Neler Yeni

Çözüldü✓ Sistemimi Yükseltmek istiyorum Tavsiye ve Önerileriniz Nelerdir?

CEMGAZİ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Nabuned Cezar
Sadece oyun oynuyorum render, yayın veya iş amaçlı kullanmıyorum.
(Not: 4k oynayabildiğim sürece Hikayeli oyunları smart tvde oynuyorum akıştan ziyade daha yüksek çözünürlük hoşuma gidiyor.
Online oynadıklarımı 2k monitörümde oynuyorum. İşim düşmedikçe FHD çözünürlük tercih etmiyorum yapılan tavsiyeler FHD çözünürlüğe yönelik yapılmaya başlandığını düşündüğüm için bu notu ekleme gereği duydum.)

2020 yılında toplamış ve şuan kullanmakta olduğum kasam
Anakart : Asus TUF B450-PLUS GAMING
İşlemci : AMD Ryzen 5 3600 (İlk yıllar stok soğutucu kullanmıştım şuan Team T-Force Siren 240mm sıvı soğutma kullanıyorum ve memnunum.)
Ekran Kartı : Asus Rog Strix GTX 1660Ti
Kasa : Cooler Master Masterbox TD500 Mesh (Kasamdan da memnunum değiştirme taraftarı değilim.)
Ram : T-Force Delta 2x8 3200 Mhz DDR4
Psu : Thermaltake Litepower 550w
SSD: Kingston NV2 SNVS 1 tb M.2 ssd (şimdilik yeterli elimde bir adet daha m.2 ssd var 500 fazladan slot olursa diye ve 2 tb harici hdd kullanıyorum Seagate'in)

Kasam bu şekilde derme çatma
WhatsApp Image 2024-04-02 at 12.47.48 (1).jpeg

Zamanında bütçem de dağarcığımda kısıtlıydı ama o zaman ki fiyatlar güzeldi
image.jpg

Diğer Ekipman
Ekran : AOC 23.8'' Q24G2A 165Hz 1m IPS
İkincil Ekran : LG 4k 60 Hz Smart TV
Klavye : iBlancod YK830 (Klavyelerimden memnunum.)
E-Yooso Z11T
Mouse : Bloody P85 (Kablosuz gaming mouse öneriniz de varsa alırım.)
Kulaklık : Razer Kraken Tournament Edition
Mousepad : Geçici bir hevesle alınmış vasat bir rgb mousepad değiştirmeyi düşünüyorum kısaca bir göz attım genel olarak steelseries qck öneriyorlar ama başka önerileri olan varsa da çekinmeden paylaşabilir.

WhatsApp Image 2024-04-02 at 12.47.48.jpeg

Şimdi Gelelim konuyu açmamın amacına; (Hız aşırtma yapmıyorum hiç ihtiyaçta duymadım ve zarar vermeden yapabilecek kadar bilgim de yok) Hazır sistemleri oldukça uzun süredir takip ediyorum ama istediğim tarzda bir kasa bulamadım biri tam olsa diğeri eksik kaldı hep, o yüzden yine kendim toplama kararı aldım.​

İşlemci olarak yine AMD düşünüyorum 7800X3D modelini
Ekran kartı olarak 4080S ile RX 7900XTX arasında kararsızlık yaşamıştım ama AMD kart denemek istiyorum o yüzden
Sapphire'in RX 7900 XTX Nitro+ Vapor-X modelini almayı planlıyorum en ucuz 42.500 tl şuan
Anakart olarak ne almalıyım hiçbir fikrim yok ama biraz beyaz takıntım olduğu için baktığımda ROG MAXIMUS Z790 FORMULA çok hoşuma gitti ama gereksiz pahalı ve ihtiyaç dışı
olduğu için başka modellere baktım ve Asrock x670E steel legend veya yine Asrock b650E Steel Legend alabilirim diye düşündüm ikisi de wifi model wifi ihtiyacımda yok ve yukarda belirttiğim gibi anakartlar hakkında fazla bilgim yok anakart önerileriniz bu yüzden ÇOK ÖNEMLİ nedenleriyle yazabilirseniz de daha çok içime siner 🙏
Ram No İdea 🤷‍♂️
Psu için yine Asusun Rog Thor serisi hoşuma gitti gösterge ekranı ve premium hissiyatı insanı fazlasıyla cezbediyor (gereksiz ama ne yaparsın içkim yok sigaram yok diye kendimi kandırıyorum) PSU hesaplama aracı seçimlerime göre 670w çıkardı 850w alsam yeterli gelir gibi ama almışken 1000w mı alsam dedim ama aralarında 5 bin tl fark var yine gereksiz gibi geldi vazgeçtim.
WhatsApp Image 2024-04-02 at 14.09.11.jpeg
WhatsApp Image 2024-04-02 at 14.09.12.jpeg
image.png

