Neler Yeni

İNTEL VS AMD Sistem Hangisi?

TunayOF

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Tunay OFLAZ
ESKİ SİSTEM BİLGİLERİM :

Ekran Kartı : MSİ VENTUS RTX 4090

İşlemci : RYZEN 9 5900X

Sıvı Soğutma : Arctic Freezer ll 360mm

Anakart : ASUS ROG STRİX DARK HERO x570

Ram : GSKİLL TRİDENT 32GB 4X8 3600MHZ DDR4 RAM

PSU : XİGMATEK 1100W SİLVER 80+ YARI MODÜLER

Kasa : ZOKO 7X

Fan : Lian Li SL x7

SORUNUM VE SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİM

İşlemci 24 çekirdekte multi core de, 80-83 derecelere çıkıyor, ve sistem kendini kapatıyor ve belli bir süre açılmıyor.. sıvı soğutucunun yeterince iyi soğutamadığını düşünerekten "EK 360MM" Sıvı soğutmadan "Arctic Freezer ll 360MM" Sıvı soğutmaya geçtim fakat sonuç değişmedi ısı değerleri tamamen aynı oyunda 30dk sonra otomatik sistem kendini kapatıyor "MSİ AFTERBURNER" İLE değerleri sürekli kontrol ediyorum ve anormal geliyor.. bazı parçalarım ikinci el ondan olduğunu düşünüyorum özellikle "power suppley ve işlemci"

YENİ ALACAĞIM SİSTEM BİLGİLERİ "2 ADET"

İNTEL

İŞLEMCİ : İ9 13900K

ANAKART : ROG STRIX Z790-A GAMING

RAM : G.KSİLL 16X2 6000MHZ

EKRAN KARTI : GİGABYTE RTX 4090

POWER SUPPLEY : ASUS ROG THOR 1000W

KASA : ZOKO AKVARYUM 7X

FAN : Lian Li SL İNFİNİTY 7X

AMD

İŞLEMCİ : RYZEN 9 7950X3D

ANAKART : MSI X670E Gaming Plus

DİPNOT : HANGİ SİSTEM DAHA MANTIKLI? SİSTEMİ TAMAMEN 4K OYUN VE RENDER İÇİN KULLANACAĞIM ISINIP KAPANMASIN VE FAZLA GÜÇ TÜKETMESİN YETERLİ.

SİSTEMİ YARIN ALACAĞIM CEVAPLARINIZI BEKLİYOR OLACAĞIM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

proxcis

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
528
İsim
Semih Aydın
Render vs işlemler için ben Intelden şaşmam.
Tek oyun oynarım arada da Google'a girerim diyorsanız da net AMD

ThE LoSt

80+ Silver
ESKİ SİSTEM BİLGİLERİM :

Ekran Kartı : MSİ VENTUS RTX 4090

İşlemci : RYZEN 9 5900X

Sıvı Soğutma : Arctic Freezer ll 360mm

Anakart : ASUS ROG STRİX DARK HERO x570

Ram : GSKİLL TRİDENT 32GB 4X8 3600MHZ DDR4 RAM

PSU : XİGMATEK 1100W SİLVER 80+ YARI MODÜLER

Kasa : ZOKO 7X

Fan : Lian Li SL x7

SORUNUM VE SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİM

İşlemci 24 çekirdekte multi core de, 80-83 derecelere çıkıyor, ve sistem kendini kapatıyor ve belli bir süre açılmıyor.. sıvı soğutucunun yeterince iyi soğutamadığını düşünerekten "EK 360MM" Sıvı soğutmadan "Arctic Freezer ll 360MM" Sıvı soğutmaya geçtim fakat sonuç değişmedi ısı değerleri tamamen aynı oyunda 30dk sonra otomatik sistem kendini kapatıyor "MSİ AFTERBURNER" İLE değerleri sürekli kontrol ediyorum ve anormal geliyor.. bazı parçalarım ikinci el ondan olduğunu düşünüyorum özellikle "power suppley ve işlemci"

YENİ ALACAĞIM SİSTEM BİLGİLERİ "2 ADET"

İNTEL

İŞLEMCİ : İ9 13900K

ANAKART : ROG STRIX Z790-A GAMING

AMD

İŞLEMCİ : RYZEN 9 7950X3D

ANAKART : MSI X670E Gaming Plus

DİPNOT : HANGİ SİSTEM DAHA MANTIKLI? SİSTEMİ TAMAMEN 4K OYUN VE RENDER İÇİN KULLANACAĞIM ISINIP KAPANMASIN VE FAZLA GÜÇ TÜKETMESİN YETERLİ.

