Neler Yeni

İnceleme Victus 16 sen necisin hacı ?

Sizce hayla Nitro 16 vs. Yerine tercih edilebilir bir laptop mu?

• Tercih Edilir

• Tercih edilmez

• Kararsızım

Sonuçları oy verdikten sonra görebilirsiniz.

PoeNk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
422
İsim
Toprak
hocam power limit koydun eyvallah da PL SLOW PL FAST EDC EDP ne alaka bu kadar limiti ne yapacak bu bilgisayar eşşek gibi taşıyor limiti.
Mesaj otomatik birleştirildi:

ucuz da satılmıyor artık fiyatlara bak Nitro 5 artık daha makul fiyatlara satılıyor.

HP nin yazıcıları çok güzel laserjet vs.
ucuza satıldığı zaman indirim vs. bide ben sonuca bakarım ben drop yemiyorum. siz niye yiyorsunuz ben yemiyorum anlamadım. işletim sisteminiz nedir

Ruffian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
596
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
ucuza satıldığı zaman indirim vs. bide ben sonuca bakarım ben drop yemiyorum. siz niye yiyorsunuz ben yemiyorum anlamadım. işletim sisteminiz nedir
Windows 11 pro hocam drop dediğim bir anda 0 fpse çakılması değil fps in fazlaca düşmesi yani 240 lardan 90 lara kadar düşebiliyor ve valorant da FPS oyunu.

yanlış anlaşılmasın bende bazı kişilere victus aldırdım adamlarda belli başlı problemler çıktı onları çözdüm ama bu saatten sonra önerdiğimi çok görmezsiniz çünkü HP şuan çok fazla sponsor alıyor ve 14.nesil işlemciler ile çıkardı incelemesini görmedim HP şuan öyle bir oyun oynuyor ki tüketici ***** yerine koyuyor.

159 watt demişler eğer ki gene aynı victus ise zaten o wattı çekemez çekerse yanar herhalde.

PoeNk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
422
İsim
Toprak
Windows 11 pro hocam drop dediğim bir anda 0 fpse çakılması değil fps in fazlaca düşmesi yani 240 lardan 90 lara kadar düşebiliyor ve valorant da FPS oyunu.

yanlış anlaşılmasın bende bazı kişilere victus aldırdım adamlarda belli başlı problemler çıktı onları çözdüm ama bu saatten sonra önerdiğimi çok görmezsiniz çünkü HP şuan çok fazla sponsor alıyor ve 14.nesil işlemciler ile çıkardı incelemesini görmedim HP şuan öyle bir oyun oynuyor ki tüketici ***** yerine koyuyor.

159 watt demişler eğer ki gene aynı victus ise zaten o wattı çekemez çekerse yanar herhalde.
oyunlarda görüyor hocam totalde 130-150w ları

NZXT

80+ Bronze
Technopata gir erengore hocam var ondada omen vardı omendaki throttle yi anlatır 403976 diye bir hocam var oda sana victusu anlatır.

Oyun güzel hocam grafikleri çok güzel işlemciye biniyor işlemciye binince neler oluyor görüyoruz.
Sonra OMEN i iade edip msi Vector aldı i9 13950HX 4080 modelini.

Ruffian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
596
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
oyunlarda görüyor hocam totalde 130-150w ları
Hocam sadece işlemci 157 watt diyorum total değil :D şuan araştırıyorum soğutma sistemimi değişmiş diye tek gördüğüm fark Bang Olufsen yerine HyperX e geçmişler.

PoeNk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
422
İsim
Toprak
Hocam sadece işlemci 157 watt diyorum total değil :D şuan araştırıyorum soğutma sistemimi değişmiş diye tek gördüğüm fark Bang Olufsen yerine HyperX e geçmişler.
o işlemci 157 watt göremez büyük ihtimalle intel modelidi ve değiniz gibi 157 watt kaldıramaz throttle yer. o ndenle loq victusun intel modelleri alinmamalı

Ruffian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
596
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
o işlemci 157 watt göremez büyük ihtimalle intel modelidi ve değiniz gibi 157 watt kaldıramaz throttle yer. o ndenle loq victusun intel modelleri alinmamalı
Araştırıyorum dediğim gibi bakalım ne var ne yok bilgisayarda değişmiş mi soğutma sistemi.

@Hacı_80 hocam musaitseniz video işi vardı.

Son düzenleme:

Senerr

80+ Bronze
Anlamıyorum hocam, masaüstünde tdpsi 65 w olan işlemciler yük altında 100 watt çekiyor bu işlemcinin TDP 35 w nasıl 100w çekiyor o zaman bu TDP yi koymanın bı anlamı hiç olmuyor. Biliyorum TDP her şey değil ama 35 w ile 65 w TDP arasındada güç tüketim farkı olması lazım.
İntel ve çoğu marka işlemciye limit koymuyor aslında işlemcilere limit koyan markalar ve soğutma sistemleridir.