Boyut olarak bu şekildeler sol taraftaki Asus Rog Thor sağ taraftaki benim psu o kadar para verdikten sonra da gözükmez diye tereddütte kaldım. Bunun hakkında da bir yorum yapıp içime su serperseniz müteşekkir olurum.

Sonuç olarak şuan ki fiyatlar ile ve yakın zamanda da almayı planladığım için bu fiyatlar üzerinden (Her şey iyide niye bütçe paylaşmadın kardeşim neye göre öneri yapalım dediğinizi duyar gibiyim o yüzden bütçe çok önemli değil önemli olan aklıma ve kalbime hitap etmesi ama fazlada sınırları zorlamamak lazım tabi hobi olarak kalsın sadece.)

İşlemci kutusuz 13.500 tl
Ekran kartı 42.500 tl
Ramlere 5 bin tl dedim ortalama ama fazlası da olur
Anakart 10 bin tl civarı
Psu 10 bin tl civarı
bu ikisi anakart ve psu 12 13 gibiler genelde o fiyatlarda kabulüm
Totalde 80-85 bin tl gibi bir rakam çıkıyor önüme bu da başka bir fikri doğuruyor 4090 ekran kartlı hazır sistemler,
107-108 civarı başlıyor vasat olanları tabi diğerleri de 120 bin gibi rakamlarda
Ekran kartı dışında hiç bir parçası hoşuma gitmeyen hazır sistemler (ek olarak +30 bin tl de buna dahil) Demem o ki bu şekilde olunca kendim toplamak istedim.
Konuya fazlasıyla vakit ve emek harcadım iade ve pişmanlık yaşamak istemiyorum.

Her türlü yoruma öneriye tavsiyeye eleştiriye açığım. Cevap vermek için zaman ayıracak olan herkese de teşekkür ediyorum. Herkese Hayırlı forumlar diliyorum.

Son düzenleme:

yolyordam35

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
681
İsim
Celal Smyrna
acaba 5700x3d + 7900gre yapsanız ne kadar bütçeyle işin içinden çıkarsınız 🤔

CEMGAZİ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Nabuned Cezar
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
acaba 5700x3d + 7900gre yapsanız ne kadar bütçeyle işin içinden çıkarsınız 🤔
9 bin + 21 binden 30 bin yapıyor şuan ki taban fiyatlar ile sizin söylediğiniz işlemci ve ekran kartı ve bu da 26 bin gibi güzel bir fark çıkartıyor ortaya 🥲 ama performans açısından nasıl bir fark olur onu araştırmam lazım

yolyordam35

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
681
İsim
Celal Smyrna
9 bin + 21 binden 30 bin yapıyor şuan ki taban fiyatlar ile sizin söylediğiniz işlemci ve ekran kartı ve bu da 26 bin gibi güzel bir fark çıkartıyor ortaya 🥲 ama performans açısından nasıl bir fark olur onu araştırmam lazım

CEMGAZİ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Nabuned Cezar
ekran kartları karşılaştırmalarında 4060 ve 4070ti arası orta segment kartlarla karşılaştırma yapmış hep (paylaşmış olduğunuz video için) buna rağmen hız aşırtmalı hali bile ara fps değerlerde kalmış çoğu oyunda
bende şöyle bir karşılaştırma buldum doğruluğundan tamamen emin olmamakla birlikte fikir vermesi açısından ortalama değerler için
image (2).png