SİSTEMİ YARIN ALACAĞIM CEVAPLARINIZI BEKLİYOR OLACAĞIM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.
Değerlerin normal gibi ayrıca EK marka soğutmadan Arctic soğutmaya geçmen pek mantıklı olmamış kağıt üzerinde aşağı yukarı benzer sistemlerdir çünkü xıgmatek marka psu kanımca biraz yorgun başka psu da denedin mi 80 derece işlemci yüzünden sistem kapanmaz çünkü

TunayOF

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Tunay OFLAZ
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Değerlerin normal gibi ayrıca EK marka soğutmadan Arctic soğutmaya geçmen pek mantıklı olmamış kağıt üzerinde aşağı yukarı benzer sistemlerdir çünkü xıgmatek marka psu kanımca biraz yorgun başka psu da denedin mi 80 derece işlemci yüzünden sistem kapanmaz çünkü
Evet bende "PSU" dan kaynaklı olduğunu düşünüyorum, ama PSU'dan herhangi bir ses gelmiyor.. fan veya arıza sesi vesaire.. sırf bu yüzden uzun yıllar toplamayacağım bir sistem yapmaya karar verdim herşeyi sıfır alacağım. senin tercihin ne yönünde olurdu? bu iki sistem arasında ısınmasını asla istemiyorum. işlemcinin, "arctic" bu konuda yeterli olurmu? yoksa aklımda bir marka daha var "ryujin 3" yoksa bu dahamı iyi, teşekkür ederim..
Mesaj otomatik birleştirildi:

Render vs işlemler için ben Intelden şaşmam.
Tek oyun oynarım arada da Google'a girerim diyorsanız da net AMD
Haklısın, sistemi uzun zaman değiştirmek istemiyorum, amacım sadece "render, montaj ve oyun" diyebilirim ama aşırı derecede arada kaldım. senin seçimin ne yönde olurdu, sistemin kapanmasını istemiyorum.. termal macun olarak ne önerirsin? ve sıvı soğutma arctic kullanıyorum yeterli gelirmi?

Clyde

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
450
İsim
Yiğit Özdemir
İlgilendiği Kategoriler
Telefon. Bilgisayar. Monitör. Kulaklık.
Yüksek ihtimalle PSU'dan kaynaklı 80 dereceler düşük bile. Power içerisinde kondansatör patlamış olabilir erimiş olabilir yüke binince kaldıramayıp korumaya alıyordur fazla zorlamayın sisteme zarar vermesin.

Ruffian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
606
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
Valorant gibi oyunlarda AMD ağır fark atar intel'e.

Clyde

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
450
İsim
Yiğit Özdemir
İlgilendiği Kategoriler
Evet bende "PSU" dan kaynaklı olduğunu düşünüyorum, ama PSU'dan herhangi bir ses gelmiyor.. fan veya arıza sesi vesaire.. sırf bu yüzden uzun yıllar toplamayacağım bir sistem yapmaya karar verdim herşeyi sıfır alacağım. senin tercihin ne yönünde olurdu? bu iki sistem arasında ısınmasını asla istemiyorum. işlemcinin, "arctic" bu konuda yeterli olurmu? yoksa aklımda bir marka daha var "ryujin 3" yoksa bu dahamı iyi, teşekkür ederim..