Çeksin hocam throttle yiyor arkadaşın cihazı bişey degismiyor ve dediğiniz gibi aynı segment bile değiller gariban cihazı:D

Ama throttle yiyen nitro 16 görmedim açıkçası ben
İşlemciler genelde 100w ve üstü çekmez. Çekme sebebi ya cihaza limit koyulmamıştır ya da İntel işlemcilerdir genelde veya güçlü işlemciler. Limit yoksa 100W gaming laptoplar görür ama bu 100W sabit çalışacağı anlamına gelmez, bu işlemciler zaten 40w ve 50w hatta 60w ile gayet iyi çalışıyorlar üstünde fark git gide azalıyor. İntel ve AMD'nin güçlü işlemcileri 100 derece ve 90 derece arası performans kısmadan genelde çalışıyorlar çoğu 94 gibi derecelerde thermal 100 derecede prochot yiyor istisnalar var tabii HX gibi. Acer 100w çekmeye sürekli ihtiyaç duymayacağı gibi sürekli 100w ve üstünü çekerse zaten oyunlarda pek çekeceğini sanmıyorum çekerse 90 dereceyi geçer ve throttle yer. Tabii sıvı metal sayesinde normal gaming laptoplara göre daha uzun çekecektir 100w gibi değerleri skorları en iyi laptop zaten giriş seviyesi için fabrika çıkışlı Nitro serisi bu yüzden de önerilir genelde. %2 %3 gibi rakamlar bize komik gelebilir ama bazıları önemsiyor F/P için.

Zaten hocam bu işlemcilerin tdpsi nerdeyse masaüstünun yarısı kadar. Masaüstü kadar watt çekmesi mantıklı olmuyor bence. Bu 100w 4060 ve 140w 4060 arasındaki fark gibi hatta aynısı gibi bişey. FPS çok farkettirmiyor fakat renderda far atıyor.

Ama ruffianin böyle körü körüne savunmasının sebebini anlıyorum. Cihazında drop yiyor çünkü. Adam duyduğuna değil gördüğüne inanır aynı şey benim içinde geçerli. Bendede sorun çıkmıyor:D
Laptoplar masaüstü güçlerine erişmeye gerek 4060 gerek işlemcilerle başladı. Hani masaüstü kadar wat çekmesi normal hale geliyor artık, teknoloji ilerledikçe daha da normal hale gelecek.

140w 4060 pazarlamaktan başka bir şey değil masaüstünde bu kartın tdpsi 115w zaten ki diğer mobil ekran kartları gibi çekirdek sayısı veya vram gibi yerlerden kısılmamış bir kart mobil 4060
Aynen öyle, genelde zaten 90 ile 100w arası çeker 100w üstüne de render harici pek çıkmaz. Çok fazla kullanımda belki sabit dediğiniz gibi 105w veya 115w çeker üstü reklam ürünü. Bu kart 90w veya 100w ile alacağı maksimum fpse çok yakın değerler verir.

Alıntıyı görüntüle

Amd için alacağın performans farki yaşayacağın ısı ve güç farkına değmiyor 75w dan sonra. 25 watt fazla çekip 100 derecede çalışan bir işlemci sadece %2 civarı performans sağlıyor. Yani 7840hs cpu için 80 wattan sonrası %1,5 performans için gereksiz ısı bence.
Açıkçası Victus 7840hs serisine 13500h serisine verdiği gibi 75w verebilir bence anakartı ve adaptorü müsait. Neden vermediği belirsiz ama verirse işlemcinin 95 dereceyi geçmeyeceğini düşünüyorum. Bios update ile bunu verebilirse bu tartışmaları da bitirirse güzel olur. Zaten ekran kartına 120w veriyor. Makul bir laptop olmuş olur ekran hariç..
Buradaki bakış açısının markaların doğru veya makul yapması değil zaten mühendislerin derdi bu daha çok teknoloji gereği limitli cihazların artık bitmesi olduğunu düşünüyorum. Mesela Monster'ın Tongfang kasalarını alıp sıvı metal sürüp masaüstü kadar wat değerleri alıp skorlarda rekor kıranlar varken haliyle HP'nin eleştirilmesi bana normal geliyor. Kapasitesi olmasına rağmen bunu yapmıyorsa ben burada konu sahibini desteklerim. Yani gereksiz ısı diye düşünebilirsiniz ama ileride halen Victus 16 kasalara limit koyarlarsa aynı şekil o sıkıntı.

Son düzenleme:

SelimAkoguz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
165
İsim
Selim
Max 45K'ya öneriniz nedir? İade etmeyi daha düşünmüyorum ama performans olarak daha iyi ne alabilirdim onu düşünüyorum.
Cihazım 1TB, 16 ram, 7840HS, 4070

Senerr

80+ Bronze
Aynısı Casper'da da var, o kadar çok sponsorlu içeriği G870'in bedava verseler veya throttle yemese dahil önermiyorum mesela ki thermal yiyor zaten normal olarak.

