Neler Yeni

Laptopun anlık kasması

Eren A.

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Eren AKŞEN
Merhabalar hayırlı ramazanlar.Laptopumla ister oyun oynuyo olayım ister video izliyo olayım ister müzik dinliyo olayım durup dururken anlık olarak laptop kasıyor,sesler slowlaşıyor ve fps düşüyor bu dediğim 1-2sn içinde oluyor o kadar bile değildir.Laptop özelliklerimi aşağıya bırakıyorum.
Ryzen 5 5600H
16x1 3200mhz
rtx 3050 4gb
intel 512gb m.2 ssd
165hz ekran
w10
170w adaptör
ssd sağlığım %96 civarında ve cihaz 1.5 senelik.Bu sorun çözülebilir mi ya da ne yapabilirim ?

NZXT

80+ Bronze
Hocam bugün pc boştayken yükte değilken yine oldu bu sorun.Sıcaklık dışında başka bir neden var mıdır sizce?
Boştayken masaüstünüz mü kasıyor ? sorununuz nedir cihaz boştayken ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Birde sistem stabilliği ile ilgili bir tavsiye vermek istiyorum. 170 W o sistem için az. Zaten GPU'nuz yükteyken 85 W çekmiş, diğer kalan 85 W işlemci,anakart, hoparlör, ekran, RAM ve SSD için yeteceğini asla düşünmüyorum. Lenovo'dan 230 W ideapad gaming serisi için adaptör isteseniz sistem stabilliği ve güç kısıtlamasına girmemesi için çok iyi olur. O sisteme 230 W adaptör iyi gelir anca diğer türlü sistem kendini sınırlandırır ve Power Throttling yer.
1711045943477.png

Son düzenleme:

Eren A.

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Eren AKŞEN
Boştayken masaüstünüz mü kasıyor ? sorununuz nedir cihaz boştayken ?

Birde sistem stabilliği ile ilgili bir tavsiye vermek istiyorum. 170 W o sistem için az. Zaten GPU'nuz yükteyken 85 W çekmiş, diğer kalan 85 W işlemci,anakart, hoparlör, ekran, RAM ve SSD için yeteceğini asla düşünmüyorum. Lenovo'dan 230 W ideapad gaming serisi için adaptör isteseniz sistem stabilliği ve güç kısıtlamasına girmemesi için çok iyi olur. O sisteme 230 W adaptör iyi gelir anca diğer türlü sistem kendini sınırlandırır ve Power Throttling yer.
Alıntıyı görüntüle
Evet hocam.Aslında konunun temelinde de o var.İster video oynasın ister müzik çalsın böyle sesler slowlaşıyor ekran sanki 30hz e geçiyor anlık olarak.İster pc yükte olsun ister boşta.Ama hep değil o gün hiç olmayabiliyor ya da 2 saatte 2 kere olabiliyor.Bu arada ben adaptörü lenovodan nasıl isteyebilirim ?Kendim 230w adaptörlere baktım şuan bulduğum en uygun 2000tl.Adaptör olmadan çözülmez mi ?

Evet hocam.Aslında konunun temelinde de o var.İster video oynasın ister müzik çalsın böyle sesler slowlaşıyor ekran sanki 30hz e geçiyor anlık olarak.İster pc yükte olsun ister boşta.Ama hep değil o gün hiç olmayabiliyor ya da 2 saatte 2 kere olabiliyor.Bu arada ben adaptörü lenovodan nasıl isteyebilirim ?Kendim 230w adaptörlere baktım şuan bulduğum en uygun 2000tl.Adaptör olmadan çözülmez mi ?
Bir de şuan cihazın 6 ay daha garantisi var.Garanti kapsamı içerisinde 230w ile değişim yaparlar mı ?

Son düzenleme:

NZXT

80+ Bronze
Yani bu daha çok yazılımsal bir soruna benziyor, En son cihazı ne zaman formatladınız ?

Eren A.

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Eren AKŞEN
Yani bu daha çok yazılımsal bir soruna benziyor, En son cihazı ne zaman formatladınız ?
1 ay oldu hocam ilk aldığım zamanlar yoktu ya da bana denk gelmedi yaza doğru olmaya başladı bi ara tekrar yok oldu şimdi tekrar var.Ben w11 yüklü aldım w11 de çok sıkıntı yaşadım rufus ile w10 a geçtim daha iyi durumda şuanda.

NZXT

80+ Bronze
1 ay oldu hocam ilk aldığım zamanlar yoktu ya da bana denk gelmedi yaza doğru olmaya başladı bi ara tekrar yok oldu şimdi tekrar var.Ben w11 yüklü aldım w11 de çok sıkıntı yaşadım rufus ile w10 a geçtim daha iyi durumda şuanda.
Bu tür durumlar genelde SSD arızasının belirtisidir. SSD marka ve modelinizi belirtirmisiniz ?. Birde SSD okuma/yazma performansı için CrystalDiskMark aracını indirip değerlerinizi paylaşırmısınız ?.

Eren A.

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Eren AKŞEN
Bu tür durumlar genelde SSD arızasının belirtisidir. SSD marka ve modelinizi belirtirmisiniz ?. Birde SSD okuma/yazma performansı için CrystalDiskMark aracını indirip değerlerinizi paylaşırmısınız ?.
Hemen atıyorum hocam.

Hemen atıyorum hocam.

Ekler

• ssd2.PNG
    ssd2.PNG
    31.2 KB · Hit: 5
  • ssd.PNG
    ssd.PNG
    65.7 KB · Hit: 5
Son düzenleme:
  • Beğen
Reaksiyonlar: NZXT

Eren A.

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Eren AKŞEN
SSD değerleride gayet normal. Başka şüpheleneceğim bir şey yok gibi. Anlık mı kasıyor windowsun arayüzü yoksa sürekli mi kasıyor ?
Anlık oluyor hocam.W11 de arayüzde sıkıntı oluyordu.Şöyle tarif edeyim.ETS2 mp oynarken kalabalığa girince fps düşer ya sonra şehirden çıkınca fps rahatlar bende de o düşüşü anlık 1-2sn düşünün sonra tak düzeliyor.Ama bu pc hangi durumda olursa olsun ister yükte ister boşta o zaman oluyor.

Son düzenleme:

NZXT

80+ Bronze
SSD alınca düzelir mi bilmiyorum eğer düzelmezse cihazı satarım gibi duruyor.
SSD kaynaklı bir hata yok. Cihazı satmanızada gerek yok, cihazın sorunu zaten thermal throttling. Cihazın termalleri yenileyip, cihazı temizlerseniz anlık fps düşüşleriniz olmaz. Performansı düzelir cihazın. Windowsun arayüzünün kasması hakkında pek bir şey diyemeyeceğim, ben limitlemeler ve sistem dizaynı ile ilgileniyorum.

Eren A.

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Eren AKŞEN
SSD kaynaklı bir hata yok. Cihazı satmanızada gerek yok, cihazın sorunu zaten thermal throttling. Cihazın termalleri yenileyip, cihazı temizlerseniz anlık fps düşüşleriniz olmaz. Performansı düzelir cihazın. Windowsun arayüzünün kasması hakkında pek bir şey diyemeyeceğim, ben limitlemeler ve sistem dizaynı ile ilgileniyorum.
Sizce bu sorun adaptörü değiştirince veya bakım yapınca düzelir mi ?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
909,939
Üyeler
141,209
Son üye
madnessistaken
Top Bottom