İşlemciler açısından da yine sizin paylaştığınız videoya göre ortalama 30 ila 40 fps gibi bir kayıp gördüm. Tabi oyundan oyuna değişiyor.
Totalde işlemci ve ekran kartlarının fps farklarını toplamak doğru olmaz ama yüksek bir fps kaybı var gibi geldi bana tabi bütçe olarak 26 bin liraya değer mi değmez tartışılır onun için kafam iyice karıştı şuan 😯

yolyordam35

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
681
İsim
Celal Smyrna
ekran kartları karşılaştırmalarında 4060 ve 4070ti arası orta segment kartlarla karşılaştırma yapmış hep (paylaşmış olduğunuz video için) buna rağmen hız aşırtmalı hali bile ara fps değerlerde kalmış çoğu oyunda
bende şöyle bir karşılaştırma buldum doğruluğundan tamamen emin olmamakla birlikte fikir vermesi açısından ortalama değerler içinAlıntıyı görüntüle

İşlemciler açısından da yine sizin paylaştığınız videoya göre ortalama 30 ila 40 fps gibi bir kayıp gördüm. Tabi oyundan oyuna değişiyor.
Totalde işlemci ve ekran kartlarının fps farklarını toplamak doğru olmaz ama yüksek bir fps kaybı var gibi geldi bana tabi bütçe olarak 26 bin liraya değer mi değmez tartışılır onun için kafam iyice karıştı şuan 😯
bu ikili elinizdeki parçaları da kullanarak daha az fiyata yeterince performans verecek bir sistem. ama sıkıntı yok ben paranın çok hesabını yapmayacağım derseniz herşeyi sıfırdan yaparız.

CEMGAZİ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Nabuned Cezar
bu ikili elinizdeki parçaları da kullanarak daha az fiyata yeterince performans verecek bir sistem. ama sıkıntı yok ben paranın çok hesabını yapmayacağım derseniz herşeyi sıfırdan yaparız.
İşin aslı şuan nişanlıyım bunun ilerisinde evlilik sonrasında çoluk çocuk sahibi olmak var bu yüzden şimdi ne alırsam kâr kafasındayım bütçeden fazlaca kısıp seneye sistemi tekrar değişmek istemiyorum o da olur mu olmaz mı net değil. Elimdeki sistemi 2020de dizmiştim şimdiye kadar bir şekilde idare ettim o yüzden fırsat bulmuşken en azından 3 4 yıl götürecek bir kasa olsun istiyorum.

yolyordam35

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
681
İsim
Celal Smyrna
o zaman milli anakartımızı paylaşalım 7kya (daha fazla para vermek size bir şey kazandırmayacak.)

işlemci zaten 7800x3d doğru tercih. (7950x3d için +7k vermek anlamsız.)

ekran kartı 7900xtx doğru tercih olur. neden diye sorarsanız 7900xtx 40k iken 4090 80k fiyat ile satılıyor. %20 performans farkı için 2 katı fiyat ödemek tamamen ahmaklık olur. 4080s mi 7900xtx mi diye soracak olursanız da yakın geçmişte ilk çıktıkları zaman aynı performansı gösteren gtx 1060 3gb ile rx 570 8gbyi örnek gösterebilirim. 1060 3gb video bellekle şu an kullanılmaz haldeyken rx 570 8gb hala bir çok oyunu 30+fps oynatır. her ne kadar ilk kullanımda nvidialar cazip gelse de yüksek vramlı amd muadil kartlar her zaman daha uzun ömürlü olmuştur. (24gb vs 16gb) dolayısıyla 7900xtx alınca tek yapacağınız şey ray tracing açmamak olacak hepsi o kadar. fakat ufak bir factory o.c için pulse model yerine +4.5k verilip nitro alınır mı derseniz şahsen yüzde 1-2 fark için 4.5k fazla para vermem pulse alırdım.

