Neler Yeni

Yardım Monster Ram Yükseltme Hakkındaki Sorularım

Furkan De

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Furkan Değirmenciler
Bütçe
2600
Merhabalar, Monster abra a5 v17.3.4 laptop kullanıyorum. Bilgisayarımın rami şuan 2x16 ben bunu 1x32,1x16 yani 48 gb ram yapmak istiyorum.
Monsterin yetkili servisine sorduğumda "Cihazınızın desteklediği toplam RAM desteği 64GB olup cihazınızda kullanabileceğiniz RAM özellikleri DDR4 1.2V 3200MHz SODIMM'dir." cevabını verdi. Şuanki ram slotlarımın özelliklerini dosya eklerinde belirttim.

Şu anki ramlerim bu modelde:

Crucial Ntb 16GB 3200MHZ Ddr4 CT16G4SFRA32A​

Ben şu modeli alırsam uyumlu çalışır mı?

Crucial Ntb 32GB 3200MHZ Ddr4 CT32G4SFD832A​

Uyumlu SistemlerNotebook
Kullanım TipiDDR4
Ram Hızı3200 MHz
CAS Hızı22 ns

Chatgpt ile konuştuğumda herhangi bir sorun olmadığını belirtti fakat emin olamadım. Önüme Kingston, Samsung ramler de çıkıyor fakat tam uyumlu olması için Crucial almam söylendi. Sizin düşünceleriniz nelerdir? Sizce uyumlu olur mu? Bu rami 2.350 TL'ye almayı düşünüyorum. Daha uygun için fikriniz var mı? Monster yetkili servisi 4.500 TL istediği için kendim halletmeye karar verdim.

Ekler

• Ekran Görüntüsü (327).png
    Ekran Görüntüsü (327).png
    27.2 KB · Hit: 18
  • Ekran Görüntüsü (328).png
    Ekran Görüntüsü (328).png
    31.6 KB · Hit: 14

dreamuiz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
277
İsim
Anıl Aykın
Merhabalar, Monster abra a5 v17.3.4 laptop kullanıyorum. Bilgisayarımın rami şuan 2x16 ben bunu 1x32,1x16 yani 48 gb ram yapmak istiyorum.
Monsterin yetkili servisine sorduğumda "Cihazınızın desteklediği toplam RAM desteği 64GB olup cihazınızda kullanabileceğiniz RAM özellikleri DDR4 1.2V 3200MHz SODIMM'dir." cevabını verdi. Şuanki ram slotlarımın özelliklerini dosya eklerinde belirttim.

Uyumlu SistemlerNotebook
Kullanım TipiDDR4
Ram Hızı3200 MHz
CAS Hızı22 ns

Chatgpt ile konuştuğumda herhangi bir sorun olmadığını belirtti fakat emin olamadım. Önüme Kingston, Samsung ramler de çıkıyor fakat tam uyumlu olması için Crucial almam söylendi. Sizin düşünceleriniz nelerdir? Sizce uyumlu olur mu? Bu rami 2.350 TL'ye almayı düşünüyorum. Daha uygun için fikriniz var mı? Monster yetkili servisi 4.500 TL istediği için kendim halletmeye karar verdim.
Yetkili servisin belirttiği özelliklerdeyse marka sorunu olmaz ama bir ram'in farklı marka, diğer ram'in farklı marka olması pek önerilmez. Alınıcaksa aynı markadan alınması önerilir. Buna artık malzeme kalitesi, çip kalitesi vesaire mi denir orasına tam hakim değilim. İki ram'i satıp aynı 32'likten bir tane daha alabilirsin bence.

Furkan De

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Furkan Değirmenciler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam şuan almak istediğim ram ile aynı marka aynı mhz aynı cl. İnşAllah uyumlu olur. O diğer iki rami nerede nasıl satarım bilmiyorum, 7 aydır kullanıyorum ramleri. SODIMM oldukları için de alıcı çıkar mı sanmıyorum. 1-2 ay kenara bırakırım ram sorun çıkarmazsa o zaman satma düşüncesine girerim. Uyum konusunda dikkat etmem gereken başka bir şey var mı?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yetkili servisin belirttiği özelliklerdeyse marka sorunu olmaz ama bir ram'in farklı marka, diğer ram'in farklı marka olması pek önerilmez. Alınıcaksa aynı markadan alınması önerilir. Buna artık malzeme kalitesi, çip kalitesi vesaire mi denir orasına tam hakim değilim. İki ram'i satıp aynı 32'likten bir tane daha alabilirsin bence.
Üstteki mesajı alıntı yapıp göndermiştim fakat cevaba basmam gerekiyormuş kusura bakmayın, uyum konusunda dikkat etmem gereken başka bir şey var mı?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,176
İsim
Emre Zengin

Uyumlu SistemlerNotebook
Kullanım TipiDDR4
Ram Hızı3200 MHz
CAS Hızı22 ns

Cruical'ı alabilirsin. Tam olarak ne için 48 GB yapmak istiyorsun?

