Neler Yeni

Yazılım Başlamak için Yol Haritası

Dahası  
Reaksiyon skoru
159
İsim
Alihan YILMAZ
yav böyle bir mantık mı var? zaten arkadaş kendi fikrinden emin olsa buraya yazmazdı. ayrıca işinin ehli birinden destek almak, kendi bildiği yolda yürümekten çok daha "verimli" olur.
İşinin ehli olan kim?

arsiduk

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
ismail ozdel
Teşekkür ederim hocam
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yani hangisi daha çok ilgimi çekecek daha bilmiyorum ama android proglamaya daha yakınım onun içinde Java ve kotlin öğrenmek lazımmış yazılımın biraz mantığını anlamak için html kısa sürer onunla başlamak daha iyi diye duyuyorum çevremdekilerden
Mobil programlama icin html ogrenmenin pek bir anlami yok aslinda. Yazilimin mantigini anlamak icinde html dogru bir secenek olmayabilir zira html bir yazilim dili de degildir. Android uzerine gelistirme yapmak istiyorsan java ve kotlin gayet makul tercihler. Benim burada tercihim flutter kullanmak olmustu. Bunun da ana sebebi hem ios hem android icin bir uygulamayi ayri ayri gelistirmeye vaktimiz olmamasiydi. Ancak flutterinda bazi dezavantajlari var tabi. Ornegin bluetooth servisi vs. kullanacaksan kullanacagin kutuphanenin her iki tarafi da desteklemesi durumlarini takip etmek gerekiyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
159
İsim
Alihan YILMAZ
Flutter ve benzerleri JavaScript Framwork'leri oluyor. JavaScript tek başına çalışmaz. HTML üzerinde çalışır. HTML tüm WEB taraycılarında çalışır. Veya Andoid'te Webview üzerinde. Tüm Multi OS programlama araçları HTML ve JavaScript kullanır. Ayrıca Flutter bir programlama dili değil. Dart için bir arayüz geliştirme ortamı. Dart JavaScript kodu üretir ve Flutter XML kullanarak JavaScript koduna arayüz ekler.

wemre

80+
Ben şimdilik algoritmayı hallediyorum sonra Python a başlayacağım udemy de vs kurslardan birinden başlayacağım

arsiduk

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
ismail ozdel
Flutter nasil javascript frameworku onu anlamadim.
Javascript HTML uzerinde calisir dedigin kismi anlamadim. Bildigim kadariyla HTML javascript engine veya runtime'i degil. Kastin html kullanmadan javascript kullanamazsin ise benim express servislerimin hali ne olacak.
Evet flutterdan web ciktisi aliyorsan javascript kodu uretir ancak mobil cikti aliyorsan orda bir javascriptten soz etmek mumkun degil diye biliyorum.

Dart direkt makine koduna compile edip, platform bazli kisimlari da ayrica ekleyip paket haline getiriyormus. Ilgili stackoverflow linki

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
159
İsim
Alihan YILMAZ
Flutter nasil javascript frameworku onu anlamadim.
Javascript HTML uzerinde calisir dedigin kismi anlamadim. Bildigim kadariyla HTML javascript engine veya runtime'i degil. Kastin html kullanmadan javascript kullanamazsin ise benim express servislerimin hali ne olacak.
Evet flutterdan web ciktisi aliyorsan javascript kodu uretir ancak mobil cikti aliyorsan orda bir javascriptten soz etmek mumkun degil diye biliyorum.

Dart direkt makine koduna compile edip, platform bazli kisimlari da ayrica ekleyip paket haline getiriyormus. Ilgili stackoverflow linki
HTML 5 sürümü ile birlikte artık tarayıcı arayüzü görünmese de Windows dahil, masaüstünde de çalışıyor. Android'te bunun için Android Webview kullanılıyor. Windows'ta HTA uzantılı web sayfaları İnternet Explorer kullanarak, masaüstü uygulaması gibi görünüyor.

Dart varsayılan olarak JavaScript'e çeviriyor. Derleme direktiflerine göre WASM da derliyor.

WASM Android veya İOS ta çalışmaz. HTML ve JavaScript ama çalışıyor. Nasıl çalışacağını veya hangi yetkilerle çalışacağı XML dosyasında yazar. XML eski .ini dosyalarının yerini almış durumda.

Her şey web tarayıcı üzerinden yürüyor. Web tarayıcı arayüzü görünmez kalıyor. Gelecek Web ve Web tarayıcılarında. JavaScript HTML5 ile varsayılan script dili olarak kabul görüldüğü için kaçınılmaz olarak geleceğin dili.

Top Bottom