ram konusunda da en iyi firma gskill zaten bilinen bi gerçek 7000mhz gibi ramler bazen sıkıntı yaratabiliyor amdde. hem cl değerleri hem voltaj değerleri yükseliyor. dolayısıyla anakartta da olduğu gibi yine milli ramimizi paylaşalım.

yani burda fuzili yaklaşım ne olabilir 7950x3d + 2x32gb ram kombosu yapılabilir maxed out yapmak için. ama doğrudan oyun performansınıza katkısı olur mu? sanmam. ama para sizin böyle yaparsanız niye yaptınız demem çünkü 4090 almak gibi mantıksız bir hareket değil.

ssd zaten elinizdekileri kullanın. oyunlara 1fps bile katkısı yok. canınız isterse daha sonra başka alırsınız.

kasanız güzel kullanmaya devam.

güç kaynağı olarak da dediğiniz gibi kaliteli 850w fersah fersah yeterli. ha ben kasamı nasıl kullanmaya devam ediyorum bu sistemi de alıcam ama 5 sene sonra psumu da kullanmaya devam etmek isterim derswniz belki 1000w+ düşünülebilir. düzgün 1000w için de minimum 6k vermeniz gerekir. ha gerwk var mı bence yok 850wyi alır kullanırım 4090 da takmayı verin 😄 850wde de milli güç kaynağımızı atayım fazlasına gerek yok alın mis gibi kullanın.

büyük ihtimal sıvı soğutucunuz da am5le uyumlu değildir diye düşünüyorum. eğer uyumluysa kullanmaya devam edin. ha uyumsuzsa birçok sıvı soğutmayla aynı performansı gösteren aşağıdaki hava soğutmayı alır yolunuza bakarsınız onda da fazlasına gerek yok bir çom arkadaş burda kullanıyor zaten.

şimdiden hayırlısı olsun. bana sorarsanız bunların üstünde harcama yapmak biraz fuziliye dönüyor gibi. ama keyif sizin keyfiniz. arkadaşlar da yardımcı olur. bu arada bakmadım bu parçalar toplam ne yapıyor 😄
Mesaj otomatik birleştirildi:

İşin aslı şuan nişanlıyım bunun ilerisinde evlilik sonrasında çoluk çocuk sahibi olmak var bu yüzden şimdi ne alırsam kâr kafasındayım bütçeden fazlaca kısıp seneye sistemi tekrar değişmek istemiyorum o da olur mu olmaz mı net değil. Elimdeki sistemi 2020de dizmiştim şimdiye kadar bir şekilde idare ettim o yüzden fırsat bulmuşken en azından 3 4 yıl götürecek bir kasa olsun istiyorum.

edit1: işlemci soğutucu https://www.akakce.com/islemci-sogu...less-assassin-120-siyah-fiyati,340235929.html

toplam 69k yapıyormuş 😄

edit2: en fazla işlemciyi 7950x3d yapıp ramleri de bu yapar https://www.sinerji.gen.tr/gskill-6...2gx2-fx5-p-49335?utm_campaign=akakce&v=1.63.1

80kya tamamlarsınız. ama daha yukarıya çıkmayı mantıklı bulmuyorum.

Son düzenleme:

ConquerorXIV

80+ Gold

İşlemci : AMD Ryzen 5 3600 (İlk yıllar stok soğutucu kullanmıştım şuan Team T-Force Siren 240mm sıvı soğutma kullanıyorum ve memnunum.)
Kasa : Cooler Master Masterbox TD500 Mesh (Kasamdan da memnunum değiştirme taraftarı değilim.)
SSD: Kingston NV2 SNVS 1 tb M.2 ssd (şimdilik yeterli elimde bir adet daha m.2 ssd var 500 fazladan slot olursa diye ve 2 tb harici hdd kullanıyorum Seagate'in)

Ahanda kasam bu
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Diğer Ekipman
E-Yooso Z11T

