Neler Yeni

VG27AQ1A/VG27AQ3A arasındaki bit farkı açısından hangisi daha iyi?

kartesa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
bora sağlık
1716507818522.png

arkadaşlar merhaba bu iki monitör arasında kaldım ve 2023 yılında çıkan yeni model VG27AQ3A'nın 8 bit 16.7 milyon renk derinliğine sahip olduğu yazıyor internet sitesinde. Eğer VG27AQ1A milyar ve 10 bit ile daha iyi bir görüntü kalitesi veriyorsa onu alacağım. Bu farkın anlamı nedir? yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Yakup uslu
Bende aq1a modeli var 10 bit modunu açtığında ekran 120 hzye kilitleniyor yani bütün özelliklerini aynı anda kullanamıyorsun 10 bit 1 milyar renk sunuyor adı üstünde daha fazla renk tonu görüyorsun ama ben sevmedim renkleri olduğundan abartılı bir şekilde gösteriyor ve çok göz ağrıtıyor bence gereksiz yani

kartesa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
bora sağlık
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bende aq1a modeli var 10 bit modunu açtığında ekran 120 hzye kilitleniyor yani bütün özelliklerini aynı anda kullanamıyorsun 10 bit 1 milyar renk sunuyor adı üstünde daha fazla renk tonu görüyorsun ama ben sevmedim renkleri olduğundan abartılı bir şekilde gösteriyor ve çok göz ağrıtıyor bence gereksiz yani
selam cevabın için teşekkür ederim. Önceliğim film ve hikaye oyunları olduğu için 120hz e kitlenme benim için bir sorun teşkil etmiyor fakat 1 milyarın senin için daha kötü olması kafamı kurcaladı. Düz mantıkla bakınca 1 milyar daha güzel gözükür kesin diye düşünmüştüm :)

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Yakup uslu
Fotoğraf yükleyecektim sistem izin vermedi yahu bir sürü de açıklama yazmıştım ondan geç cevap veriyorum kusura bakma. 10 bit modunda siyah yerler daha siyah, beyaz yerler daha beyaz, kırmızı yerler daha kırmızı vs vs oluyor bundan dolayı her şey capcanlı oluyor cisimleri görmesi zorlaşıyor biraz saçma gelebilir ama öyle fotoğrafları yükleyebilseydim daha açıklayıcı olacaktı
Mesaj otomatik birleştirildi:

Fotoğraf yükleyecektim sistem izin vermedi yahu bir sürü de açıklama yazmıştım ondan geç cevap veriyorum kusura bakma. 10 bit modunda siyah yerler daha siyah, beyaz yerler daha beyaz, kırmızı yerler daha kırmızı vs vs oluyor bundan dolayı her şey capcanlı oluyor cisimleri görmesi zorlaşıyor biraz saçma gelebilir ama öyle fotoğrafları yükleyebilseydim daha açıklayıcı olacaktı
Şuan ghost of tsushima oynuyorum 10 bit modu açıkken gece olduğunda karakterin yüzünü falan göremiyorum etraf karanlık görünüyor düşmanlar seçilmiyor bu gibi durumlar oluşuyor fakat filmlerde sıkıntı olmaz herhalde. Bu arada iki monitör arasında sadece bu fark varsa 10 bit olanı alın sonuçta kapatabiliyorsunuz beğenmezseniz kapatırsınız.

kartesa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
bora sağlık
film izlerken ya da hikaye oyunu oynarken 10 bit tercihin olmuyor asla yani değil mi? Siyahlar daha siyah demişsin 10 bit modu siyahların gerçek siyaha daha yakın olması konusunda da etkili mi? gaming gen tr de word karta 6 ay vade farksız taksit kampanyası gelmiş o bitmeden almak istiyorum 1A ya da 3A ama saatlerdir inceleme bakıyorum bir türlü karar veremedim hangisini almak daha uygun. Geç cevap verdiğin için kusura bakma yazmışsın ben vakit ayırıp cevap verdiğin için teşekkür ederim asıl.

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Yakup uslu
Rica ederim. Asla değil ara sıra açıyorum gerçekten bir renk cümbüşü oluyor ama oyunu olumsuz yönde etkiliyor benim için. Evet gerçek siyaha daha yakın oluyor karanlık modda youtube a girdiğim zaman siyah yerlerden 1 gram ışık parlamıyor yani harbiden siyahları siyah yapıyor.

kartesa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
bora sağlık
Rica ederim. Asla değil ara sıra açıyorum gerçekten bir renk cümbüşü oluyor ama oyunu olumsuz yönde etkiliyor benim için. Evet gerçek siyaha daha yakın oluyor karanlık modda youtube a girdiğim zaman siyah yerlerden 1 gram ışık parlamıyor yani harbiden siyahları siyah yapıyor.
monitörü satın aldım fakat 10 bit ayarını nerden açacağımı bulamadım. yardımcı olabilir misiniz?

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Yakup uslu
monitörü satın aldım fakat 10 bit ayarını nerden açacağımı bulamadım. yardımcı olabilir misiniz?
Dediğim gibi ben sinema modunu açarak kullanıyodum. Sağ arkadaki joysticke tıkla ve kullanıcı arayüzünü aç oradan Gamevisual sekmesinden hızlı modları ayarlayabiliyorsun sinema modunda 10 bit açılıyor.

Necromancerr

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,506
İsim
Emre
Discord
necromancerr
Şuan ghost of tsushima oynuyorum 10 bit modu açıkken gece olduğunda karakterin yüzünü falan göremiyorum etraf karanlık görünüyor düşmanlar seçilmiyor bu gibi durumlar oluşuyor fakat filmlerde sıkıntı olmaz herhalde. Bu arada iki monitör arasında sadece bu fark varsa 10 bit olanı alın sonuçta kapatabiliyorsunuz beğenmezseniz kapatırsınız.
Biraz oyun ayarlarıyla oynanınca o sorun hallediliyor bende de Saf 8 bit monitör vardı 8 Bit +frc ile 10 bit oluyordu üstüne hdr açıktı oyun ayarlarıyla oynayınca biraz sorunum çözülmüştü

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Yakup uslu
Olabilir ben ayarlarla tam olarak oynamadım sürekli değiştiriyorum profil kaydetme gibi bir şey varsa güzel olabilir. O zaman oynanır ayarlarla

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
934,082
Üyeler
146,636
Son üye
Choper
Top Bottom