Neler Yeni

Bilgisayar mühendisliği branş seçimi?

mcck11

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
mert
Bilgisayar mühendisliği birinci sınıf öğrencisiyim. 22 yaşındayım. YKS süreçleri, deprem vb derken okul değiştirdim, 2-3 senem heba oldu. Bu nedenle geç mezun olacağım. Geç mezun olmanın açığını da hemen bir alanda çalışıp staj yapacak seviyeye gelerek kapatmak istiyorum ama yoğunlaşabileceğim alan bulamıyorum. Front-end baktım biraz ama yapay zekadan sonra bu alanda elemanlara pek ihtiyaç kalmayacağı söyleniyor. Oyun geliştirme vb. ilgimi çekmiyor. Siz hangi alanları önerirsiniz ya da hangi alanlarda çalışıyorsunuz?

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Front-end dediğin gibi tek başına bir hiç sektörde. Sektörde tecrübesizleri genel olarak sektörün sıkıntılı özel firmaları alır eğer çevren referansın falan yoksa. Onlarda adamı sömürür, o yüzden genelde Back-end ve Front-end in ikisini birden bileni alırlar ama back-end de daha ağırlıklı olması tercih edilir vs. vs.

Siber güvenlik biraz sektörde revaçta gibi, mümkün ise ve seversen onun üzerine ilerleyebilirsin.

Oyun geliştirmede ülkemizde yükselişte gibi ama hızlıca işe girebilirmisin, düzgün ve uygun firmalar varmı ben görmedim daha. Olanlar kendi arasında bir firmacık kurup takılıyorlar.

Normalde senin okuduğun bölümün olması gereken aslı bilgisayar teknik kısmıdır ama ülkemizde marka olmayınca malesef. O yolda ilerleyemiyorsun. Donanıma hakimsen yine belki yetiştirmelik yeni mezun için eli ayağı düzgün bilgisayar teknik servislerine girebilirsin.

mcck11

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
mert
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Front-end dediğin gibi tek başına bir hiç sektörde. Sektörde tecrübesizleri genel olarak sektörün sıkıntılı özel firmaları alır eğer çevren referansın falan yoksa. Onlarda adamı sömürür, o yüzden genelde Back-end ve Front-end in ikisini birden bileni alırlar ama back-end de daha ağırlıklı olması tercih edilir vs. vs.

Siber güvenlik biraz sektörde revaçta gibi, mümkün ise ve seversen onun üzerine ilerleyebilirsin.

Oyun geliştirmede ülkemizde yükselişte gibi ama hızlıca işe girebilirmisin, düzgün ve uygun firmalar varmı ben görmedim daha. Olanlar kendi arasında bir firmacık kurup takılıyorlar.

Normalde senin okuduğun bölümün olması gereken aslı bilgisayar teknik kısmıdır ama ülkemizde marka olmayınca malesef. O yolda ilerleyemiyorsun. Donanıma hakimsen yine belki yetiştirmelik yeni mezun için eli ayağı düzgün bilgisayar teknik servislerine girebilirsin.
Vallahi içim karardı ya, zaten 2-3 senem heba oldu, 25 yaşında mezun olacam. Bir de yazdığın sorunlar var. Bazen üniversiteyi bırakıp zanaatkarlık öğrensem diyorum ama ailem izin vermiyor. Siber güvenlik için daha detaylı fikirlerin var mı? Önerir misin?

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Vallahi içim karardı ya, zaten 2-3 senem heba oldu, 25 yaşında mezun olacam. Bir de yazdığın sorunlar var. Bazen üniversiteyi bırakıp zanaatkarlık öğrensem diyorum ama ailem izin vermiyor. Siber güvenlik için daha detaylı fikirlerin var mı? Önerir misin?

Siber güvenlik sektörünün içini ve detaylarını bilmiyorum. Sadece sektör bi revaçta son dönemde bilgisayar bölümleri açısındanda. Araştırırsan baya bilgi edinirsin ama. Youtunedan vs.

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
andrea bertolacci
cloud computing öneririm veya bilgisayar ağları öneririm. Bu sektörler çok ciddi elemana ihtiyaç duyacak. Onun haricinde ben yapay zeka üzerine kendimi geliştirdim ama maalesef ülkemizde bu alanlarda iş yok denecek kadar az...

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
cloud computing öneririm veya full stack developer öneririm. Bu sektörler çok ciddi elemana ihtiyaç duyacak. Onun haricinde ben yapay zeka üzerine kendimi geliştirdim ama maalesef ülkemizde bu alanlarda iş yok denecek kadar az...

Yurt dışına imkan olsa direk almanya vs. Gidin derim. Avrupada yazılım konusunda eksikti baya en son.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eleman miktarı açısından.

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
andrea bertolacci
Yurt dışına imkan olsa direk almanya vs. Gidin derim. Avrupada yazılım konusunda eksikti baya en son.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eleman miktarı açısından.
2 kere ingiltereye başvurdum, çok köklü bir firmayla çalıştım ve her şeyi profesyonelce yaptık. Fakat 2 kere ret yedim. Ret sebeplerindeki en önemli 2 madde ise Pound/TL ve ülkene geri dönmeme ihtimalin vs vs :). Tr simülasyonunda sıkıştık anlayacağın.

mcck11

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
mert
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
2 kere ingiltereye başvurdum, çok köklü bir firmayla çalıştım ve her şeyi profesyonelce yaptık. Fakat 2 kere ret yedim. Ret sebeplerindeki en önemli 2 madde ise Pound/TL ve ülkene geri dönmeme ihtimalin vs vs :). Tr simülasyonunda sıkıştık anlayacağın.
Bulut mevzuları ya da bilgisayar ağlarını araştıracağım. Konuyu yazarken de belirttim, 2.sınıfta kesin olarak staj yapmak istiyorum. Çünkü geç mezun olacağım, bu nedenle staj da olsa erkenden deneyim elde etmem lazım. Bulut, bilgisayar ağları vb alanlarda disiplinli şekilde çalışıp 1 senede staj yapılacak noktaya gelinir mi? Tuhaf soru oldu ama kafam karışık gerçekten. Vizelerden sonra direkt başlayacağım çalışmaya, seçtiğim alanda.

Çalıştığın alan nedir senin? Söylemek istersen eğer.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
913,226
Üyeler
141,685
Son üye
retrox1x1
Top Bottom