Alıntıyı görüntüle

Şimdi Gelelim konuyu açmamın amacına; (Hız aşırtma yapmıyorum hiç ihtiyaçta duymadım ve zarar vermeden yapabilecek kadar bilgim de yok) Hazır sistemleri oldukça uzun süredir takip ediyorum ama istediğim tarzda bir kasa bulamadım biri tam olsa diğeri eksik kaldı hep, o yüzden yine kendim toplama kararı aldım.​

Ekran kartı olarak 4080S ile RX 7900XTX arasında kararsızlık yaşamıştım ama AMD kart denemek istiyorum o yüzden
Sapphire'in RX 7900 XTX Nitro+ Vapor-X modelini almayı planlıyorum en ucuz 42.500 TL şuan
Anakart olarak ne almalıyım hiçbir fikrim yok ama biraz beyaz takıntım olduğu için baktığımda ROG MAXIMUS Z790 FORMULA çok hoşuma gitti ama gereksiz pahalı ve ihtiyaç dışı
olduğu için başka modellere baktım ve Asrock x670E steel legend veya yine Asrock b650E Steel Legend alabilirim diye düşündüm ikisi de wifi model wifi ihtiyacımda yok ve yukarda belirttiğim gibi anakartlar hakkında fazla bilgim yok anakart önerileriniz bu yüzden ÇOK ÖNEMLİ nedenleriyle yazabilirseniz de daha çok içime siner 🙏
Ram No İdea 🤷‍♂️
Psu için yine Asusun Rog Thor serisi hoşuma gitti gösterge ekranı ve premium hissiyatı insanı fazlasıyla cezbediyor (gereksiz ama ne yaparsın içkim yok sigaram yok diye kendimi kandırıyorum) PSU hesaplama aracı seçimlerime göre 670w çıkardı 850w alsam yeterli gelir gibi ama almışken 1000w mı alsam dedim ama aralarında 5 bin TL fark var yine gereksiz gibi geldi vazgeçtim.
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
Boyut olarak bu şekildeler sol taraftaki Asus Rog Thor sağ taraftaki benim psu o kadar para verdikten sonra da gözükmez diye tereddütte kaldım. Bunun hakkında da bir yorum yapıp içime su serperseniz müteşekkir olurum.

Sonuç olarak şuan ki fiyatlar ile ve yakın zamanda da almayı planladığım için bu fiyatlar üzerinden (Her şey iyide niye bütçe paylaşmadın kardeşim neye göre öneri yapalım dediğinizi duyar gibiyim o yüzden bütçe çok önemli değil önemli olan aklıma ve kalbime hitap etmesi ama fazlada uçmamak lazım tabi hobi olarak kalsın sadece oyun oynuyorum sonuçta.) Konu açarken bütçe istediği için 150 bin girdim dikkate almayınız!

İşlemci kutusuz 13.500 TL
Ekran kartı 42.500 TL
Ramlere 5 bin TL dedim ortalama ama fazlası da olur
Anakart 10 bin TL civarı
Psu 10 bin TL civarı
Totalde 80-85 bin TL gibi bir rakam çıkıyor önüme bu da başka bir fikri doğuruyor 4090 ekran kartlı hazır sistemler,
107-108 civarı başlıyor vasat olanları tabi diğerleri de 120 bin gibi rakamlarda
Ekran kartı dışında hiç bir parçası hoşuma gitmeyen hazır sistemler (ek olarak +30 bin TL de buna dahil) Demem o ki bu şekilde olunca kendim toplamak istedim.

