Neler Yeni

Rehber Yazılım Hakkında Merak Edilenler!

milenix

80+ Gold
Forumda sürekli bunun için konu açılıyordu ve çok merak ediliyordu. Bunu tek bir konu altında toplayıp cevaplandırmanın daha doğru olduğunu düşündüğüm için bu rehberi hazırlıyorum. Ekstra olarak merak ettiklerinizi bu konu altında sorabilirsiniz.

Yazılım öğrenmeye başlamalı mıyım?
Eğer yazılım yapmayı gerçekten seviyorsanız başlamalısınız yoksa yolun başında bırakmanız daha doğru olur. Sırf yazılımcıyım demek için öğrenmemelisiniz. Tıpkı doktorum demek için doktar, avukatım demek için avukat olmak gibi. Parası için hiç yapmamanız lazım çünkü ne kazanabilirsiniz ne de bir yol katetebilirsiniz. Öyle dışardan göründüğü gibi paralar kazanılmıyor. Bu son dediğimi bir sonraki maddede anlarsınız. Ayriyeten kör olma ve bel fıtığı riskini kabullenmeniz lazım.

Ne zaman para kazanmaya başlarım?
Para kazanabildim diyebileceğiniz, emeğiniz hakkına yakın bir para kazanabilmeniz min. 2 yıl sürer. Öyle ben başlayım hemen para kazanmaya başlarım gibi bir durum yok. Sabır göstermelisiniz ve çok çalışmalısınız. Kendinizi bu konuda önemli ölçüde geliştirmelisiniz. Gerekirse günün büyük bir çoğunluğu vermeniz lazım. Sanıldığı kadar kolay bir iş değil ve kazancı sanıldığı kadar fazla değil.

Başlamadan önce neleri bilmem gerekir?
Matematiğinizin iyi olması gerekmektedir. Lise düzeyi matematik bilmeniz daha iyi olur. İngilizce'nizin belli bir seviyeye kadar olması gerekir. Eğer İngilizce'niz kötü ise öncesinde bunu geliştirmeniz tavsiye ederim. B1 seviyesi yeterli gelir.

Nerden başlamalıyım?
Bu konuda hep yok şunu öğren algoritma gibi gibi fikirler var ama bence bunların hepsi saçma. Zaman kaybından başka bir şey değil. Doğrudan high level bir dil -daha sonra ki maddede bunu açıkladım- ile başlamak daha doğru. Hem daha hızlı yol katetmiş olursunuz. Yazılım dillerin temel yapısı ve mantığını kolayca kavrarsınız. Zaten bütün diller temelinde birbirinin kopyası gibidir bu yüzden birini öğrenince diğerine öğrenmek aşırı basittir. Burda hızlı öğrenilmesi adına Python tavsiye ederim.

High ve low level diller nedir?
Low level, donanıma en yakın dolayısıyla makine bilgisi gerektiren, öğrenilmesi, sözdizimi, hata ayıklaması vb. daha zor dillerdir. High level ise donanımdan daha uzak, öğrenilmesi, sözdizimi, hata ayıklaması çok daha kolay dillerdir. Assembly low level bir dile, Python high level bir dile örnek verilebilir.

Nasıl bir yol ile ilerlemeliyim?
"Nerden başlamalıyım?" kısmında dediğim gibi Python veya benzeri bir öğrenerek mantığı kavramalısınız. Sonrasında ise hangi alanda ilerleyeceğinize karar vermelisiniz. Örnek web alanında ilerlemeye karar verdiyseniz sırasıyla html css ve js ile başlamanız lazım. Bu öğrenme aşamasında ingilizce kaynaklardan ve dökümantasyonlar gitmenizi tavsiye ederim. Türkçe kaynaklardan mümkün olduğunca uzak durun. Bol bol örnek yapın. Öğrendiklerinizle küçük çaplı demo projeler geliştirin. Hataları es geçmeyin, üzerine gidin. Stackoverflow kullanmanızı tavsiye ederim. Orda yardıma ihtiyacınız olunca yardım isteyin ve kendinizi geliştirdekten sonra yapabildiğiniz bir şey geldiği sürece insanlara yardım etmeye çalışın. -Böylelikle başka sorunlar görüp kendinizi geliştirmeyi sağlayabilirsiniz- Yol haritası konusunda bu konu altında yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

Bazı tavsiyeler
Github hesabı açmayı unutmayın. Yeni bir şey yaptıkça oraya ekleyin. Aktifliğiniz bol olsun. Dolu bir profiliniz olsun. Düzenli çalışmaya özen gösterin. Klasör/dosya yapısına dikkat edin. Kod tekrarından kaçının. Bunlar ilerde iş bulmaya çalıştığınızda önemli şeyler.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,772
Üyeler
140,699
Son üye
pilotkalem1
Top Bottom