünkü farklı rivayetler var sebeb-i nüzulu hakkında. Konu sahibinin paylaştığı da -Hz. Mariye ile Allah resulünün Hz. Hafsa'nın hanesinde cinsel ilişkiye girmesi- geçiyor lakin mürsel bir rivayet. Yani, senedinde inkıtâ var. Sahih değil, zayıf. Sahîhayn'da da geçmez. Detaylarda da farklılık var, bazılarında Hz. Aişe'nin günüydü diye geçiyor. Yani, iyice zayıf. Ayetin sebeb-i nüzulu hakkında sahih olan rivayet ise bal şerbeti hakkında indiği. Üstelik Sahîhayn'da geçiyor ve Hz. Aişe'den mervi. İleri gelen pek çok müfessir Hz. Mariye hadisesine pek güvenmemiş.

Söz konusu olayı güvenilir bulmayan ve internetten ulaşabildiğim birkaç isim: İbnu'l-Münzir, İbn Ebî Hâtim, Taberâni, İbn Merdûye, Begavi, İbn Sa'd, Alusi, İmam Nesai, Kadı İyaz, Kurtubi, Ebu Bekir İbn El-Arabî, İmam Nevevi, Bedrettin el-Aynî, İbn Hümam, İbn Kesir... Buraya kadar değindiğim işin ilmi kısmı. Konu sahibinin attığı linkteki yazıya gelecek olursak Turan Dursun'un kitabındaki bir bölümden direkt kopyala yapıştır. Ziyadesiyle egzajere edilmiş ve tabiri caizse erotik bir havaya sokulmuş. Ciddiye alınası değil, kitabı tamamen böyle sakatlıklarla dolu zaten. Gülüp geçtiğimiz biri kendisi.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,862
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Tahrim suresinin ilk ayetleri konuda anlatılmaya çalışılan olay. Tefsirlerde farklı şekillerde izah edilmiş çünkü farklı rivayetler var sebeb-i nüzulu hakkında. Konu sahibinin paylaştığı da -Hz. Mariye ile Allah resulünün Hz. Hafsa'nın hanesinde cinsel ilişkiye girdiğini fark etmesi- geçiyor lakin mürsel bir rivayet. Yani, senedinde inkıtâ var. Sahih değil, zayıf. Sahîhayn'da da geçmez. Detaylarda da farklılık var, bazılarında Hz. Aişe'nin günüydü diye geçiyor. Yani, iyice zayıf. Ayetin sebeb-i nüzulu hakkında sahih olan rivayet ise bal şerbeti hakkında indiği. Üstelik Sahîhayn'da geçiyor ve Hz. Aişe'den mervi. İleri gelen pek çok müfessir Hz. Mariye hadisesine pek güvenmemiş.

İbnu'l-Münzir, İbn Ebî Hâtim, Taberâni, İbn Merdûye, Begavi, İbn Sa'd, Alusi, İmam Nesai, Kadı İyaz, Kurtubi, Ebu Bekir İbn El-Arabî, İmam Nevevi, Bedrettin el-Aynî, İbn Hümam, İbn Kesir vs. internetten ulaşabildiğim birkaç isim. Buraya kadar değindiğim işin ilmi kısmı. Konu sahibinin attığı linkteki yazıya gelecek olursak Turan Dursun'un kitabındaki bir bölümden direkt kopyala yapıştır. Ziyadesiyle egzajere edilmiş ve tabiri caizse erotik bir havaya sokulmuş. Ciddiye alınası değil, kitabı tamamen böyle sakatlıklarla dolu zaten. Gülüp geçtiğimiz biri kendisi.

Teşekkürlerimi iletiyorum. :peepokalp:

K1NGO82

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Tahrim suresinin ilk ayetleri konuda anlatılmaya çalışılan olay. Tefsirlerde farklı şekillerde izah edilmiş çünkü farklı rivayetler var sebeb-i nüzulu hakkında. Konu sahibinin paylaştığı da -Hz. Mariye ile Allah resulünün Hz. Hafsa'nın hanesinde cinsel ilişkiye girmesi- geçiyor lakin mürsel bir rivayet. Yani, senedinde inkıtâ var. Sahih değil, zayıf. Sahîhayn'da da geçmez. Detaylarda da farklılık var, bazılarında Hz. Aişe'nin günüydü diye geçiyor. Yani, iyice zayıf. Ayetin sebeb-i nüzulu hakkında sahih olan rivayet ise bal şerbeti hakkında indiği. Üstelik Sahîhayn'da geçiyor ve Hz. Aişe'den mervi. İleri gelen pek çok müfessir Hz. Mariye hadisesine pek güvenmemiş.