Her türlü yoruma öneriye tavsiyeye eleştiriye açığım. Cevap vermek için zaman ayıracak olan herkese de teşekkür ediyorum. Herkese Hayırlı forumlar diliyorum.
ekran kartı rtx 4080super derim ben ama amd denemek istiyorsan 2.el al dene baktın sorun yaşıyorsun satarsın

Qavitaex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Hasan Hüseyin Gümüş

Ahanda kasam bu
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Diğer Ekipman
E-Yooso Z11T

Alıntıyı görüntüle

Sapphire'in RX 7900 XTX Nitro+ Vapor-X modelini almayı planlıyorum en ucuz 42.500 TL şuan
Ram No İdea 🤷‍♂️
Psu için yine Asusun Rog Thor serisi hoşuma gitti gösterge ekranı ve premium hissiyatı insanı fazlasıyla cezbediyor (gereksiz ama ne yaparsın içkim yok sigaram yok diye kendimi kandırıyorum) PSU hesaplama aracı seçimlerime göre 670w çıkardı 850w alsam yeterli gelir gibi ama almışken 1000w mı alsam dedim ama aralarında 5 bin TL fark var yine gereksiz gibi geldi vazgeçtim.
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Sonuç olarak şuan ki fiyatlar ile ve yakın zamanda da almayı planladığım için bu fiyatlar üzerinden (Her şey iyide niye bütçe paylaşmadın kardeşim neye göre öneri yapalım dediğinizi duyar gibiyim o yüzden bütçe çok önemli değil önemli olan aklıma ve kalbime hitap etmesi ama fazlada uçmamak lazım tabi hobi olarak kalsın sadece oyun oynuyorum sonuçta.) Konu açarken bütçe istediği için 150 bin girdim dikkate almayınız!

İşlemci kutusuz 13.500 TL
Ekran kartı 42.500 TL
Ramlere 5 bin TL dedim ortalama ama fazlası da olur
Anakart 10 bin TL civarı
Psu 10 bin TL civarı
Totalde 80-85 bin TL gibi bir rakam çıkıyor önüme bu da başka bir fikri doğuruyor 4090 ekran kartlı hazır sistemler,
Ekran kartı dışında hiç bir parçası hoşuma gitmeyen hazır sistemler (ek olarak +30 bin TL de buna dahil) Demem o ki bu şekilde olunca kendim toplamak istedim.

bu işlemciye alacağın ram : https://www.amazon.com.tr/dp/B0BPTKD797?ref=ppx_yo2ov_dt_b_product_details&th=1

alacağın soğutucu : https://www.amazon.com.tr/dp/B0BW8SL39Q?ref=ppx_yo2ov_dt_b_product_details&th=1

psu : https://www.vatanbilgisayar.com/fsp...80plus-platinum-full-moduler-guc-kaynagi.html

anakart : oyun için dedin b650 serisi yeter https://www.sinerji.gen.tr/asrock-b...-anakart-p-46878?utm_campaign=akakce&v=1.65.6

ConquerorXIV

80+ Gold

Son düzenleme:

CEMGAZİ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Nabuned Cezar
o zaman milli anakartımızı paylaşalım 7kya (daha fazla para vermek size bir şey kazandırmayacak.)

işlemci zaten 7800x3d doğru tercih. (7950x3d için +7k vermek anlamsız.)

ekran kartı 7900xtx doğru tercih olur. neden diye sorarsanız 7900xtx 40k iken 4090 80k fiyat ile satılıyor. %20 performans farkı için 2 katı fiyat ödemek tamamen ahmaklık olur. 4080s mi 7900xtx mi diye soracak olursanız da yakın geçmişte ilk çıktıkları zaman aynı performansı gösteren gtx 1060 3gb ile rx 570 8gbyi örnek gösterebilirim. 1060 3gb video bellekle şu an kullanılmaz haldeyken rx 570 8gb hala bir çok oyunu 30+fps oynatır. her ne kadar ilk kullanımda nvidialar cazip gelse de yüksek vramlı amd muadil kartlar her zaman daha uzun ömürlü olmuştur. (24gb vs 16gb) dolayısıyla 7900xtx alınca tek yapacağınız şey ray tracing açmamak olacak hepsi o kadar. fakat ufak bir factory o.c için pulse model yerine +4.5k verilip nitro alınır mı derseniz şahsen yüzde 1-2 fark için 4.5k fazla para vermem pulse alırdım.

