Neler Yeni

Anlam veremediğim sorunlar serisi..

Calidelly

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
114
İsim
Mete
Merhabalar, şimdiden ilginiz için teşekkür ederim..
Bilgisayarım da son bir aydır wattman hatası, oyunların kapanması ya da uygulamaların kapanması gibi sorunlar yaşamaya başladım sebebini bulamadığım..

Ramleri XMP açarak otomatik 3600 mhz e çektiğim de bilgisayar açıldığı gibi hiç bir işlem yapmasam dahi iki dakika içerisin de wattman hatası alıyorum sürekli, normale çektiğim de yani xmp'i kapatıp en düşük mhz de çalıştırdığım da ise şöyle bir sorun var her hangi bir oyun içerisin de ağır yüklemelere maruz kaldığın da oyun veya başka uygulamalar kapanıyor...

Örnek vermek gerekirse geçenler de 7 days to die da zombilerin mayına basmasından sonra bir anda oyun dondu ve steam kapandı :D
GTA Fivem'de menüler yok oluyor hiç bir menü görünmüyor sadece karakteri oynatabiliyorum fakat menü vesaire açtığımda etkileşime girse bile benim ekranımda görünmüyor görüntü gittiği için
bunlar gibi değişik olaylar yaşıyorum..
XMP açık olarak Memtest yaptığımda hata vermişti ama bios default halde memtest yaptığımda her hangi bir sorun ile karşılaşmadım.

Yukarıda belirttiğim örnekler ise XMP kapalı olarak yaşanılan sorunlar, XMP açık olarak zaten bilgisayarın açık olması yetiyor direkt wattman alıyorum.

Sormak istediğiniz bir soru varsa mutlaka belirtiniz, bana da bir yol ve çözüm üretiniz lütfen. :)

İşlemci : AMD 5600 X
Anakart : Asus b550m wifi plus
Ram : 2x HyperX 8GB Ram CL17 - 2x kingston gripjaw mı ne ondan 8GB CL18 (CL farkı var) - Ama bu sorunlarım bu ramlerden önceydi bilginiz olsun, rami sonradan aldım ramler bozulmuştur belki diye şimdi ikisinide kullanıyorum totalde 32GB ram var yani şuan da.
Ekran Kartı : RX 6700 XT

Ayan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
688
İsim
Mehmet
Farklı die ramler birlikte stabil çalışmaz, boşuna kürek çekmene gerek yok.

Wattmanı ise ramden dolayı windows çökünce gpu driverda çöküyor ondan yiyorsun yani ekran kartı ile alakası yok.

Kısaca 1 tane dual kit rami çıkarcaksın öyle kullanacaksın.

mertoxin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
262
İsim
Mert

Bir göz at istersen...

Calidelly

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
114
İsim
Mete
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Farklı die ramler birlikte stabil çalışmaz, boşuna kürek çekmene gerek yok.

Wattmanı ise ramden dolayı windows çökünce gpu driverda çöküyor ondan yiyorsun yani ekran kartı ile alakası yok.

Kısaca 1 tane dual kit rami çıkarcaksın öyle kullanacaksın.
Yazıda da belirtmiştim halbu ki, direkt oradan yürümeyin diye eski tek kit olarakken başladı sorun sonradan gittim yeni ram aldım ama farklı kit ama aynı mhz di XMP açınca 3600 destekli oda ama sorun örneklerle söylediğim şekilde devam ediyor ve Tek 16GB ram olarak başlattığımda dahil iki farklı rami de denediğim de XMP 3600 mhz e çekince de wattman hatası alıyorum yani sorun iki türlüde düzelmiyor ve aynı örneklerde ki gibi devam ediyor.

Bir göz at istersen...
Bakıcam şimdi.

ThE LoSt

80+ Gold
Merhabalar, şimdiden ilginiz için teşekkür ederim..
Bilgisayarım da son bir aydır wattman hatası, oyunların kapanması ya da uygulamaların kapanması gibi sorunlar yaşamaya başladım sebebini bulamadığım..

Ramleri XMP açarak otomatik 3600 mhz e çektiğim de bilgisayar açıldığı gibi hiç bir işlem yapmasam dahi iki dakika içerisin de wattman hatası alıyorum sürekli, normale çektiğim de yani xmp'i kapatıp en düşük mhz de çalıştırdığım da ise şöyle bir sorun var her hangi bir oyun içerisin de ağır yüklemelere maruz kaldığın da oyun veya başka uygulamalar kapanıyor...

Örnek vermek gerekirse geçenler de 7 days to die da zombilerin mayına basmasından sonra bir anda oyun dondu ve steam kapandı :D
GTA Fivem'de menüler yok oluyor hiç bir menü görünmüyor sadece karakteri oynatabiliyorum fakat menü vesaire açtığımda etkileşime girse bile benim ekranımda görünmüyor görüntü gittiği için
bunlar gibi değişik olaylar yaşıyorum..
XMP açık olarak Memtest yaptığımda hata vermişti ama bios default halde memtest yaptığımda her hangi bir sorun ile karşılaşmadım.