İbnu'l-Münzir, İbn Ebî Hâtim, Taberâni, İbn Merdûye, Begavi, İbn Sa'd, Alusi, İmam Nesai, Kadı İyaz, Kurtubi, Ebu Bekir İbn El-Arabî, İmam Nevevi, Bedrettin el-Aynî, İbn Hümam, İbn Kesir vs. internetten ulaşabildiğim birkaç isim. Buraya kadar değindiğim işin ilmi kısmı. Konu sahibinin attığı linkteki yazıya gelecek olursak Turan Dursun'un kitabındaki bir bölümden direkt kopyala yapıştır. Ziyadesiyle egzajere edilmiş ve tabiri caizse erotik bir havaya sokulmuş. Ciddiye alınası değil, kitabı tamamen böyle sakatlıklarla dolu zaten. Gülüp geçtiğimiz biri kendisi.
Çok güzel yazmışsınız. Elinize sağlık teşekkür ederim.

Emsal

80+ Silver

Söz konusu olayı güvenilir bulmayan ve internetten ulaşabildiğim birkaç isim: İbnu'l-Münzir, İbn Ebî Hâtim, Taberâni, İbn Merdûye, Begavi, İbn Sa'd, Alusi, İmam Nesai, Kadı İyaz, Kurtubi, Ebu Bekir İbn El-Arabî, İmam Nevevi, Bedrettin el-Aynî, İbn Hümam, İbn Kesir... Buraya kadar değindiğim işin ilmi kısmı. Konu sahibinin attığı linkteki yazıya gelecek olursak Turan Dursun'un kitabındaki bir bölümden direkt kopyala yapıştır. Ziyadesiyle egzajere edilmiş ve tabiri caizse erotik bir havaya sokulmuş. Ciddiye alınası değil, kitabı tamamen böyle sakatlıklarla dolu zaten. Gülüp geçtiğimiz biri kendisi.
Kardeşim emin ol bu forumda ilmi alt yapısı olan nadiren birkaç kişi vardır onlarda gelip burda bu konuyu görme ihtimali düşük zaten yazılan yorumların bir kısmını ortaokullular bir kısmını liseliler yazmak da onun için tavsiyem önemli bir altyapı gerektiren sorularını kitaplardan doçentlerden profesörlerden ve ilmi yüksek olan kişilerden araştırmanı öneririm
Burda bu tür derin altyapı gerektiren sorularda kafan çok daha fazla karışacaktır
O kişi bu kişi:)

Hanaz

80+ Silver
Bazı ayetlerde bile muhammedin bu tür olayları yazıyor , herkesin inancına saygım sonsuz fakat kandırılıyorsunuz maalesef. Kuran-ı Kerim'i türkçe okuyan ve araştıranlar bilir , hz muhammedi korumaya yönelik ayetler bile mevcut , aksini iddia edenler okumamış bilinçsiz ve siyasal islamcılardır. Bilgi doğru kısacası.

Gün, Muhammed’in karılarından Hafsa’nın günüydü. O gün Muhammed, Hafsa’yla cinsel ilişkide bulunmak üzere kalkıp gider. Hafsa’nın odasına varır. Ama Hafsa’yı bulamaz. Tam o sırada da, bir zamanlar, Mısır Mukavkısı’nın kendisine armağan ettiği cariyelerden Marya (Mariye) ortaya çıkmıştır.

O anda, Muhammed cinsel ilişki için tam hazırlıklıdır. Cariyeyi tutup yatırır Hafsa’nın yatağına. Ve işini görmeye başlar. Muhammed’in, cariyesiyle yatması doğal. Kuran da, karılarının dışında “cariye”leriyle de yatmasına olanak veriyor. (Bkz. Ahzab Suresi, ayet 50,52.) İşin bu noktası olağan olmasına olağan.

Ne var ki “cariye”yi özgür (hurre) olan bir kadının, üstelik Ömer kızının, Hafsa’nın “yatağında” koynuna alıyor. İşte bu olağan değil. Terslik bu ya, o sırada Hafsa da çıkagelmiştir. Muhammed’in Marya ile ilişkisini görür. Bir süre kendine egemen olup kapıda bekler. Muhammed işini bitirmiştir.

Hafsa tepkisini gösterir:

Muhammed ne desin?

Sonra Muhammed’le Hafsa arasında şu konuşma geçer:

Muhammed: “Vallahi Billahi Marya ile Bir Daha Yatmayacağım!”

Muhammed hemen ant içmiştir.

Ne ki, Hafsa bu durumu Aişe’ye anlatır. (Bkz. Taberi, Camiü’l Beyan, 28/102.)
Sitcom gibi bune la

Dahası  
Reaksiyon skoru
93
İsim
Mehmet Ali Aladağ
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı, ekran kartı, işlemci, vb.
Discord
mehmetali#2407
Taa 1400 yıl önceki olaylar günümüze kadar nasıl sağlıklı gelebilir. Bu sebeple kurani kerim ve buhari gibi kaynaklar harici inanmamak gerekiyor

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
909,305
Üyeler
141,116
Son üye
serko12344321
Top Bottom