Furkan De

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Furkan Değirmenciler
Hem yazılım hem de grafik tasarım alanında aktif olarak çalışıyorum, yapay zeka projelerinde 32 gb tam performans veremiyor. Ayrıca after effect kullanırken sıkıntı oluşuyor. Cevabınız için teşekkür ederim

dreamuiz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
277
İsim
Anıl Aykın
Hocam şuan almak istediğim ram ile aynı marka aynı mhz aynı cl. İnşAllah uyumlu olur. O diğer iki rami nerede nasıl satarım bilmiyorum, 7 aydır kullanıyorum ramleri. SODIMM oldukları için de alıcı çıkar mı sanmıyorum. 1-2 ay kenara bırakırım ram sorun çıkarmazsa o zaman satma düşüncesine girerim. Uyum konusunda dikkat etmem gereken başka bir şey var mı?

Üstteki mesajı alıntı yapıp göndermiştim fakat cevaba basmam gerekiyormuş kusura bakmayın, uyum konusunda dikkat etmem gereken başka bir şey var mı?
Yok hocam sıkıntı olmaz. Sarı siteye koyun siz yine de şansınızı deneyin belki arayanına denk gelirsiniz Crucial'da iyi markadır.

Yok hocam sıkıntı olmaz. Sarı siteye koyun siz yine de şansınızı deneyin belki arayanına denk gelirsiniz Crucial'da iyi markadır.
Almışken tam alın, sonraki zamanlarda tekrar zahmete girmeyin diye söylemek istedim. Malum ileride ne olacağı belli olmaz :D

Furkan De

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Furkan Değirmenciler

Almışken tam alın, sonraki zamanlarda tekrar zahmete girmeyin diye söylemek istedim. Malum ileride ne olacağı belli olmaz :D
Siz de haklısınız fiyatlar uçup duruyor. Mahalledeki bilgisayarcıya sorsam 500 TL teklif eder galiba 😃

Furkan De

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Furkan Değirmenciler

Hocalarım aklıma bir şey takıldı ondan etiketliyorum kusura bakmayın. Ben bu rami alırken 1'li modül yazısını fark ettim. Ben bunu 32 ve 16 olarak kullanamam mı? Bilgisayarımın performansını arttırayım derken azaltmak istemiyorum da. Şuanki ramler 16x2 şeklinde. Ramimin sitesinden baktığımda o da tekli modül yazıyor. Bu tekli modül bana sıkıntı çıkarır mı?

Furkan De

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Furkan Değirmenciler
Tek 32gb ram'e tek modül, 2 tane 16 gelen ram'e çift modül deniyor.
bir 32 ve bir 16 takılırsa ikisi de single olduğu için performans düşüşü olur mu? biraz mantıksız soru fakat dual channel ile ilgili şeyler gördükten sonra kafama takıldı

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,176
İsim
Emre Zengin
bir 32 ve bir 16 takılırsa ikisi de single olduğu için performans düşüşü olur mu? biraz mantıksız soru fakat dual channel ile ilgili şeyler gördükten sonra kafama takıldı
16+16 olarak çift kanal çalışır. Bunu aştıktan sonra kalan 16 GB'tı da tek kanal olarak çalıştırır. Flex Mode deniliyor buna.

Performans olarak birazcık düşüş olabilir çift kanala göre.

Furkan De

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Furkan Değirmenciler
16+16 olarak çift kanal çalışır. Bunu aştıktan sonra kalan 16 GB'tı da tek kanal olarak çalıştırır. Flex Mode deniliyor buna.

Hocam performans düşüşü yaşanacaksa mantıksız mı oluyor, siz olsanız ne yapardınız?

dreamuiz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
277
İsim
Anıl Aykın
Hocam çalıştığım şirkette ki kasalarda veya bana gelen laptoplarda 8+4 ramler takılı gördüm ddr2 ve ddr4 fark etmeksizin ve sorunsuz çalışıyordu. Gerçi şirkette o kadar ağır iş yapılmadığı için performans farkı anlaşılmıyor olabilir de yine de o kadar etkiliyor mu?

Top Bottom