Neler Yeni

İşlemcim yüke girdiği an 99 derece oluyor

Srhtctn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Serhat çetin
Arkadaşlar merhaba forumda ki tüm konuları inceledim çözüm bulamadım yardımınıza ihtiyacım var
İşlemcim i7-13700kf .yeni anakart (MSI PRO Z790 MAX DDR5) aldım normalde 76 77 dereceydi işlemci yeni anakarta taktım ve yüke girdiği an 99 derecelere çıkıyor.

120mm coolmaster sıvı soğutma mevcut fanlar çalışıyor pompa çalışıyor fakat işlemci sıcaklığı düşmüyor. macunu yeniledim Fan soketleri doğru yerde takılı , farklı bir sıvı soğutma denedim. Fakat çözüm bulamadım.

Sizce sorun nedir?

Eren Güven

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,720
İsim
Eren Güven
Aklıma eski anakartının ısı sensöründe arıza olabileceği ihtimali geliyor. Belki eskiden de böyleydi ama sıcaklığı yanlış gösteriyodu. Çünkü soğutucu o işlemciye çok yetersiz. Benim soğutucu bile tam yükte 90 derecede zor tutuyo sıcaklığı

Gif Man

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,882
İsim
Batuhan
Aklıma eski anakartının ısı sensöründe arıza olabileceği ihtimali geliyor. Belki eskiden de böyleydi ama sıcaklığı yanlış gösteriyodu. Çünkü soğutucu o işlemciye çok yetersiz. Benim soğutucu bile tam yükte 90 derecede zor tutuyo sıcaklığı
Evet Sensör Sorunu Olabilir .

Ama 120 Mm Sıvı Soğutma Mı Kaldı Hocam Yani .

Bu Soğutucu Varken .

Srhtctn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Serhat çetin
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Farklı bir 240mm sıvı soğutma ile de denedim malasef sonuç değişmiyor. Bir oyuna falanda girdiğimde malasef direk 90 üstü oluyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Evet Sensör Sorunu Olabilir .

Ama 120 Mm Sıvı Soğutma Mı Kaldı Hocam Yani .

Bu Soğutucu Varken .

120mm mecburen kullanıyorum. Yenisi alacağım çünkü iki farklı sistemim var bunu yeni update ediyorum. Dediğim gibi diğer sistemde ki 240mm sıvı soğutmayı da denedim malasef çözüme ulaşamadım.

Eren Güven

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,720
İsim
Eren Güven
Farklı bir 240mm sıvı soğutma ile de denedim malasef sonuç değişmiyor. Bir oyuna falanda girdiğimde malasef direk 90 üstü oluyor.
Corsair h100 kuşlanıyoken 80 derece üstü oluyodu oyunlarda. Şimdi 50 derece civarı çalışıyor ama cinebench prime gibi testlerde 270 280 w tam yükte 90 dereceyi görüyor. Minimum 240mm lazım sana. Ama belki montaj veya başka bi arızadan dolayı da o kadar ısınıyor olabilir. Çok bi bilgim yok

Dahası  
Reaksiyon skoru
140
İsim
Melih Baygör
işlemci termal güç ayarını limitlemen gerekiyor bence.

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Arkadaşlar merhaba forumda ki tüm konuları inceledim çözüm bulamadım yardımınıza ihtiyacım var
İşlemcim i7-13700kf .yeni anakart (MSI PRO Z790 MAX DDR5) aldım normalde 76 77 dereceydi işlemci yeni anakarta taktım ve yüke girdiği an 99 derecelere çıkıyor.

120mm coolmaster sıvı soğutma mevcut fanlar çalışıyor pompa çalışıyor fakat işlemci sıcaklığı düşmüyor. macunu yeniledim Fan soketleri doğru yerde takılı , farklı bir sıvı soğutma denedim. Fakat çözüm bulamadım.

Sizce sorun nedir?

Sorun muhtemelen önceki anakartta tam performans çalışmayan işlemcin tam performans çalışmaya başladı. 240mm iyi sıvı soğutmalarla tam yükte o işlemci 90 derece altı olmaz, 120mm işe yaramaz sıvı soğutmalar soğutamaz tabii ki. Ne kadar güç çekiyor o işlemci haberin var mı ? HWinfo indirip anlık değerleri görebilirsin.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,915
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Soğutucu oldukça yetersiz.

Srhtctn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Serhat çetin
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sorun muhtemelen önceki anakartta tam performans çalışmayan işlemcin tam performans çalışmaya başladı. 240mm iyi sıvı soğutmalarla tam yükte o işlemci 90 derece altı olmaz, 120mm işe yaramaz sıvı soğutmalar soğutamaz tabii ki. Ne kadar güç çekiyor o işlemci haberin var mı ? HWinfo indirip anlık değerleri görebilirsin.
İşte sorun şu 240mm soğutma da bile 99 oluyor. Şimdi gideyim 360mm alayım fakat sorun farklı birşeyse boşa alacağım.

Corsair h100 kuşlanıyoken 80 derece üstü oluyodu oyunlarda. Şimdi 50 derece civarı çalışıyor ama cinebench prime gibi testlerde 270 280 w tam yükte 90 dereceyi görüyor. Minimum 240mm lazım sana. Ama belki montaj veya başka bi arızadan dolayı da o kadar ısınıyor olabilir. Çok bi bilgim yok
H110i almayı düşünürsün önerir misin ?

İşte sorun şu 240mm soğutma da bile 99 oluyor. Şimdi gideyim 360mm alayım fakat sorun farklı birşeyse boşa alacağım.

Cs ye girince bile 240mm de 94 derece oluyor

Eren Güven

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,720
İsim
Eren Güven

Cs ye girince bile 240mm de 94 derece oluyor
Onu kullanmadım çok bilgim yok

xTURANN

80+ Bronze
Anlamamışsın hala. 240MM'de bile 90 Derece altı olmaz diyor. "İyi olanlarıyla".
360MM Bakman lazım. Almana gerek yok, çevrende varsa onlardan rica et.
Yoksa da 360MM Soğutucu kullanan bir internet cafe, bilgisayar tamircisine gidip denemen lazım.

Srhtctn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Serhat çetin
Yardımlarınız için teşekkür ederim. Deneyip buradan güncelleme yapacağım

Top Bottom