Neler Yeni

Çözüldü✓ ASUS Z790A - i9 14900KF OC Yapamıyorum!

AirLife

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
996
İsim
Yunus Şahin
İşlemci zaten kendini max 6.0GHz'e boostluyor. Efficient Core dediğin ise verimlilik çekirdeği. Adı üstünde düşük güçte, düşük hızda verimlilik veriyor. Sen oyundayken, iş üzerindeyken Performance Core yani performans çekirdeğini zaten 6.0GHz hızında kullanırsın.

TunayOF

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Tunay OFLAZ
Sol alt köşedeki 1 active core diye başlayıp 8 active core a kadar gidenlerin hepsinin çarpanına 55x gir.

Onların yanındaki efficient core ayarını da 42x olarak ayarla. Kalanına dokunma.

Çarpanları değiştiremiyorsan turboyu BIOS dan aç öyle yap ayarı.
turboyu daha sonra kapatacağım ama bu coreleri yapıp, 5.8 e çıkmasın diye, bu ayarlar üstteki yazdığınız 5.3ghz için deil mi?

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
turboyu daha sonra kapatacağım ama bu coreleri yapıp, 5.8 e çıkmasın diye, bu ayarlar üstteki yazdığınız 5.3ghz için deil mi?
Kapatmayacaksın, o ayarı yapınca o kadar yüksek hıza çıkamayacak çünkü. Verdiğim ayar 5.5GHz için ve büyük ihtimalle sorun olmayacaktır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

bende i9-13900K ve i9-10900K suan bu 2 işlemci calısıyor server tabanlı olarak düsünün %70 cpu avarage ghz 5.06 ghz'de calısıyor devamlı
hatta 3.işlemci olarak suan kasa ayarlıyorum sizin aldıgınız işlemciden alıcam
13900K nın aynısı sayılır 14900K. Bence aceleniz yoksa üçüncü sistem için 15. Nesili bekleyin.

TunayOF

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Tunay OFLAZ
Kapatmayacaksın, o ayarı yapınca o kadar yüksek hıza çıkamayacak çünkü. Verdiğim ayar 5.5GHz için ve büyük ihtimalle sorun olmayacaktır.

13900K nın aynısı sayılır 14900K. Bence aceleniz yoksa üçüncü sistem için 15. Nesili bekleyin.
1716402267621.png

nereyi 42x yapacağım orasını tam anlamadım voltaj falan vermeyecekmiyiz?

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Alıntıyı görüntüle

44 yazanları da 42 yap işte. Voltaja gerek yok kendi ayarlasın.

Alıntıyı görüntüle

Bu arada bu sorunun kökten çözümü BIOS güncellemesi, intel yeni BIOS gönderiyor sanırım şu aralar senin anakarta henüz gelmediyse bile birkaç aya gelir büyük ihtimalle. O zaman BIOS güncelleyip hiçbir ayar yapmadan turbonu açar kullanırsın.

Son düzenleme:

TunayOF

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Tunay OFLAZ
44 yazanları da 42 yap işte. Voltaja gerek yok kendi ayarlasın.

Bu arada bu sorunun kökten çözümü BIOS güncellemesi, intel yeni BIOS gönderiyor sanırım şu aralar senin anakarta henüz gelmediyse bile birkaç aya gelir büyük ihtimalle. O zaman BIOS güncelleyip hiçbir ayar yapmadan turbonu açar kullanırsın.
Çok teşekkür ederim, herkesin yardımlarını için, senin değerlerinde artık mavi ekran vermiyor rahatça oynayabiliyorum her oyunu ve renderları 4k da ortalama 60-65 derece harika!

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
928,189
Üyeler
145,125
Son üye
LosdStrafe
Top Bottom