Yukarıda belirttiğim örnekler ise XMP kapalı olarak yaşanılan sorunlar, XMP açık olarak zaten bilgisayarın açık olması yetiyor direkt wattman alıyorum.

Sormak istediğiniz bir soru varsa mutlaka belirtiniz, bana da bir yol ve çözüm üretiniz lütfen. :)

İşlemci : AMD 5600 X
Anakart : Asus b550m wifi plus
Ram : 2x HyperX 8GB Ram CL17 - 2x kingston gripjaw mı ne ondan 8GB CL18 (CL farkı var) - Ama bu sorunlarım bu ramlerden önceydi bilginiz olsun, rami sonradan aldım ramler bozulmuştur belki diye şimdi ikisinide kullanıyorum totalde 32GB ram var yani şuan da.
Ekran Kartı : RX 6700 XT
Hem cl değerleri farklı hem marka model farklı hem de 4 adet ram kullanımı bu hatayı almanıza neden oluyor ya hepsini elden çıkarıp 2 adet 16 alıp yola devam edin yada şu gskill ripjaws bellekleri çıkarıp fury bellekleri dual takıp sorunları tekrar gözlemleyin psu nuz nedir bu arada ?

Calidelly

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
114
İsim
Mete
Hem cl değerleri farklı hem marka model farklı hem de 4 adet ram kullanımı bu hatayı almanıza neden oluyor ya hepsini elden çıkarıp 2 adet 16 alıp yola devam edin yada şu gskill ripjaws bellekleri çıkarıp fury bellekleri dual takıp sorunları tekrar gözlemleyin psu nuz nedir bu arada ?
Ama öncesinde de alıyorum diye belirttim bakın, HYPERX 8GB Fury RGB 3600MHz CL17 DDR4 Single Kit Ram var iki adet bunlar varken bu hatayı almaya başlamıştım.
PSU : ASUS TUF GAMING 750B 750W 80+ Bronze 135mm Fanlı Güç Kaynağı (Link verebiliyor muyum bilmiyorum ama direkt olarak adını attım size)

ThE LoSt

80+ Gold
Ama öncesinde de alıyorum diye belirttim bakın, HYPERX 8GB Fury RGB 3600MHz CL17 DDR4 Single Kit Ram var iki adet bunlar varken bu hatayı almaya başlamıştım.
PSU : ASUS TUF GAMING 750B 750W 80+ Bronze 135mm Fanlı Güç Kaynağı (Link verebiliyor muyum bilmiyorum ama direkt olarak adını attım size)
DDU ile driverları silip baştan kurulum yapmadıysanız onu bir deneyin amd kartlarda bu tarz hatalar alınıyordu

Calidelly

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
114
İsim
Mete
DDU ile driverları silip baştan kurulum yapmadıysanız onu bir deneyin amd kartlarda bu tarz hatalar alınıyordu
Onuda yaptım ama mesela wattman larda undervolt olayları ile ilgili hep eski konular var ya da benim amd yazılımı farklı anlam veremiyorum çözümlerde -10 lardan bahsedilirken benim bu ayarları bulamamam ve olan ayarların da - ' ye düşmemesi çok ilginç eski sürümlerde mi öyleydi yoksa model farkından dolayı mı bir tek onu deniyemedim ve dediğim gibi eski ramleri de 3600mhz e çekemiyorum XMP açamıyorum yani şans eseri sistem kabul etsede direkt wattman yiyorum ve onuda deniyemedim belki de çözümü odur ama XMP neden açamıyorum artık onu merak ediyorum açıkcası önceden kullanabilirken..

KediSever

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Efta
AMD'ye hoş geldin dostum. Söylenen her şeyi yapsan bile bu sorunları yaşayabilirsin. Çünkü sorun pcnin parçalarının birbiriyle uyuşup uyuşmadığı falan değil. Sorun ekran kartları :)

yenigeldim

80+ Silver
AMD'ye hoş geldin dostum. Söylenen her şeyi yapsan bile bu sorunları yaşayabilirsin. Çünkü sorun pcnin parçalarının birbiriyle uyuşup uyuşmadığı falan değil. Sorun ekran kartları :)
6700xt kullanıyorum. 2 senede tek wattman almadım. ram kaynaklı çökme yaşadığını düşünüyorum. amp açık memtestte de hata alıyormuş

Calidelly

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
114
İsim
Mete
Valla sorunun ne olduğunu hiç bir şekilde çözemiyorum o kadar şey bir durum ki hani bir hata var ortada ama bu hata 5 parçanın hangisinde diyorsun 5ini test ediyorsun ama hata yok anladın mı o kadar saçma bir durum yani.
6700xt kullanıyorum. 2 senede tek wattman almadım. ram kaynaklı çökme yaşadığını düşünüyorum. amp açık memtestte de hata alıyormuş
4 senedir kullanıyorum bir kere bile wattman hatası almayan her parçanın her şeyini tam anlamıyla kullanan ben şuan wattman alıyorum, almadım, almıyorum deme aldın mı görüyorsun benim gibi işte. Bende almadım hiç bu zamana kadar, şimdi düzelmiyor.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
992,055
Üyeler
156,878
Son üye
barisski
Top Bottom