Haklısın, sistemi uzun zaman değiştirmek istemiyorum, amacım sadece "render, montaj ve oyun" diyebilirim ama aşırı derecede arada kaldım. senin seçimin ne yönde olurdu, sistemin kapanmasını istemiyorum.. termal macun olarak ne önerirsin? ve sıvı soğutma arctic kullanıyorum yeterli gelirmi?
ROG sıvı soğutmalar sırf "marka" ve "gösteriş" ürünleri bu dediğime kızacak olanlar vardır elbet ama ben tavsiye etmiyorum. Render alırken her türlü ısınacak buna yapabileceğiniz bir şey yok UV ile çözüm bulabilirsiniz anca. Kullanılan işlemciler çok üst seviye modeller. 7950X'i 80 dereceye sabitledim bıraktım aynı işlemci LT720 ile 7/24 render alıyor bir sorunu yok. Intel tarafı için genelde render kısmı daha iyi deniliyor kullanmadım bir şey diyemiyorum ama benim tercihim AMD'den yana olurdu.

TunayOF

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Tunay OFLAZ
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
FPS Online oyunları oynamıyorum, sadece render ve oyun için alıyorum bu sistemi, hikaye tabanlı oyunları daha çok ağırlıklı oynuyorum.

Clyde

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
450
İsim
Yiğit Özdemir
İlgilendiği Kategoriler
L3 önbellek avantajından kaynaklı FPS farkı oluyor. Arkadaşımda benim kasanın i7 13700K versiyonu var ben ondan daha yüksek FPS alıyorum CS2 de :kekw:

FPS Online oyunları oynamıyorum, sadece render ve oyun için alıyorum bu sistemi, hikaye tabanlı oyunları daha çok ağırlıklı oynuyorum.
Hikayeli oyunlarda ekran kartı daha önemli oluyor tabi. İşlemcinin kullanımı düşüyor fark etmez hangi taraf daha uygun geliyorsa size onu alın. Benim tavsiyem 7950X almanızdan yana. 5NM daha az güç ile daha yüksek performans veriyor. Verimliliği Intel'e göre çok daha yüksek.

Ruffian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
606
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
L3 önbellek avantajından kaynaklı FPS farkı oluyor. Arkadaşımda benim kasanın i7 13700K versiyonu var ben ondan daha yüksek FPS alıyorum CS2 de :kekw:

Hikayeli oyunlarda ekran kartı daha önemli oluyor tabi. İşlemcinin kullanımı düşüyor fark etmez hangi taraf daha uygun geliyorsa size onu alın. Benim tavsiyem 7950X almanızdan yana. 5NM daha az güç ile daha yüksek performans veriyor. Verimliliği Intel'e göre çok daha yüksek.
zaten ondan dedim oyun için almıyormuş sanırsam arkadaş yapıştırsın 13.Nesil nedense 13.Nesil 14.Nesilden iyi :kekw:

TunayOF

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Tunay OFLAZ

Tercihiniz ne yönde olurdu?

"i9 14900k vs r9 7950x3d" ve "ROG STRIX Z790-A GAMING vs MSI X670E Gaming Plus" arasında?

5 derece bile ısınmaması önemli benim için, ve fazla güç tüketmemesini istiyorum. bu ikisi çok önemli sırf bu yüzden sistem değişikliğine karar verdim.

ThE LoSt

80+ Silver

Render ve oyun için am5 soketin uzun ömürlü oluşundan yola çıkarak 7950x3d üzerine bir sistem kurulabilir ona uygun b650 yada x670 kalteli bir anakart min 32gb expo destekli bellekler min 1000w kaliteli bir psu soğutması şık mesh yada akvaryum tipi bir kasa ve buna uygun soğutma çözümlerine erişim sağlanabilir.

Clyde

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
450
İsim
Yiğit Özdemir
İlgilendiği Kategoriler
zaten ondan dedim oyun için almıyormuş sanırsam arkadaş yapıştırsın 13.Nesil nedense 13.Nesil 14.Nesilden iyi :kekw:
Intel 10NM sevdasından vazgeçemediği için iliğine kadar sömürdü 10NM'yi daha üstüne çıkamıyorlar çünkü iletkenlik yetmiyor. 15. Nesilde atak yapmaları lazım yoksa AMD devralacak piyasayı demedi deme.

Top Bottom