Neler Yeni

Çözüldü✓ ASUS Z790A - i9 14900KF OC Yapamıyorum!

TunayOF

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Tunay OFLAZ
@SadeceBirisi. @StrangerIX @Necromancerr @Aykut D.

bu anakartta nasıl yapılıyor biliyorsanız nasıl yapacağım hakkında bir bilgi verirmisiniz?

ben bulamadım bir türlü bulamıyorum "Overclocking, Frequency" ayarlarını, ek olarak internette gösterende yok bu anakartla ilgili..

SadeceBirisi.

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,993
İsim
uwu

bu anakartta nasıl yapılıyor biliyorsanız nasıl yapacağım hakkında bir bilgi verirmisiniz?

ben bulamadım bir türlü bulamıyorum "Overclocking, Frequency" ayarlarını, ek olarak internette gösterende yok bu anakartla ilgili..
maalesef oc tan anlamıyorum ve pek yapmayıda önermiyorum özellikle intel cpularda amd de daha az güçle daha iyi performans alabiliyor

StrangerIX

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
628
İsim
Baran Kut
AMD'de daha önce çok sorunlar yaşadığım için artık, İNTEL'e geçme kararı almıştım yoksa size katılıyorum sonuna kadar.
Intellerin son modelleri soba gibi hocam ya ondan dolayı ben de AMD geçtim. BIOS ayarlarıyla biraz uğraştıktan sonra tertemiz platform şimdilik AM5.

Hocam bilmiyorum detaylı olarak ama bakabilirim sizin için genel-önerilen BIOS ayarları neler diye.

corez

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
111
İsim
Mert Uysal
maalesef oc tan anlamıyorum ve pek yapmayıda önermiyorum özellikle intel cpularda amd de daha az güçle daha iyi performans alabiliyor
bu konuda katılıyorum daha stabil calısıyor ghzye takılcak bir durum yok bende bütün sistemleri amd'den intele döndürdüm tuzluda olsa temiz calısıyor ghz felan takılmaya gerek yok

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
SİSTEM BİLGİLERİM :

Ekran Kartı : ZOTAC TRİNİTY RTX 4090

İşlemci : İ9 14900KF

Sıvı Soğutma : Asus Rog Ryujin lll 360mm White

Anakart : Asus Rog Strix Z790A GAMİNG 8000MHZ

Ram : GSKİLL TRİDENT 32GB 16X2 6400MHZ DDR4 RAM

PSU : CORSAİR RM1000E 1000W 80+

Kasa : ZOKO 7X

Fan : Lian Li SL x7

SORUM : İNTERNETTE BELİRLİ ARAŞTIRMALAR YAPTIM, TURBO BOOST ÖZELLİĞİNİ AÇINCA KAPANMALAR OLUYOR BAZI OYUNLARDA MAVİ EKRAN VERİYOR BİLGİSAYAR.. 5.8GHZ YE KADAR ÇIKIYOR...
BU YÜZDEN, TURBO BOOSTU KAPATTIM VE İŞLEMCİ STOK HIZINA YANİ 3.2GHZ YE GERİ DÖNDÜ.. FAKAT BUNU OC YAPIP 5.3GHZ HIZINA SABİTLEMEK İSTİYORUM.

YARDIMCI OLURMUSUNUZ, ANAKARTTA ASLA BULAMADIM BÖYLE BİR YER ?
Dadiğin şeyi yaparsın da bir işlemci niye stok Turbo hızında çalışamasın ki, o normal bir şey değil.

Anakarttan ayar yapamıyorsan bilgisayara İntel XTU yazılımını indir istediğin her türlü ayarı yaparsın.

TunayOF

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Tunay OFLAZ
Dadiğin şeyi yaparsın da bir işlemci niye stok Turbo hızında çalışamasın ki, o normal bir şey değil.

Anakarttan ayar yapamıyorsan bilgisayara İntel XTU yazılımını indir istediğin her türlü ayarı yaparsın.
İntel XTU deneyeceğim, fakat bu kalıcı olur mu? yoksa sistemi her açtığımda yapmam mı lazım?

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
İntel XTU deneyeceğim, fakat bu kalıcı olur mu? yoksa sistemi her açtığımda yapmam mı lazım?
Yazılımı bilgisayardan silmediğin sürece kalıcı olur. Silerken ayarları geri alıyor 😀

İntelin yaptığı en iyi şeylerden biri, Ryzen Masterden hiçbir şey anlamamıştım ama şu yazılım baya pratik geliyor bana.

corez

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
111
İsim
Mert Uysal
1716399220244.png
ordan yapamassan bu programı indir ghzlere kafayı takmıssın burdan artırabilirsin

TunayOF

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Tunay OFLAZ
BU AYARLARI NASIL YAPMAMI ÖNERİRSİNİZ?
5.3GHZ OLSUN HIZ İSTİYORUM,
EFFİCİENT COORE RATİO VE CORE VOLTAGE OFFSET NASIL YAPACAĞIMI BİLMİYORUM.

aetyaeyaeyaeytaya.png

Mesaj otomatik birleştirildi:

@silinenuye785438

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
BU AYARLARI NASIL YAPMAMI ÖNERİRSİNİZ?
5.3GHZ OLSUN HIZ İSTİYORUM,
EFFİCİENT COORE RATİO VE CORE VOLTAGE OFFSET NASIL YAPACAĞIMI BİLMİYORUM.

Alıntıyı görüntüle

@silinenuye785438
Otomatiğe bassan kendisi belli bir yere overclock yapar.

Sen ayar yapacaksan (bence kendin yap) alttaki adcanced viewe tıklayıp demo modundan çık öncelikle 😀

TunayOF

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Tunay OFLAZ

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Advanced tuning sekmesinden değer ayarlanıyor ama ilk ikisini ben de ilk defa gördüm valla, 14900K gibi bir canavarla XTU kullanmayı denemedik tabi AI falan yok bizde 😂

Alıntıyı görüntüle

OC ile alakalı pek deneyimim yok :) siz ne derseniz onu yapacağım.
Advanced tuningden resim at oradan anlatayım.

TunayOF

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Tunay OFLAZ
Advanced tuning sekmesinden değer ayarlanıyor ama ilk ikisini ben de ilk defa gördüm valla, 14900K gibi bir canavarla XTU kullanmayı denemedik tabi AI falan yok bizde 😂

Advanced tuningden resim at oradan anlatayım.
1716401080358.png

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
935,236
Üyeler
146,906
Son üye
Myramillan
Top Bottom