ram konusunda da en iyi firma gskill zaten bilinen bi gerçek 7000mhz gibi ramler bazen sıkıntı yaratabiliyor amdde. hem cl değerleri hem voltaj değerleri yükseliyor. dolayısıyla anakartta da olduğu gibi yine milli ramimizi paylaşalım.

yani burda fuzili yaklaşım ne olabilir 7950x3d + 2x32gb ram kombosu yapılabilir maxed out yapmak için. ama doğrudan oyun performansınıza katkısı olur mu? sanmam. ama para sizin böyle yaparsanız niye yaptınız demem çünkü 4090 almak gibi mantıksız bir hareket değil.

ssd zaten elinizdekileri kullanın. oyunlara 1fps bile katkısı yok. canınız isterse daha sonra başka alırsınız.

kasanız güzel kullanmaya devam.

güç kaynağı olarak da dediğiniz gibi kaliteli 850w fersah fersah yeterli. ha ben kasamı nasıl kullanmaya devam ediyorum bu sistemi de alıcam ama 5 sene sonra psumu da kullanmaya devam etmek isterim derswniz belki 1000w+ düşünülebilir. düzgün 1000w için de minimum 6k vermeniz gerekir. ha gerwk var mı bence yok 850wyi alır kullanırım 4090 da takmayı verin 😄 850wde de milli güç kaynağımızı atayım fazlasına gerek yok alın mis gibi kullanın.

büyük ihtimal sıvı soğutucunuz da am5le uyumlu değildir diye düşünüyorum. eğer uyumluysa kullanmaya devam edin. ha uyumsuzsa birçok sıvı soğutmayla aynı performansı gösteren aşağıdaki hava soğutmayı alır yolunuza bakarsınız onda da fazlasına gerek yok bir çom arkadaş burda kullanıyor zaten.

şimdiden hayırlısı olsun. bana sorarsanız bunların üstünde harcama yapmak biraz fuziliye dönüyor gibi. ama keyif sizin keyfiniz. arkadaşlar da yardımcı olur. bu arada bakmadım bu parçalar toplam ne yapıyor 😄

edit1: işlemci soğutucu https://www.akakce.com/islemci-sogu...less-assassin-120-siyah-fiyati,340235929.html

toplam 69k yapıyormuş 😄

edit2: en fazla işlemciyi 7950x3d yapıp ramleri de bu yapar https://www.sinerji.gen.tr/gskill-6...2gx2-fx5-p-49335?utm_campaign=akakce&v=1.63.1

80kya tamamlarsınız. ama daha yukarıya çıkmayı mantıklı bulmuyorum.
Anakartı daha tam detaylı inceleyemedim ona tekrardan bakacağım
Ekran kartları için fps değerleri olarak belirgin bir fark olmasa da sıcaklık değerleri, fanların çalışma hızları ve sesleri açısından belirgin farklar var bu yüzden sadece fps değerlerine bakarak değerlendirmek pek doğru gelmiyor bunlara ek olarak bir de görünümleri açısından (bu herkese göre değişiyor saygı duyuyorum) ama bana göre böyle güzel bir alternatif varken aynı zamanda göze de hitap etmeli gibi bu biraz daha hobi işi olduğu için oyunlar yüklenirken veya ara sahnelerde kasama sık sık bakıyorum ve gözüme güzel gelmesi gerektiğini düşünüyorum öte yandan sadece görünüm amaçlı 4.5 bin liralık farka değeceğini bende düşünmüyorum bunun için şöyle bir bakayım dedim ama teoride bolca karşılaştırma olmasına rağmen pratikte fazlaca karşılaştırma yoktu şöyle bir video bulabildim
Psu içinse adını daha önce hiç duymadığım bir marka (büyük ihtimal benim cahilliğim) araştırmak istediğimde Sirtec isimli bir şirkete ait olup kendi ürünlerini ürettiklerini gördüm şans vermek isterdim ama herhangi bir sorun yaşarsam muhatabım kim olur o kafamı kurcaladı ve mesele güç kaynağı olunca riskte almak istemiyorum açıkçası.
Sıvı soğutucum AM5 uyumlu model ona bakmıştım öncesinde.
32 gb ram önümüzde ki yıllar için yeterli gibi hissettiriyor ama almışken 64 alsam mı bilemedim elimde ki sisteme aynı modelden 16 gb daha eklediğimde mavi ekran alıp iade etmiştim o yüzden onu tekrar gözden geçireceğim.
Harcadığın vakit ve emek içinde ayrıca tekrardan teşekkür ederim.

