Neler Yeni

200W 5+1 ses sistemine 400W amfi bağlarsak ne olur?

emirhan1234

80+ Gold
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,699
İsim
emirhan
Herkese merhaba, bende MX2500 5+1 ses sistemi mevcut fakat kendi amfisinden farklı şekilde çalıştırmak istiyorum. 200W amfi yapımı videosunu gördüm fakat yapmışken güçlü yapmak istedim 400W amfi yapıp bağlasam seste bozulma vb. olur mu bozulma olur derseniz 200W olan videodan bakarak yapacağım.

En İyi Cevap
toplam 200w büyük bass ile beraber haftasonu bu videoya bakarak yapmayı düşünüyorum hem parçaları da almış olurum ve güzel bir şekilde çalışır mı?

Hocam güzel bir devre değil bu. Hoparlörden ses gelsin yeter mantığıyla yapılmış bir devre. 200 watt da olmaz. 200 wattı verebilmesi için iyi bir güç beslemesi gerekir. (12 Volt 20 Amper trafo 240 watt yapar.) Mosfetin max gücü 200 watt olabilir bakmadım bilmiyorum.

Ayrıca büyük bass ın doğru çalışabilmesi için crossover denilen 2 yada 3 yollu hoparlör sürücü devresi yapmanız gerekir. Bass tiz mid filtresi diye de geçer. Aşağıdaki videoda olduğu gibi.

Sizin elinizde bulunan Ton kontrolcünün ile filtre aynı işlevde olmadığını da belirtiyim...

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,657
İsim
göksel yurtcan
Stk ların iyi çalışabilmesi için , iyi bir şekilde beslenmesi şartmış. Gelen voltaj a göre watt çıkışı sağlıyormuş. 2 sefer amfi entegresi değiştirttim. Stk lı lbt V702 ve lbt V902 setler için. İkisi de ustanın eli değince baya fark etti. (30 yıllık cihazlar olunca değişmesi gereken parça olursa onları da değiştiriyor.)

https://vm.tiktok.com/ZMMqRSyqg/ Bu v702 10 tane ses seviyesi belirtilmiş,
Benim açtığım 1 . seviyeye yakın.

Bu da V902 1. seviyenin az üstünde . Farklı hoparlör bağlı.

Konu sahibi kusura bakmasın,konusunu işgal ediyorum.
tpa/tda yada herhangi transistör çıkışlı amfiler içinde aynısı geçerli hocam mesele benim arkadaş öneridiğim tpa 3116 entegrenin 5v girişe 24x2 24v ise 100x2 olarak çıkış gücü veriyor bu tüm amfiler için geçerli (lambalılar hariç)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ses sistemi satan dükkanlar da var asıl da oraya girip direkt düz olarak soracağım kaç w yeterli gelir 180W miş 5+1 sistemim ama tpa3116'ya da bakacağım

Bunları buldum nasıldır ve hoparlör girişlerine subwoofer bağlarsak ne olur
hocam bende subwoofer girişi olmayan model var yani bunun bluetooth olan modeli benim subwooferim yok yerine midbass koymuşum onuda sağ çıkışa bağlamış olmam lazım yanılmıyorsam o şekildede yapabilirsiniz sıkıntı olmaz ekolayzerde alınabilir ama ekolayzer alınacak bütçeyler uygun fiyatlı bir 5.1 avr alınabilir
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...ri-pioneer-vsx-d510-procesor-1160662378/detay bu gibi

Son düzenleme:

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,699
İsim
emirhan
tpa/tda yada herhangi transistör çıkışlı amfiler içinde aynısı geçerli hocam mesele benim arkadaş öneridiğim tpa 3116 entegrenin 5v girişe 24x2 24v ise 100x2 olarak çıkış gücü veriyor bu tüm amfiler için geçerli (lambalılar hariç)

hocam bende subwoofer girişi olmayan model var yani bunun bluetooth olan modeli benim subwooferim yok yerine midbass koymuşum onuda sağ çıkışa bağlamış olmam lazım yanılmıyorsam o şekildede yapabilirsiniz sıkıntı olmaz ekolayzerde alınabilir ama ekolayzer alınacak bütçeyler uygun fiyatlı bir 5.1 avr alınabilir
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...ri-pioneer-vsx-d510-procesor-1160662378/detay bu gibi
Yani 200w lik hoparlör ve bass koyabiliyoruz hangisiydi bulamadım da sanırım üzerinde küçük ekolayzer ayarı da vardı diye hatırladım

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,657
İsim
göksel yurtcan

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,699
İsim
emirhan
aa evet buydu ben bunu 50x2 100w ile sınırlı sanıyordum bassı da ayrı yerde çalışıyor hem de bluetooth özelliği de var ben araba için üretilen bir parça ile bluetooth özelliği yapıyordum da bunu alırsam hepsi ortadan kalkacak 200w destekliyorsa benim sistemin amfisi nin arkasında 180w diye bir ibare vardı bu da 200w bir sıkıntı çıkarır mı gitmişken elektronik pasaja bunun için 24v bir adaptör bakayım amperi kaç olmalı ve bu üründen varsa ucuzsa direkt alacağım bakalım :)

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,657
İsim
göksel yurtcan
aa evet buydu ben bunu 50x2 100w ile sınırlı sanıyordum bassı da ayrı yerde çalışıyor hem de bluetooth özelliği de var ben araba için üretilen bir parça ile bluetooth özelliği yapıyordum da bunu alırsam hepsi ortadan kalkacak 200w destekliyorsa benim sistemin amfisi nin arkasında 180w diye bir ibare vardı bu da 200w bir sıkıntı çıkarır mı gitmişken elektronik pasaja bunun için 24v bir adaptör bakayım amperi kaç olmalı ve bu üründen varsa ucuzsa direkt alacağım bakalım :)
24v 10a gerekli hocam max güç için

dediğiniz gibi çok pratik bir cihaz her şey kendi içinde

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,862
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,699
İsim
emirhan