Ruffian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
596
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
Max 45K'ya öneriniz nedir? İade etmeyi daha düşünmüyorum ama performans olarak daha iyi ne alabilirdim onu düşünüyorum.
Cihazım 1TB, 16 ram, 7840HS, 4070
Hocam 50 bin bandına Acer Nitro 16 var RTX 4070 li Ryzen 9 7.nesil A15 seriside güzeldir ama kasa küçüklüğü sebebiyle hava silifükasyonu biraz kötü Predator Helios lar pahalı Asus Rog strix varmı bilmem MSI Vector MSI Pulse vs. Bakabilirsiniz ama ne yaparsanız yapın Excalibur Monster Abra Victus 16 LOQ bunlara bulaşmamaya çalışın bu fiyat bantlarında Legionlardada Coil Whine var.

Aynısı Casper'da da var, o kadar çok sponsorlu içeriği G870'in bedava verseler veya throttle yemese dahil önermiyorum mesela ki thermal yiyor zaten normal olarak.
Hocam zamanında Monster Tulpar in i7 9.nesil ile GTX 1080 i satılıyodu bir ayar çekince bilgisayar deliriyordu şuan ki bilgisayarımı parçalar.

Senerr

80+ Bronze
Hocam 50 bin bandına Acer Nitro 16 var RTX 4070 li Ryzen 9 7.nesil A15 seriside güzeldir ama kasa küçüklüğü sebebiyle hava silifükasyonu biraz kötü Predator Helios lar pahalı Asus Rog strix varmı bilmem MSI Vector MSI Pulse vs. Bakabilirsiniz ama ne yaparsanız yapın Excalibur Monster Abra Victus 16 LOQ bunlara bulaşmamaya çalışın bu fiyat bantlarında Legionlardada Coil Whine var.

Hocam zamanında Monster Tulpar in i7 9.nesil ile GTX 1080 i satılıyodu bir ayar çekince bilgisayar deliriyordu şuan ki bilgisayarımı parçalar.
Benim cihazda çıldırıyor, 60W işlemci çekiyor 90W veya 100W ekran kartı ve 180W adaptör. Kalan 20w ile laptop nasıl çalışıyor bilmiyorum. Sonra tabii 40 50W civarına geldiğinden normalleşiyor veya 80W çeker gpu işlemci 100 dereceye kadar 60W çekiyor. Limit yok ya mesela işlemci 90 veya 80W çekip gpu gerekli olmadığı için Gpu'yu 60W'a 70W'a çekebiliyor.

İ5 12450H'ın skorları düşük yani çokta güçlü değil o yüzden önemli değil zaten 60W ile çalışması işlemciye 50W veya 40W yetiyor. Senin limitli Victus mantığı var aslında 60W çalışması için tasarlanmış ama marka limiti yok versiyonu. Bu yüzden renderda işlemcim 100.3W görebiliyor saniyelikte olsa. Thermal yiyip 60 ile 70W arası çalışıyor yer yer 74W çekebiliyor.

Equa

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
180
İsim
Berkay
Technopata gir erengore hocam var ondada omen vardı omendaki throttle yi anlatır 403976 diye bir hocam var oda sana victusu anlatır.

Oyun güzel hocam grafikleri çok güzel işlemciye biniyor işlemciye binince neler oluyor görüyoruz.
Oyunun sorunu olduğu gerçeği var en basitinden 16gb ram ile bu oyunda kesin drop yaşanır bir oyunun işlemciye çok kulannması işlemciyi test etmek için iyi olduğu anlamınada gelmez ekran kartını düzgün kullanamıyorsa yine drop yer .
Online oyunlarlada işlemci testi yapmak saçmadır internetinde oluşacak ping paket kaybı yine %1 fpsi etkiler.
Ayrıca nitro 16 200w full yükte görebiliyor ama bu laptoplar sürekli olarak bu yükte kalması için tasarlanmıyor hem işlemcinin hem ekran kartının max yükte çalışması çok abartı bir durum sonuç olarak bu cihazların önceliği taşınabilirlik.
Ayrıca 7840hs kullanan arkadaşlar için 75w üstü çekmesi gereksiz ısıdan başka bir şey değil zaten çip yoğunluğu yüksek olan bir işlemci 75w+ üstü çekince bu tarz giriş orta seviye laptoplarda ısı kaçınılmaz
Ama bu limitin olmasının iyi bir şey olduğu anlamınada gelmiyor full yükte 55w gibi bir değere ulaşamıyorsa (7840hs için ) performans düşüşleri kaçınılmaz.
Konunun fazla uzadığını düşünüyorum zaten victusla nitro aynı fiyatta olsa victus önerilmez ama yer yer çok ciddi fiyat farkları olabiliyor mesale ben 4060'lı nitro yerine gidip 4070 victus alabilirdim .
Burda kullanıcının neyi önemsediği bütçesinin neye yettiği gibi bir çok parametre var.
Bu yüzden laptop alacak arkadaşlar eğer çok iyi bilgileri yoksa forumlardan tavsiye almalı . Sadece özelliklere bakıp bu ikisi aynı özellikte ucuz olanı almalıyım diye bir düşünceye kapılmamalı.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
910,515
Üyeler
141,307
Son üye
the Maiwen
Top Bottom