ekran kartı rtx 4080super derim ben ama amd denemek istiyorsan 2.el al dene baktın sorun yaşıyorsun satarsın
Malum siteden 2. el kartlara baktığımda taban fiyatı 35 bin tl olarak gördüm hatta şuan ki sıfır kutulu fiyatlardan daha fazla rakamlara satmaya çalışanlar var 🤷‍♂️ sorun yaşarsam sonrasında da tekrardan satabilir miyim emin değilim daha önce 2. el alım satımda da birden fazla tatsız olay yaşadığım için 2.eli pas geçmek istiyorum.
4080S için oldukça fazla karşılaştırma izleyip inceledim ve keşke şu kartı 20 gb olarak çıkarsalardı üstünde düşünüpte kafa yormamıza da gerek kalmazdı ama tipik nvidia işte.
Yine de senin bakış açından neden 4080S dediğini anlatabilirsen kaçırdığım veya bilmediğim bir şey varsa değerlendirmek isterim.

Son düzenleme:

CEMGAZİ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Nabuned Cezar
Soğutucu önerince 7800x3d için kendi soğutucum yetersiz mi kalır diye düşündüm aklımda yeni bir sıvı soğutucu almak yoktu o yüzden versustan karşılaştırmak istedim ama ürünleri bulamayınca epeyden karşılaştırabildim şöyle bir tablo çıktı https://www.epey.com/islemci-sogutu...am-group-t-force-siren-gd240e_deepcool-lt720/ güç tüketimi dışında bir artı göremedim, sizin öneri için bir nedeniniz var mıydı acaba?
Anakart için önerilerden yola çıkarak bir karşılaştırma yaptım https://versus.com/tr/asrock-b650-pro-rs-vs-msi-b650-gaming-plus-wifi hem özellik açısından hem de fiyat olarak yolyordam35 nickli arkadaşın paylaştığı anakart daha verimli gibi geldi, (sadece karşılaştırmaya bakarak söylüyorum bunu.)
Almışken 1200w al mı demek istediniz hazır bütçem dahilindeyken yoksa farklı bir sebebi var mı 850w beslemeyebilir gibisinden.
Ramler için herhangi bir sorum yok, ram satın alırken dikkate alacağım.

Bu anakart gerçekten hoşuma gitmişti hala seçeneklerim arasında mevcut.
Ekran kartı için halen kararsızım ama 7900xtx için şuan %51 gibi hissediyorum.
Psu seçimlerinde bilinmedik markalar (bilinmedik derken ben bilmiyordum cahilliğimi mazur görün) tercih ediliyor gibi gördüğüm kadarıyla önceki mesajlarda da High Power isimli bir marka önerildi fiyat performans açısından mı yoksa daha iyi nedenler var mı tercih sebeplerinizde, sizin tavsiye ederken ki düşünceniz neydi acaba? Gerçekten öğrenmek istediğim için soruyorum olumsuz bir amacım yok.
Ssd ve sıvı soğutucumu alalı fazla olmadığı için yetersiz olduklarını hissetmediğim sürece değiştirmeye yönelik bir düşüncem yok öneriler için yine de teşekkür ediyorum. Konuyu okuyan diğer arkadaşlara yardımcı olabileceğini düşünüyorum.
Önerdiğiniz akvaryum tipi kasalardan bizzat kullanmadım ama forumlarda genelde görünüş amaçlı soğutma performansları verimsiz dendiğini okumuştum beyaz sevdiğimi belirttiğim için alternatif olsun diye paylaştığınızı düşündüm. :giggle:

Son düzenleme:
Top Bottom