Bası ayrı olması da çok güzel farklı biryerden takıldığı için daha verimli olacağını düşünüyorum 5 tane hoparlörün kablolarını birleştirip lehimleyip takacağım bundan bir sıkıntı çıkar mı yanma gibi hatta kaldırırsa bir tane daha bass takmayı düşünüyorum alıpta ses sistemcilerden

Bakalım şuan kendi amfisi ile kullanıyorum ama yeni bir parça alacağım

Çok estetik de duruyor masa üzerinde çok yer de kaplamıyor şuan ki Kendi amfisi masa falan bırakmıyor çok büyük bunu alıp bağlarsam miss gibi kullanırım

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,657
İsim
göksel yurtcan
Bası ayrı olması da çok güzel farklı biryerden takıldığı için daha verimli olacağını düşünüyorum 5 tane hoparlörün kablolarını birleştirip lehimleyip takacağım bundan bir sıkıntı çıkar mı yanma gibi hatta kaldırırsa bir tane daha bass takmayı düşünüyorum alıpta ses sistemcilerden
lehime gerek yok hocam vidalı sistem ikisini sağa ikisini sola şeklinde takmanız gerekli fazladan hoparlör kaldırıyor hocam size attığım videoda toplamda 6 kule/18ayrı sürücü takılı halde çalıyor

Bakalım şuan kendi amfisi ile kullanıyorum ama yeni bir parça alacağım

Çok estetik de duruyor masa üzerinde çok yer de kaplamıyor şuan ki Kendi amfisi masa falan bırakmıyor çok büyük bunu alıp bağlarsam miss gibi kullanırım
8x8 boyutunda hocam mousede çok daha küçük ve 2 santim kalınlığı var

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,699
İsim
emirhan
lehime gerek yok hocam vidalı sistem ikisini sağa ikisini sola şeklinde takmanız gerekli fazladan hoparlör kaldırıyor hocam size attığım videoda toplamda 6 kule/18ayrı sürücü takılı halde çalıyor
Maşallah 7 mahalle duyar son sese gelse yok kablolar sığmayacağı için dedim kabloları lehim ile birleştirip bir tane kablo ile lehimleyip sonrasında girişlere bir tane kablo girecek fakat hepsi de çalmış olacak vidalı kısma girmeden önce yapmam daha iyi olur diye düşündüm sığmaz diye

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,657
İsim
göksel yurtcan
Maşallah 7 mahalle duyar son sese gelse yok kablolar sığmayacağı için dedim kabloları lehim ile birleştirip bir tane kablo ile lehimleyip sonrasında girişlere bir tane kablo girecek fakat hepsi de çalmış olacak vidalı kısma girmeden önce yapmam daha iyi olur diye düşündüm sığmaz diye
sığmasına sığar hocam orası problem değil bende sığıyor iki ayrı kablo

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,699
İsim
emirhan
sığmasına sığar hocam orası problem değil bende sığıyor iki ayrı kablo
Ben başta 100w kaldırdığı için biraz uzak durmuştum da şuan 200w ise sıkıntı yok 180w lik sistemi 200w buna taksam bir sıkıntı olur mu sonuçta 20w daha fazla güçü var yanmaz mı çok soru sordum kusura bakma

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,657
İsim
göksel yurtcan
Ben başta 100w kaldırdığı için biraz uzak durmuştum da şuan 200w ise sıkıntı yok 180w lik sistemi 200w buna taksam bir sıkıntı olur mu sonuçta 20w daha fazla güçü var yanmaz mı çok soru sordum kusura bakma
ham değer pek önemli değil sub çıkışı 100 onu ayrı değerlendirmek lazım siz geri kalan iki çıkışa 2şer hoparlör bağlasanır 50/2den 25W çıkış sağlar sizin hoparlörler hakkında pek bilgi yok ama kendi amfisininda çıkışıda 12/16w aralığında olmalı eğer mümkünse uydu hoparlörlerden birini açıp içerisindeki Watt ve OHM değerlerini söyleyebilirseniz tam bilgi vereyim ama sesi çok açmazsanız sıkıntı olmaz

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,699
İsim
emirhan
ham değer pek önemli değil sub çıkışı 100 onu ayrı değerlendirmek lazım siz geri kalan iki çıkışa 2şer hoparlör bağlasanır 50/2den 25W çıkış sağlar sizin hoparlörler hakkında pek bilgi yok ama kendi amfisininda çıkışıda 12/16w aralığında olmalı eğer mümkünse uydu hoparlörlerden birini açıp içerisindeki Watt ve OHM değerlerini söyleyebilirseniz tam bilgi vereyim ama sesi çok açmazsanız sıkıntı olmaz
Kutu gibi olan hoparlörlerden birisini mi açayım üzerinde yazar mı ki

Hoparlörü söküyordum fakat uçak bir açık olduğunu gördün üzerinde bir sıkıntı olur mu?

Böylee açtım hoparlörlerin - + sı çok önemli mi ve nasıl anlayabilirim açmadan öbürki hoparlörlerin - + kablolarını

Ekler

• IMG_20240423_140017.jpg
    IMG_20240423_140017.jpg
    3.1 MB · Hit: 6
  • IMG_20240423_140150.jpg
    IMG_20240423_140150.jpg
    3.7 MB · Hit: 5
Son düzenleme:
Top Bottom